Fast delivery within 72 Hours
Wago 2716-101/000-023
PCB terminal block, 2716 Series, leverOur PCB terminal block (item number 2716-101/000-023) simplifies electrical installations. It is perfect for custom installations with different mounting types. C…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
PCB terminal block, 2716 Series, leverOur PCB terminal block (item number 2716-101/000-023) simplifies electrical installations. It is perfect for custom installations with different mounting types. Conductors should only be connected to this PCB terminal block if their strip length is between 12 and 13 mm . This product features one conductor terminal and utilizes CAGE CLAMP®. Our CAGE CLAMP® connection offers a secure and maintenance-free way to connect all types of conductors. You do not need to prepare the conductor in any way, such as crimping ferrules. Dimensions: (10 x 33.3 x 30) mm (width x height x depth). Depending on the type of conductor, this PCB terminal block is designed for conductor cross sections ranging from 1.5 mm² to 16 mm².Tin is used for coating the contact surfaces. This PCB terminal block is operated with a lever. The PCB terminal block is designed for THT soldering. The conductor is designed to be inserted into the board at a 30° angle..
Specification
Notes
| Variants: | Other pole numbers, Other colors, Mixed-color PCB connector strips, Direct marking, Other versions (or variants) can be requested from WAGO Sales or configured at https://configurator.wago.com/. |
|---|
Electrical data - Ratings per IEC/EN
| Ratings per | IEC/EN 60664-1 |
|---|---|
| Nominal voltage (III/3) | 320 V |
| Rated impulse withstand voltage (III / 3) | 4 kV |
| Rated voltage (III/2) | 320 V |
| Rated impulse withstand voltage (III/2) | 4 kV |
| Nominal voltage (II/2) | 630 V |
| Rated impulse withstand voltage (II/2) | 4 kV |
| Rated current | 76 A |
| Legend (ratings) | (III / 2) ≙ Overvoltage category III / Pollution degree 2 |
| Ratings per | IEC/EN 60664-1 / IEC/EN 60664-1 / IEC/EN 60664-1 |
| Overvoltage category | III / III / II |
| Pollution degree | 3 / 2 / 2 |
| Nominal voltage | 320 V / 320 V / 630 V |
| Rated impulse withstand voltage | 4 kV / 4 kV / 4 kV |
| Rated current | 76 A / 76 A / 76 A |
Electrical data - Ratings per UL
| Approvals per | UL 1059 |
|---|---|
| Rated voltage UL (Use Group B) | 300 V |
| Rated current UL (Use Group B) | 55 A |
| Rated voltage UL (Use Group C) | 150 V |
| Rated current UL (Use Group C) | 55 A |
| Rated voltage UL (Use Group D) | 300 V |
| Rated current UL (Use Group D) | 10 A |
| Approvals per | UL 1059 / UL 1059 / UL 1059 |
| Use group | B / C / D |
| Rated voltage | 300 V / 150 V / 300 V |
| Rated current | 55 A / 55 A / 10 A |
Connection data
| Clamping units | 1 |
|---|---|
| Total number of potentials | 1 |
| Number of connection types | 1 |
| Number of levels | 1 |
Connection data - Connection 1
| Connection technology | CAGE CLAMP® |
|---|---|
| Actuation type | Lever |
| Solid conductor | 1.5 … 16 mm² / 16 … 6 AWG |
| Fine-stranded conductor | 1.5 … 16 mm² / 16 … 6 AWG |
| Fine-stranded conductor; with insulated ferrule | 1.5 … 10 mm² |
| Fine-stranded conductor; with uninsulated ferrule | 1.5 … 10 mm² |
| Strip length | 12 … 13 mm / 0.47 … 0.51 inches |
| Conductor connection direction to PCB | 30 ° |
| Pole number | 1 |
Physical data
| Pin spacing | 10 mm / 0.394 inches |
|---|---|
| Width | 10 mm / 0.787 inches |
| Height | 33.3 mm / 1.311 inches |
| Height from the surface | 28.8 mm / 1.134 inches |
| Depth | 30 mm / 1.181 inches |
| Solder pin length | 4.5 mm |
| Solder pin dimensions | 0.95 x 1.2 mm |
| Drilled hole diameter with tolerance | 1.6 (+0.1) mm |
PCB contact
| PCB contact | THT |
|---|---|
| Solder pin arrangement | over the entire terminal strip (in-line) |
| Number of solder pins per potential | 4 |
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | green |
| Material group | I |
| Insulation material (main housing) | Polyamide (PA66) |
| Flammability class per UL94 | V0 |
| Clamping spring material | Chrome-nickel spring steel (CrNi) |
| Contact material | Electrolytic copper (ECu) |
| Contact plating | Tin |
| Fire load | 0.162 MJ |
| Weight | 9.3 g |
Environmental requirements
| Limit temperature range | -60 … +105 °C |
|---|
Commercial data
| PU (SPU) | 130 pcs |
|---|---|
| Packaging type | Box |
| Country of origin | PL |
| GTIN | 4066966730364 |
| Customs tariff number | 85369010000 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121409 |
|---|---|
| ETIM 9.0 | EC002643 |
| ETIM 10.0 | EC002643 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.