Fast delivery within 72 Hours
Wago 267-412
Conductor support, 267 Series, IDC connectionConductor support (item number 267-412) provides seamless electrical installations. Ensure that the strip lengths are 8 mm when connecting conductors to c…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Conductor support, 267 Series, IDC connectionConductor support (item number 267-412) provides seamless electrical installations. Ensure that the strip lengths are 8 mm when connecting conductors to conductor support. Featuring one conductor terminal along with an IDC connection, this product is highly versatile. An Insulation Displacement Connection (IDC) is the perfect choice for supplying underfloor tanks, for example, using flat cables from 1.5 mm² to 16 mm² and the corresponding connection components. Conductor support is suitable for conductor cross sections ranging from 1.5 mm² to 2.5 mm².Tin is used for coating the contact surfaces.
Specification
Electrical data - Ratings per IEC/EN
| Ratings per | IEC/EN 60664-1 |
|---|---|
| Rated voltage (III/2) | 500 V |
| Rated impulse withstand voltage (III/2) | 4 kV |
| Rated current | 6 A |
| Legend (ratings) | (III / 2) ≙ Overvoltage category III / Pollution degree 2 |
| Ratings per | IEC/EN 60664-1 / IEC/EN 60664-1 / IEC/EN 60664-1 |
| Overvoltage category | III / III / II |
| Pollution degree | 3 / 2 / 2 |
| Nominal voltage | 500 V |
| Rated impulse withstand voltage | 4 kV |
| Rated current | 6 A |
Connection data
| Number of connection types | 1 |
|---|---|
| Number of levels | 1 |
Connection data - Connection 1
| Connection technology | IDC connection |
|---|---|
| Solid conductor | 1.5 … 2.5 mm² |
| Strip length | 8 mm / 0.31 inches |
Physical data
| Width | 40 mm / 1.575 inches |
|---|---|
| Height from the surface | 21.5 mm / 0.846 inches |
| Depth | 42 mm / 1.654 inches |
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | white |
| Material group | I |
| Insulation material (main housing) | Polyamide (PA66) |
| Flammability class per UL94 | V2 |
| Clamping spring material | Chrome-nickel spring steel (CrNi) |
| Contact material | Electrolytic copper (ECu) |
| Contact plating | Tin |
| Fire load | 0.142 MJ |
| Weight | 4.7 g |
Environmental requirements
| Temperature stability | 105 °C |
|---|
Commercial data
| Product Group | 8 (Misc. Chassis Mount Blocks) |
|---|---|
| PU (SPU) | 250 pcs |
| Packaging type | bag |
| Country of origin | CN |
| GTIN | 4050821830290 |
| Customs tariff number | 39269097900 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121409 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-44-03-14 |
| eCl@ss 9.0 | 27-44-03-14 |
| ETIM 9.0 | EC002560 |
| ETIM 10.0 | EC002560 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.