Fast delivery within 72 Hours
Wago 280-502/281-594
Short description:This component terminal block with surge suppression device, end plate and direct connection to the DIN-35 rail is equipped with a TVS diode.Features:Protect your system against over…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Short description:This component terminal block with surge suppression device, end plate and direct connection to the DIN-35 rail is equipped with a TVS diode.Features:Protect your system against overvoltageSlim, space-saving designControl operational costs by preventing expensive, unplanned downtimeHigh operational reliability and system uptime
Specification
Notes
| Safety Information | - Installation must be performed by qualified personnel only.- The DIN-rail must be grounded.- The input current must be protected by a suitable fuse.- Protection against contact with stored charges must be ensured.- Do not insert or remove pluggable modules when energized.- The IP20 protection rating must be maintained in the assembled state or when using an end/intermediate plate compatible with the rail-mount terminal block. |
|---|
Electrical data
| Nominal operating voltage | 115 VAC |
|---|---|
| Maximum continuous voltage | 133 VAC |
| Rated continuous current | 20 A |
| Nominal discharge current (8/20 µs) (line) | 26 A |
| Protection level (8/20 μs) | ≤ 388 VAC |
| Capacitance | ≤ 630 pF |
Connection data
| Connections (number) | 2 |
|---|---|
| Connection technology | CAGE CLAMP® |
| Solid conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 14 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 14 AWG |
| Strip length | 8 … 9 mm / 0.31 … 0.35 inches |
Physical data
| Width | 10 mm / 0.394 inches |
|---|---|
| Height | 64 mm / 2.52 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 39.5 mm / 1.555 inches |
Mechanical data
| Design | with end plate; with direct connection to DIN-rail |
|---|---|
| Mounting type | DIN-35 rail |
Material data
| Color | gray |
|---|---|
| Insulation material (main housing) | Polyamide (PA66) |
| Material group | I |
| Flammability class per UL94 | V0 |
| Fire load | 0.286 MJ |
| Weight | 12 g |
Environmental requirements
| Processing temperature | -35 … +85 °C |
|---|
Commercial data
| Product Group | 1 (Rail Mounted Terminal Blocks) |
|---|---|
| PU (SPU) | 50 pcs |
| Packaging type | box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4045454516000 |
| Customs tariff number | 85369010000 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121410 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-14-11-27 |
| eCl@ss 9.0 | 27-14-11-27 |
| ETIM 9.0 | EC000903 |
| ETIM 10.0 | EC000903 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| CAS-No. | 7439-92-1 |
|---|---|
| REACH Candidate List Substance | Lead |
| RoHS Compliance Status | Compliant,With Exemption |
| RoHS Exemption | 7(a), 7(c)-I |
| SCIP notification number (Austria) | f2941ede-3a44-4ded-994d-e1afa1dc3ccc |
| SCIP notification number (Belgium) | 42e5afac-0f1a-43ec-9aa1-9d4938e1e115 |
| SCIP notification number (Bulgaria) | e001e6c1-535d-40f6-a964-47f286aec623 |
| SCIP notification number (Czech Republic) | 61405e2e-ff10-45f0-be49-69bfde005f9d |
| SCIP notification number (Denmark) | cfc77a13-84cf-4c63-966e-5bdab234269a |
| SCIP notification number (Finland) | 028e1ded-008f-4f8c-9b24-ad6a01cef276 |
| SCIP notification number (France) | febe0de8-1a10-497d-a672-d5a392f0519b |
| SCIP notification number (Germany) | d851eb53-19bc-4441-82e5-9f4ba720994c |
| SCIP notification number (Hungary) | e8437621-4107-4fb3-93a2-ab25b2f5a859 |
| SCIP notification number (Italy) | 63a2c1ec-ddf7-4b67-8b72-653bfc844a51 |
| SCIP notification number (Netherlands) | d81199fb-1246-4f5e-aab4-efa3d285313a |
| SCIP notification number (Poland) | e35ba52e-cbd3-4bf4-a541-462721a33c8b |
| SCIP notification number (Romania) | 60974617-9e5c-44c2-9883-92f29245e616 |
| SCIP notification number (Sweden) | c075734e-d052-463e-8a0c-c84a15ff7d96 |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 280-502/281-594” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.