Fast delivery within 72 Hours
Wago 264-287
Through terminal block, 264 Series, operating toolOur through terminal block (item number 264-287) simplifies electrical installations. Conductors can only be connected to this through terminal block…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Through terminal block, 264 Series, operating toolOur through terminal block (item number 264-287) simplifies electrical installations. Conductors can only be connected to this through terminal block if their strip length is between 8 and 9 mm . Our mini rail-mount terminal blocks are the perfect choice when space is limited. A large selection of mounting and actuation variants means you can find a suitable mini terminal block for every purpose. This also means you can adapt the terminal blocks to your unique requirements. This product incorporates conductor terminals and utilizes CAGE CLAMP®. Our tried-and-tested universal connection known as CAGE CLAMP® is industry-leading when it comes to connection technology and electrical interconnections. The dimensions are (77 x 32 x 22.1) mm (width x height x depth). Depending on the type of conductor, this through terminal block is ideal for conductor cross sections ranging from 0.08 mm² to 2.5 mm².An operating tool is used to operate this mini rail-mount terminal block.
Specification
Electrical data - Ex information
| Reference to hazardous areas | See “Downloads – Documentation – Additional Information: Technical Section; Technical Explications” |
|---|---|
| Rated voltage EN (Ex e II) | 690 V |
| Rated current (Ex e II) | 23 A |
Electrical data - General information
| Wiring direction | Front-entry wiring |
|---|
Connection data
| Clamping units | 28 |
|---|---|
| Total number of potentials | 7 |
| Number of levels | 1 |
Connection data - Connection 1
| Connection technology | CAGE CLAMP® |
|---|---|
| Actuation type | Operating tool |
| Connectable conductor materials | Copper |
| Solid conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 12 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 12 AWG |
| Note (conductor cross-section) | 12 AWG: THHN, THWN |
| Strip length | 8 … 9 mm / 0.31 … 0.35 inches |
| Pole number | 7 |
| Wiring direction | Front-entry wiring |
Physical data
| Width | 77 mm / 3.031 inches |
|---|---|
| Height | 32 mm / 1.26 inches |
| Height from the surface | 22.1 mm / 0.87 inches |
| Depth | 22.1 mm / 0.87 inches |
| Module width | 10 mm / 0.394 inches |
Mechanical data
| Design | horizontal type |
|---|---|
| Mounting type | Snap-in foot |
| Marking level | Center marking |
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | light gray |
| Material group | I |
| Insulation material (main housing) | Polyamide (PA66) |
| Flammability class per UL94 | V0 |
| Fire load | 0.861 MJ |
| Halogen-free | Yes |
| Weight | 47.5 g |
Commercial data
| Product Group | 9 (Std Chassis Mt Blocks) |
|---|---|
| PU (SPU) | 50 pcs |
| Packaging type | box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4044918415897 |
| Customs tariff number | 85369010000 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121410 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-14-11-06 |
| eCl@ss 9.0 | 27-14-11-06 |
| ETIM 9.0 | EC001284 |
| ETIM 10.0 | EC001284 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.