Fast delivery within 72 Hours
Wago 267-552
Splicing connector, 267 Series, whiteThis splicing connector (item number 267-552) is designed to connect conductors quickly and easily. Strip lengths must be between 11 and 12 mm when connecting con…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Splicing connector, 267 Series, whiteThis splicing connector (item number 267-552) is designed to connect conductors quickly and easily. Strip lengths must be between 11 and 12 mm when connecting conductors to this splicing connector. Featuring one conductor terminal along with PUSH WIRE®, this connector is highly versatile. Our trusted PUSH WIRE® connection offers the fastest method for clamping conductors. It utilizes the conductor’s stiffness to overcome the clamping spring’s contact force. The dimensions are (16.6 x 13.4 x 34) mm (width x height x depth). This splicing connector is suitable for conductor cross sections ranging from 1.5 mm² to 2.5 mm².Tin is used for coating the contact surfaces.
Specification
Electrical data - Ratings per IEC/EN
| Ratings per | IEC/EN 61984 |
|---|---|
| Rated voltage (III/2) | 500 V |
| Rated impulse withstand voltage (III/2) | 4 kV |
| Rated current | 16 A |
| Legend (ratings) | (III / 2) ≙ Overvoltage category III / Pollution degree 2 |
| Ratings per | IEC/EN 61984 / IEC/EN 61984 / IEC/EN 61984 |
| Overvoltage category | III / III / II |
| Pollution degree | 3 / 2 / 2 |
| Nominal voltage | 500 V |
| Rated impulse withstand voltage | 4 kV |
| Rated current | 16 A |
Connection data
| Total number of potentials | 3 |
|---|---|
| Number of connection types | 1 |
| PE function | with ground contact |
Connection data - Connection 1
| Connection technology | PUSH WIRE® |
|---|---|
| Solid conductor | 1.5 … 2.5 mm² |
| Strip length | 11 … 12 mm / 0.43 … 0.47 inches |
Physical data
| Width | 16.6 mm / 0.65 inches |
|---|---|
| Height | 13.4 mm / 0.53 inches |
| Depth | 34 mm / 1.34 inches |
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | white |
| Material group | I |
| Insulation material (main housing) | Polyamide (PA66) |
| Flammability class per UL94 | V0 |
| Clamping spring material | Chrome-nickel spring steel (CrNi) |
| Contact material | Electrolytic copper (ECu) |
| Contact plating | Tin |
| Fire load | 0.124 MJ |
| Weight | 7.5 g |
Environmental requirements
| Processing temperature | -35 … +85 °C |
|---|---|
| Continuous operating temperature | -60 … +105 °C |
| Temperature stability | 105 °C |
Commercial data
| PU (SPU) | 50 pcs |
|---|---|
| Packaging type | box |
| Country of origin | PL |
| GTIN | 4055143286954 |
| Customs tariff number | 85366990990 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121409 |
|---|---|
| ETIM 9.0 | EC002560 |
| ETIM 10.0 | EC002560 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.