Fast delivery within 72 Hours
Wago 2687-2147
Features:Power supply with PowerBoostSignal output, optical status indicationSuitable for both parallel and series operationNatural convection cooling when horizontally mountedConnection technology wi…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Features:Power supply with PowerBoostSignal output, optical status indicationSuitable for both parallel and series operationNatural convection cooling when horizontally mountedConnection technology with push-in termination and tool-free lever operationElectrically isolated output voltage (SELV/PELV) per EN 61010/UL 61010Marker slot (Item No. 2789-1223, not included) for WAGO’s marking cards (WMB) and WAGO’s marking strips
Specification
Technical data - Input
| Phases | 1 |
|---|---|
| Nominal input voltage U<sub>i nom</sub> | 1 x 100 … 240 VAC |
| Input voltage range | 1 x 90 … 264 VAC |
| Nominal mains frequency range | 47 … 63 Hz |
| Inrush current | ≤ 20 A (after 1 ms) |
| Power factor | ≥ 0.9 (230 VAC) |
Technical data - Output
| Nominal output voltage U<sub>o nom</sub> | 24 VDC (SELV/PELV) |
|---|---|
| Output voltage range | 24 … 26.4 VDC |
| Nominal output current I<sub>o nom</sub> | 20 A |
| Nominal output power | 480 W |
| Deviation | ≤ 1 % |
| Residual ripple | ≤ 75 mV (peak-to-peak) |
| Overload behavior | Constant power up to 125 %; shutdown and automatic restart in the event of a short circuit |
| PowerBoost | DC 24 A (5 s) |
Technical data - Signaling and communication
| Signaling | Optical status indication (overload), Optical status indication (DC OK), Digital signal output (DO) |
|---|
Technical data - Efficiency/power losses
| Power loss P<sub>l</sub> | ≤ 3 W (230 VAC; no load) |
|---|---|
| Efficiency (typ.) | 92 % |
Safety and protection
| Isolation voltage (pri.-sec., AC) | 3,510 V |
|---|---|
| Isolation voltage (pri.-PE, AC) | 2,200 V |
| Isolation voltage (sec.-PE) | 0.5 kVDC |
| Isolation voltage (sec.-signal) | 0.5 kVDC |
| Protection class | I |
| Pollution degree | 2 |
| Transient suppression (primary) | Yes |
| Short-circuit-protected | Yes |
| Open-circuit-proof | Yes |
| Parallel operation | Yes |
| Series operation | Yes |
| MTBF | > 500,000 h (at 25 °C per IEC 61709) |
Connection data - Connection 1
| Connection type | Input |
|---|---|
| Connection technology | Push-in CAGE CLAMP® |
| WAGO connector | WAGO 2604 Series |
| Solid conductor | 0.2 … 4 mm² / 24 … 12 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.2 … 4 mm² / 24 … 12 AWG |
| Fine-stranded conductor; with insulated ferrule | 0.25 … 2.5 mm² |
| Fine-stranded conductor; with uninsulated ferrule | 0.25 … 2.5 mm² |
| Strip length | 9 … 11 mm / 0.35 … 0.43 inches |
Connection data - Connection 2
| Connection type | Output |
|---|---|
| Connection technology | Push-in CAGE CLAMP® |
| WAGO connector | WAGO 2606 Series |
| Solid conductor | 0.2 … 10 mm² / 24 … 8 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.2 … 10 mm² / 24 … 8 AWG |
| Fine-stranded conductor; with insulated ferrule | 0.25 … 6 mm² |
| Fine-stranded conductor; with uninsulated ferrule | 0.25 … 6 mm² |
| Strip length | 11 … 13 mm / 0.43 … 0.51 inches |
Connection data - Connection 3
| Connection type | Signaling |
|---|---|
| Connection technology | Push-in CAGE CLAMP® |
| WAGO connector | WAGO 2086 Series |
| Solid conductor | 0.14 … 1.5 mm² / 28 … 16 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.14 … 1.5 mm² / 26 … 14 AWG |
| Fine-stranded conductor; with insulated ferrule | 0.25 … 0.75 mm² |
| Fine-stranded conductor; with uninsulated ferrule | 0.25 … 1.5 mm² |
| Strip length | 8 … 9 mm / 0.31 … 0.35 inches |
Physical data
| Width | 75 mm / 2.95 inches |
|---|---|
| Height | 130 mm / 5.118 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 130 mm / 5.118 inches |
Mechanical data
| Mounting type | DIN-35 rail |
|---|
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation) | -25 … +70 °C |
|---|---|
| Ambient temperature (storage) | -40 … +85 °C |
| Relative humidity | 5 … 96 % (no condensation permissible) |
| Derating | ≤ -3 %/K |
| Climatic category | 3K3 (per EN 60721) |
| Operating altitude (max.) | 5000 m |
Standards and specifications
| Conformity marking | CE |
|---|---|
| Standards/specifications | EN 61010-1, EN 61010-2-201, EN 61204-3, UL 61010-1, UL 61010-2-201, UL 121201 (HazLoc) |
Commercial data
| PU (SPU) | 1 pcs |
|---|---|
| Packaging type | Box |
| Country of origin | CN |
| GTIN | 4066966433074 |
| Customs tariff number | 85044083900 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121004 |
|---|---|
| ETIM 9.0 | EC002540 |
| ETIM 10.0 | EC002540 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.