Fast delivery within 72 Hours
Wago 264-305
Through terminal block, 264 Series, blackOur through terminal block (item number 264-305) makes connecting wires quick and easy. Conductors should only be connected to this through terminal block if t…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Through terminal block, 264 Series, blackOur through terminal block (item number 264-305) makes connecting wires quick and easy. Conductors should only be connected to this through terminal block if their strip length is between 8 and 9 mm . Whether for industrial or building applications, you can use our through terminal blocks to connect electrical conductors quickly and safely. We offer variants for both classic through-wiring and potential distribution. This product features conductor terminals and utilizes CAGE CLAMP®. Our reliable and maintenance-free CAGE CLAMP® connection makes it easy to connect all conductor types without having to prepare the conductor. For example, you don’t need to crimp ferrules. The item’s dimensions are (6 x 32 x 22.1) mm (width x height x depth). Depending on the type of conductor, this through terminal block is suitable for conductor cross sections ranging from 0.08 mm² to 2.5 mm².This mini rail-mount terminal block is operated with an operating tool.
Specification
Electrical data - Ratings per IEC/EN
| Nominal voltage (III/3) | 800 V |
|---|---|
| Rated impulse withstand voltage (III / 3) | 8 kV |
| Rated current | 24 A |
| Legend (ratings) | (III / 3) ≙ Overvoltage category III / Pollution degree 3 |
Electrical data - Ratings per UL
| Approvals per | UL 1059 |
|---|---|
| Rated voltage UL (Use Group B) | 600 V |
| Rated current UL (Use Group B) | 20 A |
| Rated voltage UL (Use Group C) | 600 V |
| Rated current UL (Use Group C) | 20 A |
| Approvals per | UL 1059 / UL 1059 / UL 1059 |
| Use group | B / C / D |
| Rated voltage | 600 V / 600 V |
| Rated current | 20 A / 20 A |
Electrical data - Ratings per CSA
| Approvals per | CSA 22.2 No 158 |
|---|---|
| Rated voltage CSA (Use Group C) | 600 V |
| Rated current CSA (Use Group C) | 20 A |
| Approvals per | CSA 22.2 No 158 / CSA 22.2 No 158 / CSA 22.2 No 158 |
| Use group | B / C / D |
| Rated voltage | 600 V |
| Rated current | 20 A |
Electrical data - General information
| Wiring direction | Front-entry wiring |
|---|
Connection data
| Clamping units | 2 |
|---|---|
| Total number of potentials | 1 |
| Number of levels | 1 |
Connection data - Connection 1
| Connection technology | CAGE CLAMP® |
|---|---|
| Actuation type | Operating tool |
| Connectable conductor materials | Copper |
| Solid conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 12 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 12 AWG |
| Note (conductor cross-section) | 12 AWG: THHN, THWN |
| Strip length | 8 … 9 mm / 0.31 … 0.35 inches |
| Wiring direction | Front-entry wiring |
Physical data
| Width | 6 mm / 0.236 inches |
|---|---|
| Height | 32 mm / 1.26 inches |
| Depth | 22.1 mm / 0.87 inches |
Mechanical data
| Design | horizontal type |
|---|---|
| Mounting type | Mounting flange |
| Marking level | Center marking |
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | black |
| Material group | I |
| Insulation material (main housing) | Polyamide (PA66) |
| Flammability class per UL94 | V0 |
| Fire load | 0.075 MJ |
| Halogen-free | Yes |
| Weight | 3.8 g |
Commercial data
| PU (SPU) | 100 pcs |
|---|---|
| Packaging type | Box |
| Country of origin | CH |
| GTIN | 4055143254274 |
| Customs tariff number | 85369010000 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121410 |
|---|---|
| ETIM 9.0 | EC001284 |
| ETIM 10.0 | EC001284 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.