Fast delivery within 72 Hours
Wago 280-547
Triple-deck terminal block, 280 Series, green-yellow/blue/grayOur triple-deck terminal block (item number 280-547) is designed for seamless electrical installations. Strip lengths must be between 8 an…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Triple-deck terminal block, 280 Series, green-yellow/blue/grayOur triple-deck terminal block (item number 280-547) is designed for seamless electrical installations. Strip lengths must be between 8 and 9 mm when connecting conductors to this triple-deck terminal block. The triple-deck terminal block also functions as a through terminal block as well as a ground terminal block. Featuring conductor terminals along with CAGE CLAMP®, this product outperforms the competition. Our CAGE CLAMP® connection offers a safe and maintenance-free way to connect all types of conductors. You do not need to prepare the conductor in any way, such as crimping ferrules. This triple-deck terminal block is suitable for conductor cross sections ranging from 0.08 mm² to 2.5 mm².
Specification
Electrical data - Ratings per IEC/EN
| Ratings per | IEC/EN 60947-7-1 |
|---|---|
| Nominal voltage (III/3) | 500 V |
| Rated impulse withstand voltage (III / 3) | 6 kV |
| Rated current | 20 A |
| Legend (ratings) | (III / 3) ≙ Overvoltage category III / Pollution degree 3 |
| Ratings per | IEC/EN 60947-7-1 / IEC/EN 60947-7-1 / IEC/EN 60947-7-1 |
| Overvoltage category | III / III / II |
| Pollution degree | 3 / 2 / 2 |
| Nominal voltage | 500 V |
| Rated impulse withstand voltage | 6 kV |
| Rated current | 20 A |
Electrical data - Power Loss
| Power loss, per pole (potential) | 1.064 W |
|---|---|
| Rated current I<sub>N</sub> for power loss specification | 20 A |
| Resistance value for specified, current-dependent power loss | 0.001 Ω |
Electrical data - General information
| Wiring direction | Front-entry wiring |
|---|
Connection data
| Clamping units | 6 |
|---|---|
| Total number of potentials | 3 |
| Number of levels | 3 |
Connection data - Connection 1
| Connection technology | CAGE CLAMP® |
|---|---|
| Actuation type | Operating tool |
| Connectable conductor materials | Copper, Aluminum |
| Connectable conductor materials (note) | Terminating Aluminum ConductorsWAGO Spring-Clamp Terminal Blocks are suitable for solid aluminum conductors up to 4 mm²/12 AWG if WAGO “Alu-Plus” Contact Paste 249-130 is used for termination.“Alu-Plus” Contact Paste Advantages:Automatically destroys the oxide film during clamping.Prevents fresh oxidation at the clamping point.Prevents electrolytic corrosion between aluminum and copper conductors (in the same terminal block).Provides long-term protection against corrosion.Using terminal blocks with CAGE CLAMP® Spring Pressure Connection Technology, aluminum conductors must first be cleaned with a blade and then immediately inserted into the clamping units filled with “Alu-Plus” contact paste.It is also possible to apply WAGO “Alu-Plus” additionally on the whole surface of the aluminum conductor before termination.Please note that the nominal currents must be adapted to the reduced conductivity of the aluminum conductors:2.5 mm² = 16 A4 mm² = 22 A |
| Solid conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 12 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 12 AWG |
| Note (conductor cross-section) | 12 AWG: THHN, THWN |
| Strip length | 8 … 9 mm / 0.31 … 0.35 inches |
| Wiring direction | Front-entry wiring |
Physical data
| Width | 5 mm / 0.197 inches |
|---|---|
| Height | 103 mm / 4.055 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 76.5 mm / 3.012 inches |
Mechanical data
| Design | horizontal type |
|---|---|
| Mounting type | DIN-35 rail |
| Marking level | Center marking |
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | green-yellow/blue/gray |
| Material group | I |
| Insulation material (main housing) | Polyamide (PA66) |
| Flammability class per UL94 | V0 |
| Fire load | 0.279 MJ |
| Weight | 21.9 g |
Environmental requirements
| Processing temperature | -35 … +85 °C |
|---|---|
| Continuous operating temperature | -60 … +105 °C |
Commercial data
| Product Group | 1 (Rail Mounted Terminal Blocks) |
|---|---|
| PU (SPU) | 40 pcs |
| Packaging type | box |
| Country of origin | CN |
| GTIN | 4050821293712 |
| Customs tariff number | 85369010000 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121410 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-14-11-41 |
| eCl@ss 9.0 | 27-14-11-41 |
| ETIM 9.0 | EC000901 |
| ETIM 10.0 | EC000901 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| CAS-No. | 7439-92-1 |
|---|---|
| REACH Candidate List Substance | Lead |
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
| SCIP notification number (Austria) | e407601c-dadd-42a4-86ef-dbe1865d7a29 |
| SCIP notification number (Belgium) | a631be4b-c8fe-4271-86ff-dacb76e8c394 |
| SCIP notification number (Bulgaria) | a2553e0b-20e7-42d1-8cd1-9f9011c6cc0d |
| SCIP notification number (Czech Republic) | e73785c8-fe6b-4d0a-9552-4fb7e993357a |
| SCIP notification number (Denmark) | 5860c2f2-1710-4280-8ab6-938e82e9de04 |
| SCIP notification number (Finland) | ae54751c-f490-4840-946f-2828ecc1c985 |
| SCIP notification number (France) | c1d16e17-6f74-4cda-b7df-babff4d398bd |
| SCIP notification number (Germany) | f4d1c319-ec5a-4e03-af77-e7f34f5c4418 |
| SCIP notification number (Hungary) | 7277f91a-1e72-45c6-bde1-7e205c21d380 |
| SCIP notification number (Italy) | e7b3ceb8-c490-4d58-803c-6d3e3da61b5b |
| SCIP notification number (Netherlands) | 7e9d1298-20b4-44fe-af73-c677e69484bf |
| SCIP notification number (Poland) | d59a4280-17f2-42fc-8706-20d5a4e3e184 |
| SCIP notification number (Romania) | 3c7cf509-abfc-4c63-a84b-4de1e57033e7 |
| SCIP notification number (Sweden) | 6f42386a-f684-4fa3-8e81-3a94cb1a15e1 |

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.