Fast delivery within 72 Hours
Wago 264-727/999-950
Ground terminal block, 264 Series, operating toolConnect conductors quickly and securely with this ground terminal block (item number 264-727/999-950). Ensure that the strip lengths are between 8 and …
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Ground terminal block, 264 Series, operating toolConnect conductors quickly and securely with this ground terminal block (item number 264-727/999-950). Ensure that the strip lengths are between 8 and 9 mm when connecting conductors to this ground terminal block. WAGO’s ground terminal blocks allow you to connect electrical conductors directly to the mounting rail thanks to an integrated contact foot. This connection ensures both electrical and mechanical stability between the conductors and the mounting adapter. This product features conductor terminals and utilizes CAGE CLAMP®. Our CAGE CLAMP® connection offers a convenient and maintenance-free way to connect all types of conductors. You do not need to prepare the conductor in any way, such as crimping ferrules. The item’s dimensions are (10 x 32 x 29.5) mm (width x height x depth). Depending on the conductor type, this ground terminal block is suitable for conductor cross sections ranging from 0.5 mm² to 2.5 mm².This mini rail-mount terminal block is operated with an operating tool.
Specification
Electrical data - Ex information
| Reference to hazardous areas | See “Downloads – Documentation – Additional Information: Technical Section; Technical Explications” |
|---|
Electrical data - General information
| Wiring direction | Front-entry wiring |
|---|
Connection data
| Clamping units | 4 |
|---|---|
| Total number of potentials | 1 |
| Number of levels | 1 |
Connection data - Connection 1
| Connection technology | CAGE CLAMP® |
|---|---|
| Actuation type | Operating tool |
| Connectable conductor materials | Copper |
| Solid conductor | 0.5 … 2.5 mm² / 20 … 12 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 12 AWG |
| Note (conductor cross-section) | 12 AWG: THHN, THWN |
| Strip length | 8 … 9 mm / 0.31 … 0.35 inches |
| Wiring direction | Front-entry wiring |
Physical data
| Width | 10 mm / 0.394 inches |
|---|---|
| Height | 32 mm / 1.26 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 24.5 mm / 0.965 inches |
| Depth | 29.5 mm / 1.161 inches |
Mechanical data
| Design | horizontal type |
|---|---|
| Mounting type | DIN-15 rail |
| Marking level | Center marking |
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | green-yellow |
| Material group | I |
| Insulation material (main housing) | Polyamide (PA66) |
| Flammability class per UL94 | V0 |
| Fire load | 0.11 MJ |
| Weight | 8.1 g |
Environmental requirements
| Processing temperature | -35 … +85 °C |
|---|---|
| Continuous operating temperature | -60 … +105 °C |
Commercial data
| Product Group | 9 (Std Chassis Mt Blocks) |
|---|---|
| PU (SPU) | 100 pcs |
| Packaging type | box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4044918462457 |
| Customs tariff number | 85369010000 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121410 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-14-11-41 |
| eCl@ss 9.0 | 27-14-11-41 |
| ETIM 9.0 | EC000901 |
| ETIM 10.0 | EC000901 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.