Fast delivery within 72 Hours
Wago 267-563
Splicing connector, 267 Series, PUSH WIRE®This splicing connector (item number 267-563) is designed to connect conductors quickly and easily. Strip lengths must be between 11 and 12 mm when connectin…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Splicing connector, 267 Series, PUSH WIRE®This splicing connector (item number 267-563) is designed to connect conductors quickly and easily. Strip lengths must be between 11 and 12 mm when connecting conductors to this splicing connector. This product features one conductor terminal and utilizes PUSH WIRE®. Our PUSH WIRE® connection is the quick and simple method for connecting solid conductors. The dimensions are (19 x 19 x 35) mm (width x height x depth). This splicing connector is suitable for conductor cross sections ranging from 1.5 mm² to 2.5 mm² on one side and for conductor cross sections ranging from 1.5 mm² to 2.5 mm² on the other side.The contact surface is coated with tin.
Specification
Electrical data - Ratings per IEC/EN
| Ratings per | IEC/EN 61984 |
|---|---|
| Rated voltage (III/2) | 500 V |
| Rated impulse withstand voltage (III/2) | 4 kV |
| Rated current | 16 A |
| Legend (ratings) | (III / 2) ≙ Overvoltage category III / Pollution degree 2 |
| Ratings per | IEC/EN 61984 / IEC/EN 61984 / IEC/EN 61984 |
| Overvoltage category | III / III / II |
| Pollution degree | 3 / 2 / 2 |
| Nominal voltage | 500 V |
| Rated impulse withstand voltage | 4 kV |
| Rated current | 16 A |
Connection data
| Total number of potentials | 3 |
|---|---|
| Number of connection types | 1 |
| PE function | with ground contact |
Connection data - Connection 1
| Connection technology | PUSH WIRE® |
|---|---|
| Solid conductor | 1.5 … 2.5 mm² |
| Strip length | 11 … 12 mm / 0.43 … 0.47 inches |
Connection data - Connection 2
| Solid conductor | 1.5 … 2.5 mm² |
|---|
Physical data
| Width | 19 mm / 0.75 inches |
|---|---|
| Height | 19 mm / 0.75 inches |
| Depth | 35 mm / 1.38 inches |
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | white |
| Material group | I |
| Insulation material (main housing) | Polyamide (PA66) |
| Flammability class per UL94 | V0 |
| Clamping spring material | Chrome-nickel spring steel (CrNi) |
| Contact material | Electrolytic copper (ECu) |
| Contact plating | Tin |
| Fire load | 0.142 MJ |
| Weight | 9.1 g |
Environmental requirements
| Processing temperature | -35 … +85 °C |
|---|---|
| Continuous operating temperature | -60 … +105 °C |
| Temperature stability | 105 °C |
Commercial data
| PU (SPU) | 50 pcs |
|---|---|
| Packaging type | box |
| Country of origin | PL |
| GTIN | 4055143286978 |
| Customs tariff number | 85366990990 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121402 |
|---|---|
| ETIM 9.0 | EC002560 |
| ETIM 10.0 | EC002560 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.