Fast delivery within 72 Hours
Wago 2626-1355
PCB terminal block, 2626 Series, solder pin dimensions 1.5 x 1 mmEasily, quickly and safely connect conductors with this PCB terminal block (item number 2626-1355). It is a universal connector that ca…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
PCB terminal block, 2626 Series, solder pin dimensions 1.5 x 1 mmEasily, quickly and safely connect conductors with this PCB terminal block (item number 2626-1355). It is a universal connector that can be used almost anywhere, for example, as a pluggable PCB connector, panel feedthrough header, connector for rail-mount terminal blocks, or a floating connector for different mounting methods. Conductors can only be connected to this PCB terminal block if their strip length is between 13 and 15 mm . This product features one conductor terminal and utilizes Push-in CAGE CLAMP®. Push-in CAGE CLAMP® technology provides a universal connection solution for all conductor types. It allows both solid and fine-stranded conductors with ferrules to be inserted directly into the clamping point without the need for tools. Dimensions: (59.3 x 23.6 x 24.2) mm (width x height x depth). Depending on the type of conductor, this PCB terminal block is designed for conductor cross sections ranging from 0.2 mm² to 10 mm².The contact surface is coated with tin. This PCB terminal block is operated with an operating tool. THT is used to assemble the PCB terminal block. The conductor is designed to be inserted into the board at an angle of 0°..
Specification
Notes
| Variants: | Other pole numbers, Direct marking, Other colors, Other versions (or variants) can be requested from WAGO Sales or configured at https://configurator.wago.com/. |
|---|
Electrical data - Ratings per IEC/EN
| Ratings per | IEC/EN 60664-1 |
|---|---|
| Nominal voltage (III/3) | 1000 V |
| Rated impulse withstand voltage (III / 3) | 8 kV |
| Rated voltage (III/2) | 1000 V |
| Rated impulse withstand voltage (III/2) | 8 kV |
| Nominal voltage (II/2) | 1000 V |
| Rated impulse withstand voltage (II/2) | 8 kV |
| Rated current | 48 A |
| Ratings per | IEC/EN 60664-1 / IEC/EN 60664-1 / IEC/EN 60664-1 |
| Overvoltage category | III / III / II |
| Pollution degree | 3 / 2 / 2 |
| Nominal voltage | 1000 V / 1000 V / 1000 V |
| Rated impulse withstand voltage | 8 kV / 8 kV / 8 kV |
| Rated current | 48 A / 48 A / 48 A |
Electrical data - Ratings per UL
| Rated voltage UL (Use Group B) | 600 V |
|---|---|
| Rated current UL (Use Group B) | 38 A |
| Rated voltage UL (Use Group C) | 600 V |
| Rated current UL (Use Group C) | 38 A |
Electrical data - Ratings per CSA
| Approvals per | CSA |
|---|---|
| Rated voltage CSA (Use Group B) | 600 V |
| Rated current CSA (Use Group B) | 38 A |
| Rated voltage CSA (Use Group C) | 600 V |
| Rated current CSA (Use Group C) | 38 A |
| Approvals per | CSA / CSA / CSA |
| Use group | B / C / D |
| Rated voltage | 600 V / 600 V |
| Rated current | 38 A / 38 A |
Connection data
| Clamping units | 5 |
|---|---|
| Total number of potentials | 5 |
| Number of connection types | 1 |
| Number of levels | 1 |
Connection data - Connection 1
| Connection technology | Push-in CAGE CLAMP® |
|---|---|
| Actuation type | Operating tool |
| Solid conductor | 0.2 … 10 mm² / 24 … 8 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.2 … 10 mm² / 24 … 8 AWG |
| Fine-stranded conductor; with insulated ferrule | 0.25 … 6 mm² |
| Fine-stranded conductor; with uninsulated ferrule | 0.25 … 6 mm² |
| Fine-stranded conductor; with twin ferrule | 0.25 … 2.5 mm² |
| Strip length | 13 … 15 mm / 0.51 … 0.59 inches |
| Conductor connection direction to PCB | 0 ° |
| Pole number | 5 |
Physical data
| Pin spacing | 12.5 mm / 0.492 inches |
|---|---|
| Width | 59.3 mm / 2.335 inches |
| Height | 23.6 mm / 0.929 inches |
| Height from the surface | 19.6 mm / 0.772 inches |
| Depth | 24.2 mm / 0.953 inches |
| Solder pin length | 4 mm |
| Solder pin dimensions | 1.5 x 1 mm |
| Drilled hole diameter with tolerance | 2 (+0.1) mm |
Mechanical data
| Mounting type | Feed-through mounting |
|---|
PCB contact
| PCB contact | THT |
|---|---|
| Solder pin arrangement | over the entire terminal strip (in-line) |
| Number of solder pins per potential | 2 |
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | gray |
| Material group | I |
| Insulation material (main housing) | Polyamide (PA66) |
| Flammability class per UL94 | V0 |
| Clamping spring material | Chrome-nickel spring steel (CrNi) |
| Contact material | Electrolytic copper (ECu) |
| Contact plating | Tin |
| Fire load | 0.203 MJ |
| Weight | 26.5 g |
Environmental requirements
| Limit temperature range | -60 … +105 °C |
|---|---|
| Processing temperature | -35 … +60 °C |
| Continuous operating temperature | -60 … +105 °C |
Commercial data
| PU (SPU) | 48 pcs |
|---|---|
| Packaging type | box |
| Country of origin | PL |
| GTIN | 4055143861663 |
| Customs tariff number | 85369010000 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121409 |
|---|---|
| ETIM 9.0 | EC002643 |
| ETIM 10.0 | EC002643 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.