Fast delivery within 72 Hours
Wago 267-140
Conductor support, 267 Series, whiteConductor support (item number 267-140) simplifies electrical installations. Conductors can only be connected to conductor support if their strip length is between…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Conductor support, 267 Series, whiteConductor support (item number 267-140) simplifies electrical installations. Conductors can only be connected to conductor support if their strip length is between 16 and 18 mm . Depending on the type of conductor, conductor support is suitable for conductor cross sections ranging from 0.5 mm² to 1 mm².The contact surface is coated with tin.
Specification
Electrical data - Ratings per IEC/EN
| Ratings per | IEC/EN 60664-1 |
|---|---|
| Rated voltage (III/2) | 500 V |
| Rated impulse withstand voltage (III/2) | 4 kV |
| Legend (ratings) | (III / 2) ≙ Overvoltage category III / Pollution degree 2 |
| Ratings per | IEC/EN 60664-1 / IEC/EN 60664-1 / IEC/EN 60664-1 |
| Overvoltage category | III / III / II |
| Pollution degree | 3 / 2 / 2 |
| Nominal voltage | 500 V |
| Rated impulse withstand voltage | 4 kV |
Connection data
| Number of connection types | 1 |
|---|
Connection data - Connection 1
| Solid conductor | 0.5 … 1 mm² |
|---|---|
| Strip length | 16 … 18 mm / 0.63 … 0.71 inches |
| Pole number | 5 |
Physical data
| Width | 30 mm / 1.181 inches |
|---|---|
| Height from the surface | 14 mm / 0.551 inches |
| Depth | 32 mm / 1.26 inches |
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | white |
| Material group | I |
| Insulation material (main housing) | Polyamide (PA66) |
| Flammability class per UL94 | V2 |
| Clamping spring material | Chrome-nickel spring steel (CrNi) |
| Contact material | Electrolytic copper (ECu) |
| Contact plating | Tin |
| Fire load | 0.102 MJ |
| Weight | 3.6 g |
Environmental requirements
| Processing temperature | -35 … +85 °C |
|---|---|
| Continuous operating temperature | -60 … +105 °C |
| Temperature stability | 105 °C |
Commercial data
| Product Group | 8 (Misc. Chassis Mount Blocks) |
|---|---|
| PU (SPU) | 500 pcs |
| Packaging type | bag |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4017332145039 |
| Customs tariff number | 85369010000 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121409 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-44-03-14 |
| eCl@ss 9.0 | 27-44-03-14 |
| ETIM 9.0 | EC002560 |
| ETIM 10.0 | EC002560 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 267-140” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.