Fast delivery within 72 Hours
Wago 2712-1218/037-000
Pluggable connectors, 2712 Series, leverOur pluggable connectors (item number 2712-1218/037-000) is designed for seamless electrical installations. Strip lengths must be 7 mm when connecting conducto…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Pluggable connectors, 2712 Series, leverOur pluggable connectors (item number 2712-1218/037-000) is designed for seamless electrical installations. Strip lengths must be 7 mm when connecting conductors to pluggable connectors. This product features one conductor terminal and utilizes Push-in CAGE CLAMP®. Our Push-in CAGE CLAMP® is a universal, maintenance-free connection solution for all conductor types, featuring a winning design: It allows direct insertion of both solid and fine-stranded conductors with ferrules without needing tools. No preparation is required; for example, crimping the conductor’s ferrule is not necessary. Dimensions: (51.51 x 13.7 x 15.85) mm (width x height x depth). Pluggable connectors is suitable for conductor cross sections ranging from 0.08 mm² to 0.5 mm².Tin is used for coating the contact surfaces.
Specification
Notes
| Safety Information | The MCS – MULTI CONNECTION SYSTEM includes connectors without breaking capacity in accordance with DIN EN 61984. When used as intended, these connectors must not be connected/disconnected when live or under load.When used as intended, these connectors must not be connected/disconnected when live or under load. The circuit design should ensure header pins, which can be touched, are not live when unmated. |
|---|
Electrical data - Ratings per IEC/EN
| Ratings per | IEC/EN 60664-1 |
|---|---|
| Nominal voltage (III/3) | 100 V |
| Rated impulse withstand voltage (III / 3) | 1.6 kV |
| Rated voltage (III/2) | 160 V |
| Rated impulse withstand voltage (III/2) | 1.6 kV |
| Nominal voltage (II/2) | 320 V |
| Rated impulse withstand voltage (II/2) | 1.6 kV |
| Rated current | 6 A |
| Legend (ratings) | (III / 2) ≙ Overvoltage category III / Pollution degree 2 |
| Ratings per | IEC/EN 60664-1 / IEC/EN 60664-1 / IEC/EN 60664-1 |
| Overvoltage category | III / III / II |
| Pollution degree | 3 / 2 / 2 |
| Nominal voltage | 100 V / 160 V / 320 V |
| Rated impulse withstand voltage | 1.6 kV / 1.6 kV / 1.6 kV |
| Rated current | 6 A / 6 A / 6 A |
Electrical data - Ratings per UL
| Approvals per | UL 1059 |
|---|---|
| Rated voltage UL (Use Group B) | 150 V |
| Rated current UL (Use Group B) | 5 A |
| Rated voltage UL (Use Group C) | 50 V |
| Rated current UL (Use Group C) | 5 A |
| Approvals per | UL 1059 / UL 1059 / UL 1059 |
| Use group | B / C / D |
| Rated voltage | 150 V / 50 V |
| Rated current | 5 A / 5 A |
Electrical data - Ratings per CSA
| Approvals per | CSA |
|---|---|
| Rated voltage CSA (Use Group B) | 150 V |
| Rated current CSA (Use Group B) | 5 A |
| Approvals per | CSA / CSA / CSA |
| Use group | B / C / D |
| Rated voltage | 150 V |
| Rated current | 5 A |
Connection data
| Number of connection types | 1 |
|---|---|
| Number of levels | 2 |
Connection data - Connection 1
| Connection technology | Push-in CAGE CLAMP® |
|---|---|
| Actuation type | Lever |
| Actuation direction 1 | Operation parallel to conductor entry |
| Solid conductor | 0.08 … 0.5 mm² / 28 … 20 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.08 … 0.5 mm² |
| Strip length | 7 mm / 0.28 inches |
Physical data
| Pin spacing | 2.54 mm / 1 inches |
|---|---|
| Width | 51.51 mm / 2.03 inches |
| Height | 13.7 mm / 0.539 inches |
| Depth | 15.85 mm / 0.624 inches |
Plug-in connection
| Contact type (pluggable connector) | Female connector/socket |
|---|---|
| Connector (connection type) | for PCB |
| Plugging without loss of pin spacing | No |
| Locking of plug-in connection | Lateral locking lever |
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | black |
| Insulation material (main housing) | Polyphthalamide (PPA) |
| Flammability class per UL94 | V0 |
| Clamping spring material | Chrome-nickel spring steel (CrNi) |
| Contact material | Electrolytic copper (ECu) |
| Contact plating | Tin |
| Actuator color | orange |
Environmental requirements
| Limit temperature range | -60 … +100 °C |
|---|
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.