Fast delivery within 72 Hours
Wago 2636-3101
PCB terminal block, 2636 Series, Push-in CAGE CLAMP®Quick and easy connections are guaranteed with this PCB terminal block (item number 2636-3101). It is a universal connector that can be used almost…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
PCB terminal block, 2636 Series, Push-in CAGE CLAMP®Quick and easy connections are guaranteed with this PCB terminal block (item number 2636-3101). It is a universal connector that can be used almost anywhere, e.g., as a pluggable PCB connector, panel feedthrough header, connector for rail-mount terminal blocks, or a floating connector for different mounting methods. Ensure that the strip lengths are between 18 and 20 mm when connecting conductors to this PCB terminal block. This product incorporates one conductor terminal and utilizes Push-in CAGE CLAMP®. Push-in CAGE CLAMP® technology provides a universal connection solution for any type of conductor. It allows both solid and fine-stranded conductors with ferrules to be inserted directly into the clamping point without the need for tools. The dimensions are (11.6 x 35.3 x 24.8) mm (width x height x depth). Depending on the type of conductor, this PCB terminal block is designed for conductor cross sections ranging from 0.75 mm² to 16 mm².The contact surface is coated with tin. This PCB terminal block is operated with an operating tool. THT is used to assemble the PCB terminal block. Insert the conductor into the board at a 90° angle..
Specification
Notes
| Note | The inherent stability of a single-pole PCB terminal block is less than that of a multi-pole terminal strip. The customer must therefore ensure that these terminal blocks are protected against excessive mechanical stress (e.g., torsional or bending stress), both when connecting the conductor and during subsequent use, for example by providing additional support, shortly holding the connected conductor and appropriate actuation instructions. |
|---|---|
| Variants: | Other pole numbers, Direct marking, Other colors, Other versions (or variants) can be requested from WAGO Sales or configured at https://configurator.wago.com/. |
Electrical data - Ratings per IEC/EN
| Ratings per | IEC/EN 60664-1 |
|---|---|
| Nominal voltage (III/3) | 1000 V |
| Rated impulse withstand voltage (III / 3) | 8 kV |
| Rated voltage (III/2) | 1000 V |
| Rated impulse withstand voltage (III/2) | 8 kV |
| Nominal voltage (II/2) | 1000 V |
| Rated impulse withstand voltage (II/2) | 8 kV |
| Rated current | 76 A |
| Legend (ratings) | (III / 2) ≙ Overvoltage category III / Pollution degree 2 |
| Ratings per | IEC/EN 60664-1 / IEC/EN 60664-1 / IEC/EN 60664-1 |
| Overvoltage category | III / III / II |
| Pollution degree | 3 / 2 / 2 |
| Nominal voltage | 1000 V / 1000 V / 1000 V |
| Rated impulse withstand voltage | 8 kV / 8 kV / 8 kV |
| Rated current | 76 A / 76 A / 76 A |
Electrical data - Ratings per UL
| Approvals per | UL 1059 |
|---|---|
| Rated voltage UL (Use Group B) | 600 V |
| Rated current UL (Use Group B) | 85 A |
| Rated voltage UL (Use Group C) | 600 V |
| Rated current UL (Use Group C) | 85 A |
| Approvals per | UL 1059 / UL 1059 / UL 1059 |
| Use group | B / C / D |
| Rated voltage | 600 V / 600 V |
| Rated current | 85 A / 85 A |
Electrical data - Ratings per CSA
| Approvals per | CSA |
|---|---|
| Rated voltage CSA (Use Group B) | 600 V |
| Rated current CSA (Use Group B) | 66 A |
| Rated voltage CSA (Use Group C) | 1000 V |
| Rated current CSA (Use Group C) | 66 A |
| Approvals per | CSA / CSA / CSA |
| Use group | B / C / D |
| Rated voltage | 600 V / 1000 V |
| Rated current | 66 A / 66 A |
Connection data
| Clamping units | 1 |
|---|---|
| Total number of potentials | 1 |
| Number of connection types | 1 |
| Number of levels | 1 |
Connection data - Connection 1
| Connection technology | Push-in CAGE CLAMP® |
|---|---|
| Actuation type | Operating tool |
| Solid conductor | 0.75 … 16 mm² / 18 … 4 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.75 … 25 mm² / 18 … 4 AWG |
| Fine-stranded conductor; with insulated ferrule | 0.75 … 16 mm² |
| Fine-stranded conductor; with uninsulated ferrule | 0.75 … 16 mm² |
| Fine-stranded conductor; with twin ferrule | 0.75 … 6 mm² |
| Strip length | 18 … 20 mm / 0.71 … 0.79 inches |
| Conductor connection direction to PCB | 90 ° |
| Pole number | 1 |
Physical data
| Pin spacing | 10 mm / 0.394 inches |
|---|---|
| Width | 11.6 mm / 0.457 inches |
| Height | 35.3 mm / 1.39 inches |
| Height from the surface | 31.3 mm / 1.232 inches |
| Depth | 24.8 mm / 0.976 inches |
| Solder pin length | 4 mm |
| Solder pin dimensions | 1.2 x 1 mm |
| Drilled hole diameter with tolerance | 1.7 (+0.1) mm |
Mechanical data
| Mounting type | Feed-through mounting |
|---|
PCB contact
| PCB contact | THT |
|---|---|
| Solder pin arrangement | Over the entire terminal strip (in-line) |
| Number of solder pins per potential | 6 |
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | gray |
| Material group | I |
| Insulation material (main housing) | Polyamide (PA66) |
| Flammability class per UL94 | V0 |
| Clamping spring material | Chrome-nickel spring steel (CrNi) |
| Contact material | Electrolytic copper (ECu) |
| Contact plating | Tin |
| Fire load | 0.03 MJ |
| Weight | 9.3 g |
Environmental requirements
| Limit temperature range | -60 … +105 °C |
|---|---|
| Processing temperature | -35 … +60 °C |
Commercial data
| PU (SPU) | 100 pcs |
|---|---|
| Packaging type | box |
| Country of origin | PL |
| GTIN | 4055143625470 |
| Customs tariff number | 85369010000 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121409 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-44-04-01 |
| eCl@ss 9.0 | 27-44-04-01 |
| ETIM 9.0 | EC002643 |
| ETIM 10.0 | EC002643 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.