Fast delivery within 72 Hours
Wago 280-502/281-589
Short description:This component terminal block with surge suppression device, end plate and direct connection to the DIN-35 rail is equipped with a TVS diode.Features:Protect your system against over…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Short description:This component terminal block with surge suppression device, end plate and direct connection to the DIN-35 rail is equipped with a TVS diode.Features:Protect your system against overvoltageSlim, space-saving designControl operational costs by preventing expensive, unplanned downtimeHigh operational reliability and system uptime
Specification
Notes
| Safety Information | - Installation must be performed by qualified personnel only.- The DIN-rail must be grounded.- The input current must be protected by a suitable fuse.- Protection against contact with stored charges must be ensured.- Do not insert or remove pluggable modules when energized.- The IP20 protection rating must be maintained in the assembled state or when using an end/intermediate plate compatible with the rail-mount terminal block. |
|---|
Electrical data
| Nominal operating voltage | 24 VDC |
|---|---|
| Maximum continuous voltage | 28 VDC |
| Rated continuous current | 20 A |
| Nominal discharge current (8/20 µs) (line) | 169 A |
| Protection level (8/20 μs) | ≤ 59 VDC |
| Capacitance | ≤ 2.7 nF |
Connection data
| Connections (number) | 2 |
|---|---|
| Connection technology | CAGE CLAMP® |
| Solid conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 14 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 14 AWG |
| Strip length | 8 … 9 mm / 0.31 … 0.35 inches |
Physical data
| Width | 10 mm / 0.394 inches |
|---|---|
| Height | 64 mm / 2.52 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 39.5 mm / 1.555 inches |
Mechanical data
| Design | with end plate; with direct connection to DIN-rail |
|---|---|
| Mounting type | DIN-35 rail |
Material data
| Color | gray |
|---|---|
| Insulation material (main housing) | Polyamide (PA66) |
| Material group | I |
| Flammability class per UL94 | V0 |
| Fire load | 0.28 MJ |
| Weight | 11.9 g |
Environmental requirements
| Processing temperature | -35 … +85 °C |
|---|
Commercial data
| Product Group | 1 (Rail Mounted Terminal Blocks) |
|---|---|
| PU (SPU) | 50 (1) pcs |
| Packaging type | box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4045454362676 |
| Customs tariff number | 85369010000 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121410 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-14-11-27 |
| eCl@ss 9.0 | 27-14-11-27 |
| ETIM 9.0 | EC000903 |
| ETIM 10.0 | EC000903 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| CAS-No. | 7439-92-1 |
|---|---|
| REACH Candidate List Substance | Lead |
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
| SCIP notification number (Austria) | 6cb48e17-acff-4296-ba6f-e1c629ac4f11 |
| SCIP notification number (Belgium) | aeab281a-f52b-4c6c-bc54-a6ccfa868ee0 |
| SCIP notification number (Bulgaria) | c0584125-051b-4f60-b03d-70f1caa423ed |
| SCIP notification number (Czech Republic) | b5ecdb6e-4c85-4e5f-a395-19cdcd3616d4 |
| SCIP notification number (Finland) | a77c311b-d955-4ab7-8145-1f0dca77196a |
| SCIP notification number (France) | ca04664c-a735-4fae-85ea-7a2a38ef94d6 |
| SCIP notification number (Germany) | 27774a77-7174-484b-adf6-ff61338dd954 |
| SCIP notification number (Hungary) | e0267288-5ca7-4077-a430-56bee7e7d942 |
| SCIP notification number (Italy) | caaee17b-ac17-48c0-926f-379025d08f80 |
| SCIP notification number (Netherlands) | 54856927-5da3-4b36-9e4c-c7178004f03b |
| SCIP notification number (Poland) | 483d613f-6e73-4bb8-8c48-ee7f3e708fa4 |
| SCIP notification number (Romania) | a62e63cb-ef20-4113-ab8c-383a5335e46c |
| SCIP notification number (Sweden) | 17a350a5-4a00-46b7-bd0d-39dc62705ea5 |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 280-502/281-589” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.