Fast delivery within 72 Hours
Wago 2624-3512
PCB terminal block, 2624 Series, solder pin dimensions 0.8 x 1 mmThis PCB terminal block (item number 2624-3512) is designed to connect conductors quickly and easily. You can rely on trusted safety wi…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
PCB terminal block, 2624 Series, solder pin dimensions 0.8 x 1 mmThis PCB terminal block (item number 2624-3512) is designed to connect conductors quickly and easily. You can rely on trusted safety with these PCB terminal blocks, perfect for a wide variety of applications when designing your devices. This PCB terminal block has a rated voltage of 1000 V and can handle currents up to 41 A, making it ideal for high-load applications. Ensure that the strip lengths are between 10 mm and 12 mm when connecting conductors to this PCB terminal block. Featuring one conductor terminal along with Push-in CAGE CLAMP®, this product is highly versatile. Push-in CAGE CLAMP® technology provides a universal connection solution for all conductor types. It allows both solid and fine-stranded conductors with ferrules to be inserted directly into the clamping point without the need for tools. The dimensions are 133 x 20.3 x 15.4 mm (width x height x depth). Depending on the conductor type, this PCB terminal block is ideal for conductor cross sections ranging from 0.2 mm² to 6 mm². It comes with one level and twelve clamping points for connecting twelve potentials / 12 poles. The gray housing is made of polyamide (PA66) for insulation, the clamping spring is made of chrome-nickel spring steel (CrNi), and the contacts are made of electrolytic copper (ECu). Tin is used for coating the contact surfaces. This PCB terminal block is operated with an operating tool. The PCB terminal block is designed for THT soldering. These PCB terminal blocks are mounted using feed-through mounts.. The conductor is designed to be inserted into the board at an angle of 90°.. The solder pins are organized over the entire terminal strip (in-line). They are 0.8 x 1 mm cross-section and 4 mm in length. Each potential has two solder pins.
Specification
Notes
| Variants: | Other pole numbers, Direct marking, Other colors, Other versions (or variants) can be requested from WAGO Sales or configured at https://configurator.wago.com/. |
|---|
Electrical data - Ratings per IEC/EN
| Ratings per | IEC/EN 60664-1 |
|---|---|
| Nominal voltage (III/3) | 1000 V |
| Rated impulse withstand voltage (III / 3) | 8 kV |
| Rated voltage (III/2) | 1000 V |
| Rated impulse withstand voltage (III/2) | 8 kV |
| Nominal voltage (II/2) | 1000 V |
| Rated impulse withstand voltage (II/2) | 8 kV |
| Rated current | 41 A |
| Legend (ratings) | (III / 2) ≙ Overvoltage category III / Pollution degree 2 |
| Ratings per | IEC/EN 60664-1 / IEC/EN 60664-1 / IEC/EN 60664-1 |
| Overvoltage category | III / III / II |
| Pollution degree | 3 / 2 / 2 |
| Nominal voltage | 1000 V / 1000 V / 1000 V |
| Rated impulse withstand voltage | 8 kV / 8 kV / 8 kV |
| Rated current | 41 A / 41 A / 41 A |
Electrical data - Ratings per UL
| Approvals per | UL 1059 |
|---|---|
| Rated voltage UL (Use Group B) | 600 V |
| Rated current UL (Use Group B) | 26 A |
| Rated voltage UL (Use Group C) | 600 V |
| Rated current UL (Use Group C) | 26 A |
| Approvals per | UL 1059 / UL 1059 / UL 1059 |
| Use group | B / C / D |
| Rated voltage | 600 V / 600 V |
| Rated current | 26 A / 26 A |
Electrical data - Ratings per CSA
| Approvals per | CSA |
|---|---|
| Rated voltage CSA (Use Group B) | 600 V |
| Rated current CSA (Use Group B) | 26 A |
| Rated voltage CSA (Use Group C) | 600 V |
| Rated current CSA (Use Group C) | 26 A |
| Approvals per | CSA / CSA / CSA |
| Use group | B / C / D |
| Rated voltage | 600 V / 600 V |
| Rated current | 26 A / 26 A |
Connection data
| Clamping units | 12 |
|---|---|
| Total number of potentials | 12 |
| Number of connection types | 1 |
| Number of levels | 1 |
Connection data - Connection 1
| Connection technology | Push-in CAGE CLAMP® |
|---|---|
| Actuation type | Operating tool |
| Solid conductor | 0.2 … 6 mm² / 24 … 10 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.2 … 6 mm² / 24 … 10 AWG |
| Fine-stranded conductor; with insulated ferrule | 0.25 … 2.5 mm² |
| Fine-stranded conductor; with uninsulated ferrule | 0.25 … 2.5 mm² |
| Fine-stranded conductor; with twin ferrule | 0.25 … 1.5 mm² |
| Strip length | 10 … 12 mm / 0.39 … 0.47 inches |
| Conductor connection direction to PCB | 90 ° |
| Pole number | 12 |
Physical data
| Pin spacing | 11.5 mm / 0.453 inches |
|---|---|
| Width | 133 mm / 5.236 inches |
| Height | 20.3 mm / 0.799 inches |
| Height from the surface | 16.3 mm / 0.642 inches |
| Depth | 15.4 mm / 0.606 inches |
| Solder pin length | 4 mm |
| Solder pin dimensions | 0.8 x 1 mm |
| Drilled hole diameter with tolerance | 1.3 (+0.1) mm |
Mechanical data
| Mounting type | Feed-through mounting |
|---|
PCB contact
| PCB contact | THT |
|---|---|
| Solder pin arrangement | over the entire terminal strip (in-line) |
| Number of solder pins per potential | 2 |
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | gray |
| Material group | I |
| Insulation material (main housing) | Polyamide (PA66) |
| Flammability class per UL94 | V0 |
| Clamping spring material | Chrome-nickel spring steel (CrNi) |
| Contact material | Electrolytic copper (ECu) |
| Contact plating | Tin |
| Fire load | 0.216 MJ |
| Weight | 29 g |
Environmental requirements
| Limit temperature range | -60 … +105 °C |
|---|---|
| Processing temperature | -35 … +60 °C |
| Continuous operating temperature | -60 … +105 °C |
Commercial data
| PU (SPU) | 10 pcs |
|---|---|
| Packaging type | box |
| Country of origin | PL |
| GTIN | 4066966493443 |
| Customs tariff number | 85369010000 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121409 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-44-04-01 |
| eCl@ss 9.0 | 27-44-04-01 |
| ETIM 9.0 | EC002643 |
| ETIM 10.0 | EC002643 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.