Fast delivery within 72 Hours
Wago 280-527
Double-deck terminal block, 280 Series, green-yellow/grayOur double-deck terminal block (item number 280-527) simplifies electrical installations. Conductors can only be connected to this double-deck…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Double-deck terminal block, 280 Series, green-yellow/grayOur double-deck terminal block (item number 280-527) simplifies electrical installations. Conductors can only be connected to this double-deck terminal block if their strip length is between 8 and 9 mm . The double-deck terminal block also serves as a through terminal block as well as a ground terminal block. Featuring conductor terminals along with CAGE CLAMP®, this connector outperforms the competition. Our CAGE CLAMP® connection offers a safe and maintenance-free way to connect all types of conductors. You do not need to prepare the conductor in any way, such as crimping ferrules. This double-deck terminal block is suitable for conductor cross sections ranging from 0.08 mm² to 2.5 mm².
Specification
Electrical data - Ratings per IEC/EN
| Ratings per | IEC/EN 60947-7-1 |
|---|---|
| Nominal voltage (III/3) | 500 V |
| Rated impulse withstand voltage (III / 3) | 6 kV |
| Rated current | 20 A |
| Legend (ratings) | (III / 3) ≙ Overvoltage category III / Pollution degree 3 |
| Ratings per | IEC/EN 60947-7-1 / IEC/EN 60947-7-1 / IEC/EN 60947-7-1 |
| Overvoltage category | III / III / II |
| Pollution degree | 3 / 2 / 2 |
| Nominal voltage | 500 V |
| Rated impulse withstand voltage | 6 kV |
| Rated current | 20 A |
Electrical data - Power Loss
| Power loss, per pole (potential) | 0.532 W |
|---|---|
| Rated current I<sub>N</sub> for power loss specification | 20 A |
| Resistance value for specified, current-dependent power loss | 0.001 Ω |
Electrical data - General information
| Wiring direction | Front-entry wiring |
|---|
Connection data
| Clamping units | 4 |
|---|---|
| Total number of potentials | 2 |
| Number of levels | 2 |
Connection data - Connection 1
| Connection technology | CAGE CLAMP® |
|---|---|
| Actuation type | Operating tool |
| Connectable conductor materials | Copper, Aluminum |
| Connectable conductor materials (note) | Terminating Aluminum ConductorsWAGO Spring-Clamp Terminal Blocks are suitable for solid aluminum conductors up to 4 mm²/12 AWG if WAGO “Alu-Plus” Contact Paste 249-130 is used for termination.“Alu-Plus” Contact Paste Advantages:Automatically destroys the oxide film during clamping.Prevents fresh oxidation at the clamping point.Prevents electrolytic corrosion between aluminum and copper conductors (in the same terminal block).Provides long-term protection against corrosion.Using terminal blocks with CAGE CLAMP® Spring Pressure Connection Technology, aluminum conductors must first be cleaned with a blade and then immediately inserted into the clamping units filled with “Alu-Plus” contact paste.It is also possible to apply WAGO “Alu-Plus” additionally on the whole surface of the aluminum conductor before termination.Please note that the nominal currents must be adapted to the reduced conductivity of the aluminum conductors:2.5 mm² = 16 A4 mm² = 22 A |
| Solid conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 12 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 12 AWG |
| Note (conductor cross-section) | 12 AWG: THHN, THWN |
| Strip length | 8 … 9 mm / 0.31 … 0.35 inches |
| Wiring direction | Front-entry wiring |
Physical data
| Width | 5 mm / 0.197 inches |
|---|---|
| Height | 64 mm / 2.52 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 58.5 mm / 2.303 inches |
Mechanical data
| Design | horizontal type |
|---|---|
| Mounting type | DIN-35 rail |
| Marking level | Center marking |
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | green-yellow/gray |
| Material group | I |
| Insulation material (main housing) | Polyamide (PA66) |
| Flammability class per UL94 | V0 |
| Fire load | 0.159 MJ |
| Weight | 13.9 g |
Environmental requirements
| Processing temperature | -35 … +85 °C |
|---|---|
| Continuous operating temperature | -60 … +105 °C |
Commercial data
| Product Group | 1 (Rail Mounted Terminal Blocks) |
|---|---|
| PU (SPU) | 50 pcs |
| Packaging type | box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4045454093952 |
| Customs tariff number | 85369010000 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121410 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-14-11-41 |
| eCl@ss 9.0 | 27-14-11-41 |
| ETIM 9.0 | EC000901 |
| ETIM 10.0 | EC000901 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| CAS-No. | 7439-92-1 |
|---|---|
| REACH Candidate List Substance | Lead |
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
| SCIP notification number (Austria) | 238b59b1-88c7-44ec-8f6f-344bef7eabca |
| SCIP notification number (Belgium) | cd765270-6c57-42ab-a0eb-71140df25787 |
| SCIP notification number (Bulgaria) | 03bd5827-46c5-4942-b902-e913ca392bea |
| SCIP notification number (Czech Republic) | 52489e8f-2a4f-4cbe-9b36-33191da130f5 |
| SCIP notification number (Denmark) | 6d29773e-e2ac-47aa-a35d-2705c02f7649 |
| SCIP notification number (Finland) | b02b9d1a-b7a8-4cd1-ba4a-1714493da3cc |
| SCIP notification number (France) | 00715754-894c-4c55-bb88-169a5bc029c3 |
| SCIP notification number (Germany) | dc7813c0-286c-4f71-8233-3bd1c850c529 |
| SCIP notification number (Hungary) | b97d98dc-0c43-4327-a479-030fa9feedd7 |
| SCIP notification number (Italy) | 3eed5153-4fc8-402b-925e-4c594ed0684d |
| SCIP notification number (Netherlands) | 7f64294f-c5df-4031-a4e7-c53545532fa3 |
| SCIP notification number (Poland) | 4c9bdc6d-90ad-4cae-b095-f128027c3e94 |
| SCIP notification number (Romania) | efebf413-39a2-46c3-989a-d5016c94c4db |
| SCIP notification number (Sweden) | cbd42b22-7757-48cf-a9d3-80fbff107fc5 |

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.