Fast delivery within 72 Hours
Wago 267-120
Female connector, 267 Series, PUSH WIRE®This female connector (item number 267-120) simplifies electrical installations. Ensure that the strip lengths are 8 mm when connecting conductors to this fema…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Female connector, 267 Series, PUSH WIRE®This female connector (item number 267-120) simplifies electrical installations. Ensure that the strip lengths are 8 mm when connecting conductors to this female connector. This product features one conductor terminal and utilizes PUSH WIRE®. Our tried-and-tested PUSH WIRE® connection offers the fastest method for clamping conductors. It utilizes the conductor’s stiffness to overcome the clamping spring’s contact force. Depending on the type of conductor, this female connector is ideal for conductor cross sections ranging from 0.5 mm² to 1 mm².The contact surface is coated with tin.
Specification
Electrical data - Ratings per IEC/EN
| Ratings per | IEC/EN 60664-1 |
|---|---|
| Rated voltage (III/2) | 500 V |
| Rated impulse withstand voltage (III/2) | 4 kV |
| Rated current | 6 A |
| Legend (ratings) | (III / 2) ≙ Overvoltage category III / Pollution degree 2 |
| Ratings per | IEC/EN 60664-1 / IEC/EN 60664-1 / IEC/EN 60664-1 |
| Overvoltage category | III / III / II |
| Pollution degree | 3 / 2 / 2 |
| Nominal voltage | 500 V |
| Rated impulse withstand voltage | 4 kV |
| Rated current | 6 A |
Connection data
| Number of connection types | 1 |
|---|
Connection data - Connection 1
| Connection technology | PUSH WIRE® |
|---|---|
| Solid conductor | 0.5 … 1 mm² |
| Strip length | 8 mm / 0.31 inches |
| Pole number | 1 |
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | red |
| Material group | I |
| Insulation material (main housing) | Polyamide (PA66) |
| Flammability class per UL94 | V0 |
| Clamping spring material | Chrome-nickel spring steel (CrNi) |
| Contact material | Electrolytic copper (ECu) |
| Contact plating | Tin |
| Fire load | 0.023 MJ |
| Weight | 1.4 g |
Environmental requirements
| Temperature stability | 105 °C |
|---|
Commercial data
| Product Group | 8 (Misc. Chassis Mount Blocks) |
|---|---|
| PU (SPU) | 500 pcs |
| Packaging type | bag |
| Country of origin | PL |
| GTIN | 4045454479350 |
| Customs tariff number | 85366990990 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121409 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-44-03-14 |
| eCl@ss 9.0 | 27-44-03-14 |
| ETIM 9.0 | EC002560 |
| ETIM 10.0 | EC002560 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.