Fast delivery within 72 Hours
Wago 264-283
Through terminal block, 264 Series, operating toolOur through terminal block (item number 264-283) makes connections quick and easy. Strip lengths must be between 8 and 9 mm when connecting conductor…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Through terminal block, 264 Series, operating toolOur through terminal block (item number 264-283) makes connections quick and easy. Strip lengths must be between 8 and 9 mm when connecting conductors to this through terminal block. Our mini rail-mount terminal blocks are perfect for tight spaces thanks to their compact design. You can also choose from a range of mounting and actuation variants for unparalleled flexibility, making it easy to select the ideal mini terminal block for each use. This product features conductor terminals and utilizes CAGE CLAMP®. Our CAGE CLAMP® connection offers a safe and maintenance-free way to connect all types of conductors. You do not need to prepare the conductor in any way, such as crimping ferrules. Dimensions: (37 x 32 x 22.1) mm (width x height x depth). Depending on the type of conductor, this through terminal block is ideal for conductor cross sections ranging from 0.08 mm² to 2.5 mm².This mini rail-mount terminal block is operated with an operating tool.
Specification
Electrical data - Ex information
| Reference to hazardous areas | See “Downloads – Documentation – Additional Information: Technical Section; Technical Explications” |
|---|---|
| Rated voltage EN (Ex e II) | 690 V |
| Rated current (Ex e II) | 23 A |
Electrical data - General information
| Wiring direction | Front-entry wiring |
|---|
Connection data
| Clamping units | 12 |
|---|---|
| Total number of potentials | 3 |
| Number of levels | 1 |
Connection data - Connection 1
| Connection technology | CAGE CLAMP® |
|---|---|
| Actuation type | Operating tool |
| Connectable conductor materials | Copper |
| Solid conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 12 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 12 AWG |
| Note (conductor cross-section) | 12 AWG: THHN, THWN |
| Strip length | 8 … 9 mm / 0.31 … 0.35 inches |
| Pole number | 3 |
| Wiring direction | Front-entry wiring |
Physical data
| Width | 37 mm / 1.457 inches |
|---|---|
| Height | 32 mm / 1.26 inches |
| Height from the surface | 22.1 mm / 0.87 inches |
| Depth | 22.1 mm / 0.87 inches |
| Module width | 10 mm / 0.394 inches |
Mechanical data
| Design | horizontal type |
|---|---|
| Mounting type | Snap-in foot |
| Marking level | Center marking |
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | light gray |
| Material group | I |
| Insulation material (main housing) | Polyamide (PA66) |
| Flammability class per UL94 | V0 |
| Fire load | 0.401 MJ |
| Halogen-free | Yes |
| Weight | 21.2 g |
Commercial data
| Product Group | 9 (Std Chassis Mt Blocks) |
|---|---|
| PU (SPU) | 100 pcs |
| Packaging type | box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4044918415859 |
| Customs tariff number | 85369010000 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121410 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-14-11-06 |
| eCl@ss 9.0 | 27-14-11-06 |
| ETIM 9.0 | EC001284 |
| ETIM 10.0 | EC001284 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.