Fast delivery within 72 Hours
Wago 2685-2001/100-240
Features:DC UPS module for uninterruptible power supply (UPS)Potential-free contacts for function monitoringRemote function via digital signalsActive signal outputs for function monitoringParallel ope…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Features:DC UPS module for uninterruptible power supply (UPS)Potential-free contacts for function monitoringRemote function via digital signalsActive signal outputs for function monitoringParallel operation of several connected memory modules possibleBattery control for detecting battery type and statusConfiguration via USB-C
Specification
Technical data - Input
| Nominal input voltage U<sub>i nom</sub> | 24 VDC |
|---|---|
| Input voltage range | 18 … 30 VDC |
| Nominal mains frequency range | 0 Hz |
| Input current I<sub>i</sub> | ≤ 0.1 A (no load); ≤ 7 A (charging); ≤ 40 A (max.) |
Technical data - Output
| Nominal output voltage U<sub>o nom</sub> | 24 VDC |
|---|---|
| Output voltage range | 18 … 30 VDC |
| Nominal output current I<sub>o nom</sub> | 40 A |
Technical data - Energy storage systems
| Memory type | Lead-acid fleece |
|---|
Technical data - Signaling and communication
| Signaling | 3 x Isolated relay contact, configurable for alarm/battery mode/charging mode, 1 x Digital input for start in battery mode, 1 x Break contact for remote shutdown in buffer operation, 3 x Status LED (red/yellow/green) |
|---|---|
| Operation status indicator | Green LED (DC OK), Yellow LED (charge/buffer mode), Red LED (error) |
| Configuration options | USB-C (socket); USB 2.0 |
| Communication/interfaces | Integrated communication bus |
Technical data - Circuit protection
| Internal fuse | No |
|---|
Safety and protection
| Protection class | I |
|---|---|
| Protection type | IP20; per EN 60529 |
| Reverse voltage protection | Yes |
| Pollution degree | 2 |
| Parallel operation | No |
| Series operation | No |
Connection data - Connection 1
| Connection type | Input/output/external energy storage |
|---|---|
| Connection technology | CAGE CLAMP® |
| WAGO connector | WAGO 831 Series |
| Solid conductor | 0.5 … 10 mm² / 20 … 8 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.5 … 10 mm² / 20 … 8 AWG |
| Fine-stranded conductor; with insulated ferrule | 0.5 … 6 mm² |
| Fine-stranded conductor; with uninsulated ferrule | 0.5 … 6 mm² |
| Strip length | 13 … 11 mm / 0.51 … 0.43 inches |
Connection data - Connection 2
| Connection type | Signaling |
|---|---|
| Connection technology | CAGE CLAMP® |
| WAGO connector | WAGO 2092 Series |
| Solid conductor | 0.2 … 2.5 mm² / 24 … 12 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.2 … 2.5 mm² / 24 … 12 AWG |
| Fine-stranded conductor; with insulated ferrule | 0.25 … 1.5 mm² |
| Fine-stranded conductor; with uninsulated ferrule | 0.25 … 2.5 mm² |
| Strip length | 9 … 10 mm / 0.35 … 0.39 inches |
Physical data
| Width | 45 mm / 1.77 inches |
|---|---|
| Height | 127 mm / 5 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 128.5 mm / 5.06 inches |
Mechanical data
| Mounting type | DIN-35 rail |
|---|
Material data
| Weight | 600 g |
|---|
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation) | -40 … +70 °C |
|---|---|
| Ambient temperature (storage) | -40 … +85 °C |
| Relative humidity | 5 … 96 % (no condensation permissible) |
Standards and specifications
| Conformity marking | CE |
|---|---|
| Standards/specifications | EN 61010-1 (SELV), EN 61010-2-201 (PELV), UL 61010 |
| Standards/specifications (pending) | DNV |
Commercial data
| PU (SPU) | 1 pcs |
|---|---|
| Packaging type | Box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4066966639353 |
| Customs tariff number | 85044060900 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121006 |
|---|---|
| ETIM 9.0 | EC000382 |
| ETIM 10.0 | EC000382 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 2685-2001/100-240” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.