Fast delivery within 72 Hours
Wago 280-107
Ground terminal block, 280 Series, operating toolOur ground terminal block (item number 280-107) ensures effortless electrical installations. Conductors can only be connected to this ground terminal b…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Ground terminal block, 280 Series, operating toolOur ground terminal block (item number 280-107) ensures effortless electrical installations. Conductors can only be connected to this ground terminal block if their strip length is between 8 and 9 mm . Our ground terminal blocks create a direct connection between the mounting rail and the electrical conductors thanks to an integrated mounting foot. This connection ensures both electrical and mechanical stability between the conductors and the mounting adapter. Featuring conductor terminals along with CAGE CLAMP®, this product outperforms the competition. Our celebrated universal connection known as CAGE CLAMP® leads the way when it comes to connection technology and electrical interconnections. This ground terminal block is suitable for conductor cross sections ranging from 0.08 mm² to 2.5 mm².An operating tool is used to operate this through rail-mount terminal block.
Specification
Electrical data - Ratings per IEC/EN
| Ratings per | IEC/EN 60947-7-2 |
|---|---|
| Ratings per | IEC/EN 60947-7-2 / IEC/EN 60947-7-2 / IEC/EN 60947-7-2 |
| Overvoltage category | III / III / II |
| Pollution degree | 3 / 2 / 2 |
Electrical data - General information
| Wiring direction | Side-entry wiring |
|---|
Connection data
| Clamping units | 2 |
|---|---|
| Total number of potentials | 1 |
| Number of levels | 1 |
Connection data - Connection 1
| Connection technology | CAGE CLAMP® |
|---|---|
| Actuation type | Operating tool |
| Connectable conductor materials | Copper, Aluminum |
| Connectable conductor materials (note) | Terminating Aluminum ConductorsWAGO Spring-Clamp Terminal Blocks are suitable for solid aluminum conductors up to 4 mm²/12 AWG if WAGO “Alu-Plus” Contact Paste 249-130 is used for termination.“Alu-Plus” Contact Paste Advantages:Automatically destroys the oxide film during clamping.Prevents fresh oxidation at the clamping point.Prevents electrolytic corrosion between aluminum and copper conductors (in the same terminal block).Provides long-term protection against corrosion.Using terminal blocks with CAGE CLAMP® Spring Pressure Connection Technology, aluminum conductors must first be cleaned with a blade and then immediately inserted into the clamping units filled with “Alu-Plus” contact paste.It is also possible to apply WAGO “Alu-Plus” additionally on the whole surface of the aluminum conductor before termination.Please note that the nominal currents must be adapted to the reduced conductivity of the aluminum conductors:2.5 mm² = 16 A4 mm² = 22 A |
| Solid conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 12 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 12 AWG |
| Note (conductor cross-section) | 12 AWG: THHN, THWN |
| Strip length | 8 … 9 mm / 0.31 … 0.35 inches |
| Wiring direction | Side-entry wiring |
Physical data
| Width | 5 mm / 0.197 inches |
|---|---|
| Height | 45 mm / 1.772 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 30.5 mm / 1.201 inches |
Mechanical data
| Design | horizontal type |
|---|---|
| Mounting type | DIN-35 rail |
| Marking level | Side marking |
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | green-yellow |
| Material group | I |
| Insulation material (main housing) | Polyamide (PA66) |
| Flammability class per UL94 | V0 |
| Fire load | 0.074 MJ |
| Weight | 8.1 g |
Environmental requirements
| Processing temperature | -35 … +85 °C |
|---|---|
| Continuous operating temperature | -60 … +105 °C |
Commercial data
| Product Group | 1 (Rail Mounted Terminal Blocks) |
|---|---|
| PU (SPU) | 100 pcs |
| Packaging type | box |
| Country of origin | IN |
| GTIN | 4055143309325 |
| Customs tariff number | 85369010000 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121410 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-14-11-41 |
| eCl@ss 9.0 | 27-14-11-41 |
| ETIM 9.0 | EC000901 |
| ETIM 10.0 | EC000901 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| CAS-No. | 7439-92-1 |
|---|---|
| REACH Candidate List Substance | Lead |
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
| SCIP notification number (Austria) | 7da11b99-f1cc-4819-9be7-cba479dd66c6 |
| SCIP notification number (Belgium) | c3a5e8a5-75d5-4df5-acd1-958d34858fe0 |
| SCIP notification number (Bulgaria) | efdab797-9c48-4e4f-8a23-c056cc0aebc6 |
| SCIP notification number (Czech Republic) | 4c32f7af-e18e-4e6c-a561-27952523e0f4 |
| SCIP notification number (Denmark) | f22f45c6-7edc-4ac8-9d90-b7264103a71f |
| SCIP notification number (Finland) | b80f4ddc-27bf-42a0-90c1-14f21a985e32 |
| SCIP notification number (France) | 51008231-8c89-466a-91ba-64b531c7636a |
| SCIP notification number (Germany) | 76cecf8c-60dd-4f13-99a7-a357315ae197 |
| SCIP notification number (Hungary) | 3a3dabfb-7df0-4cd5-8d7a-f088d84762ed |
| SCIP notification number (Italy) | 9ec8fb37-f3b8-485e-9bd1-2d28ae3ca47e |
| SCIP notification number (Netherlands) | d69a02a3-6fe9-4a96-9576-dc0212e1fe2a |
| SCIP notification number (Poland) | 7bc7fc4d-2fe5-4586-b073-4baacef46fa5 |
| SCIP notification number (Romania) | 902d0e87-506e-4422-b756-22b29c42e787 |
| SCIP notification number (Sweden) | 5ca71e44-39f4-465e-b72c-ad74c3789cca |

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.