Fast delivery within 72 Hours
Wago 264-131
Through terminal block, 264 Series, operating toolOur through terminal block (item number 264-131) simplifies electrical installations. Strip lengths must be between 8 and 9 mm when connecting conduc…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Through terminal block, 264 Series, operating toolOur through terminal block (item number 264-131) simplifies electrical installations. Strip lengths must be between 8 and 9 mm when connecting conductors to this through terminal block. Whether for industrial or building applications, you can use our through terminal blocks to connect electrical conductors quickly and safely. We offer variants for both classic through-wiring and potential distribution. This product features conductor terminals and utilizes CAGE CLAMP®. Our renowned universal connection known as CAGE CLAMP® is the industry standard when it comes to connection technology and electrical interconnections. The item’s dimensions are (6 x 32 x 22.1) mm (width x height x depth). Depending on the conductor type, this through terminal block is suitable for conductor cross sections ranging from 0.08 mm² to 2.5 mm².An operating tool is used to operate this mini rail-mount terminal block.
Specification
Electrical data - Ex information
| Reference to hazardous areas | See “Downloads – Documentation – Additional Information: Technical Section; Technical Explications” |
|---|---|
| Rated voltage EN (Ex e II) | 690 V |
| Rated current (Ex e II) | 23 A |
Electrical data - General information
| Wiring direction | Front-entry wiring |
|---|
Connection data
| Clamping units | 2 |
|---|---|
| Total number of potentials | 1 |
| Number of levels | 1 |
Connection data - Connection 1
| Connection technology | CAGE CLAMP® |
|---|---|
| Actuation type | Operating tool |
| Connectable conductor materials | Copper |
| Solid conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 12 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 12 AWG |
| Note (conductor cross-section) | 12 AWG: THHN, THWN |
| Strip length | 8 … 9 mm / 0.31 … 0.35 inches |
| Wiring direction | Front-entry wiring |
Physical data
| Width | 6 mm / 0.236 inches |
|---|---|
| Height | 32 mm / 1.26 inches |
| Depth | 22.1 mm / 0.87 inches |
Mechanical data
| Design | horizontal type |
|---|---|
| Mounting type | none |
| Marking level | Center marking |
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | light gray |
| Material group | I |
| Insulation material (main housing) | Polyamide (PA66) |
| Flammability class per UL94 | V0 |
| Fire load | 0.073 MJ |
| Halogen-free | Yes |
| Weight | 3.8 g |
Commercial data
| Product Group | 9 (Std Chassis Mt Blocks) |
|---|---|
| PU (SPU) | 100 pcs |
| Packaging type | box |
| Country of origin | CH |
| GTIN | 4044918415071 |
| Customs tariff number | 85369010000 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121410 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-14-11-06 |
| eCl@ss 9.0 | 27-14-11-06 |
| ETIM 9.0 | EC001284 |
| ETIM 10.0 | EC001284 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.