Fast delivery within 72 Hours
Wago 280-502/281-584
Short description:This component terminal block with surge suppression device, end plate and direct connection to the DIN-35 rail is equipped with a varistor.Features:Protect your system against overv…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Short description:This component terminal block with surge suppression device, end plate and direct connection to the DIN-35 rail is equipped with a varistor.Features:Protect your system against overvoltageSlim, space-saving designControl operational costs by preventing expensive, unplanned downtimeHigh operational reliability and system uptime
Specification
Notes
| Safety Information | - Installation must be performed by qualified personnel only.- The DIN-rail must be grounded.- The input current must be protected by a suitable fuse.- Protection against contact with stored charges must be ensured.- Do not insert or remove pluggable modules when energized.- The IP20 protection rating must be maintained in the assembled state or when using an end/intermediate plate compatible with the rail-mount terminal block. |
|---|
Electrical data
| Nominal operating voltage | 60 VDC |
|---|---|
| Maximum continuous voltage | 85 VDC |
| Rated continuous current | 20 A |
| Nominal discharge current (8/20 µs) (line) | 1 kA |
| Discharge current (max.) | 4.5 kA |
| Protection level (8/20 μs) | ≤ 165 VDC |
| Capacitance | ≤ 1.7 nF |
Safety and protection
| Protection type | IP20 |
|---|
Connection data
| Wiring direction | Front-entry wiring |
|---|---|
| Connections (number) | 2 |
| Connection technology | CAGE CLAMP® |
| Solid conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 14 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 14 AWG |
| Strip length | 8 … 9 mm / 0.31 … 0.35 inches |
Physical data
| Width | 10 mm / 0.394 inches |
|---|---|
| Height | 64 mm / 2.52 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 39.5 mm / 1.555 inches |
Mechanical data
| Design | with end plate; with direct connection to DIN-rail |
|---|---|
| Mounting type | DIN-35 rail |
Material data
| Color | gray |
|---|---|
| Insulation material (main housing) | Polyamide (PA66) |
| Material group | I |
| Flammability class per UL94 | V0 |
| Fire load | 0.274 MJ |
| Weight | 12.7 g |
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation) | -25 … +70 °C |
|---|---|
| Processing temperature | -35 … +85 °C |
| Operating altitude (max.) | 2000 m |
Standards and specifications
| Standards/specifications | EN 60947-7-1, EN 60512-5-2 |
|---|
Commercial data
| Product Group | 1 (Rail Mounted Terminal Blocks) |
|---|---|
| PU (SPU) | 50 (1) pcs |
| Packaging type | box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4050821688433 |
| Customs tariff number | 85369010000 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121410 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-14-11-27 |
| eCl@ss 9.0 | 27-14-11-27 |
| ETIM 9.0 | EC000903 |
| ETIM 10.0 | EC000903 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 280-502/281-584” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.