Fast delivery within 72 Hours
Wago 2716-203/000-005
PCB terminal block, 2716 Series, solder pin dimensions 0.95 x 1.2 mmOur PCB terminal block (item number 2716-203/000-005) makes connecting wires quick and easy. It is ideal for custom installations wi…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
PCB terminal block, 2716 Series, solder pin dimensions 0.95 x 1.2 mmOur PCB terminal block (item number 2716-203/000-005) makes connecting wires quick and easy. It is ideal for custom installations with different mounting types. Conductors can only be connected to this PCB terminal block if their strip length is between 12 and 13 mm . This product incorporates one conductor terminal and utilizes CAGE CLAMP®. Our highly-rated and maintenance-free CAGE CLAMP® connection makes it easy to connect all conductor types without having to prepare the conductor. For example, you don’t need to crimp ferrules. The dimensions are (40 x 33.3 x 30) mm (width x height x depth). Depending on the type of conductor, this PCB terminal block is suitable for conductor cross sections ranging from 1.5 mm² to 16 mm².The contact surface is coated with tin. A lever is used to operate this PCB terminal block. The PCB terminal block is designed for THT soldering. The conductor is designed to be inserted at an angle of 30°..
Specification
Notes
| Variants: | Other pole numbers, Other colors, Mixed-color PCB connector strips, Direct marking, Other versions (or variants) can be requested from WAGO Sales or configured at https://configurator.wago.com/. |
|---|
Electrical data - Ratings per IEC/EN
| Ratings per | IEC/EN 60664-1 |
|---|---|
| Nominal voltage (III/3) | 800 V |
| Rated impulse withstand voltage (III / 3) | 8 kV |
| Rated voltage (III/2) | 1000 V |
| Rated impulse withstand voltage (III/2) | 8 kV |
| Nominal voltage (II/2) | 1000 V |
| Rated impulse withstand voltage (II/2) | 8 kV |
| Rated current | 76 A |
| Legend (ratings) | (III / 2) ≙ Overvoltage category III / Pollution degree 2 |
| Ratings per | IEC/EN 60664-1 / IEC/EN 60664-1 / IEC/EN 60664-1 |
| Overvoltage category | III / III / II |
| Pollution degree | 3 / 2 / 2 |
| Nominal voltage | 800 V / 1000 V / 1000 V |
| Rated impulse withstand voltage | 8 kV / 8 kV / 8 kV |
| Rated current | 76 A / 76 A / 76 A |
Electrical data - Ratings per UL
| Approvals per | UL 1059 |
|---|---|
| Rated voltage UL (Use Group B) | 600 V |
| Rated current UL (Use Group B) | 65 A |
| Rated voltage UL (Use Group C) | 600 V |
| Rated current UL (Use Group C) | 65 A |
| Approvals per | UL 1059 / UL 1059 / UL 1059 |
| Use group | B / C / D |
| Rated voltage | 600 V / 600 V |
| Rated current | 65 A / 65 A |
Connection data
| Clamping units | 3 |
|---|---|
| Total number of potentials | 3 |
| Number of connection types | 1 |
| Number of levels | 1 |
Connection data - Connection 1
| Connection technology | CAGE CLAMP® |
|---|---|
| Actuation type | Lever |
| Solid conductor | 1.5 … 16 mm² / 16 … 6 AWG |
| Fine-stranded conductor | 1.5 … 16 mm² / 16 … 6 AWG |
| Fine-stranded conductor; with insulated ferrule | 1.5 … 10 mm² |
| Fine-stranded conductor; with uninsulated ferrule | 1.5 … 10 mm² |
| Strip length | 12 … 13 mm / 0.47 … 0.51 inches |
| Conductor connection direction to PCB | 30 ° |
| Pole number | 3 |
Physical data
| Pin spacing | 15 mm / 0.591 inches |
|---|---|
| Width | 40 mm / 1.575 inches |
| Height | 33.3 mm / 1.311 inches |
| Height from the surface | 28.8 mm / 1.134 inches |
| Depth | 30 mm / 1.181 inches |
| Solder pin length | 4.5 mm |
| Solder pin dimensions | 0.95 x 1.2 mm |
| Drilled hole diameter with tolerance | 1.6 (+0.1) mm |
PCB contact
| PCB contact | THT |
|---|---|
| Solder pin arrangement | over the entire terminal strip (in-line) |
| Number of solder pins per potential | 4 |
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | red |
| Material group | I |
| Insulation material (main housing) | Polyamide (PA66) |
| Flammability class per UL94 | V0 |
| Clamping spring material | Chrome-nickel spring steel (CrNi) |
| Contact material | Electrolytic copper (ECu) |
| Contact plating | Tin |
| Fire load | 0.614 MJ |
| Weight | 31 g |
Environmental requirements
| Limit temperature range | -60 … +105 °C |
|---|
Commercial data
| Product Group | 4 (Printed Circuit Connectors) |
|---|---|
| PU (SPU) | 30 pcs |
| Packaging type | Box |
| Country of origin | PL |
| GTIN | 4050821517818 |
| Customs tariff number | 85369010000 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121409 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-44-04-01 |
| eCl@ss 9.0 | 27-44-04-01 |
| ETIM 9.0 | EC002643 |
| ETIM 10.0 | EC002643 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.