Fast delivery within 72 Hours
Wago 267-101
Female connector, 267 Series, PUSH WIRE®Our female connector (item number 267-101) is designed for seamless electrical installations. Strip lengths must be 8 mm when connecting conductors to this fem…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Female connector, 267 Series, PUSH WIRE®Our female connector (item number 267-101) is designed for seamless electrical installations. Strip lengths must be 8 mm when connecting conductors to this female connector. This product incorporates one conductor terminal and utilizes PUSH WIRE®. Our trusted PUSH WIRE® connection offers the fastest method for clamping conductors. It utilizes the conductor’s stiffness to overcome the clamping spring’s contact force. The dimensions are (15.4 x 16.2 x 29.2) mm (width x height x depth). Depending on the type of conductor, this female connector is suitable for conductor cross sections ranging from 0.5 mm² to 1 mm².The contact surface is coated with tin.
Specification
Electrical data - Ratings per IEC/EN
| Ratings per | IEC/EN 60664-1 |
|---|---|
| Rated voltage (III/2) | 500 V |
| Rated impulse withstand voltage (III/2) | 4 kV |
| Rated current | 6 A |
| Legend (ratings) | (III / 2) ≙ Overvoltage category III / Pollution degree 2 |
| Ratings per | IEC/EN 60664-1 / IEC/EN 60664-1 / IEC/EN 60664-1 |
| Overvoltage category | III / III / II |
| Pollution degree | 3 / 2 / 2 |
| Nominal voltage | 500 V |
| Rated impulse withstand voltage | 4 kV |
| Rated current | 6 A |
Connection data
| Number of connection types | 1 |
|---|
Connection data - Connection 1
| Connection technology | PUSH WIRE® |
|---|---|
| Solid conductor | 0.5 … 1 mm² |
| Strip length | 8 mm / 0.31 inches |
| Pole number | 1 |
Physical data
| Width | 15.4 mm / 0.606 inches |
|---|---|
| Height | 16.2 mm / 0.638 inches |
| Depth | 29.2 mm / 1.15 inches |
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | gray |
| Material group | I |
| Insulation material (main housing) | Polyamide (PA66) |
| Flammability class per UL94 | V0 |
| Clamping spring material | Chrome-nickel spring steel (CrNi) |
| Contact material | Electrolytic copper (ECu) |
| Contact plating | Tin |
| Fire load | 0.023 MJ |
| Weight | 1.5 g |
Environmental requirements
| Processing temperature | -35 … +85 °C |
|---|---|
| Continuous operating temperature | -60 … +105 °C |
| Temperature stability | 105 °C |
Commercial data
| Product Group | 8 (Misc. Chassis Mount Blocks) |
|---|---|
| PU (SPU) | 500 pcs |
| Packaging type | bag |
| Country of origin | PL |
| GTIN | 4044918499293 |
| Customs tariff number | 85366990990 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121402 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-44-03-14 |
| eCl@ss 9.0 | 27-44-03-14 |
| ETIM 9.0 | EC002560 |
| ETIM 10.0 | EC002560 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.