Fast delivery within 72 Hours
Wago 2624-3504
PCB terminal block, 2624 Series, operating toolThis PCB terminal block (item number 2624-3504) is designed for easy and secure connections. It is a universal connector that can be used almost anywhere…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
PCB terminal block, 2624 Series, operating toolThis PCB terminal block (item number 2624-3504) is designed for easy and secure connections. It is a universal connector that can be used almost anywhere, e.g., as a pluggable PCB connector, panel feedthrough header, connector for rail-mount terminal blocks, or a floating connector for different mounting methods. Our PCB terminal block is rated for 1000 V and is designed for use with a rated current of up to 41 A. It is therefore suitable for high-load applications. Conductors should only be connected to this PCB terminal block if their strip length is between 10 mm and 12 mm. This product features one conductor terminal and utilizes Push-in CAGE CLAMP®. Push-in CAGE CLAMP® technology provides a universal connection solution for all conductor types. It allows both solid and fine-stranded conductors with ferrules to be inserted directly into the clamping point without the need for tools. The dimensions are 41 x 20.3 x 15.4 mm (width x height x depth). This PCB terminal block is suitable for conductor cross sections ranging from 0.2 mm² to 6 mm². It features one level and four clamping points for connecting four potentials / 4 poles. The clamping spring is made of chrome-nickel spring steel (CrNi), the gray housing is made of polyamide (PA66) for insulation, and the contacts are made of electrolytic copper (ECu). The contact surface is coated with tin. This PCB terminal block is operated with an operating tool. The PCB terminal block is designed for THT soldering. These PCB terminal blocks are mounted using feed-through mounts.. The conductor is designed to be inserted at an angle of 90°.. The solder pins are organized over the entire terminal strip (in-line). They are 0.8 x 1 mm and 4 mm in length. Each potential has two solder pins.
Specification
Notes
| Variants: | Other pole numbers, Direct marking, Other colors, Other versions (or variants) can be requested from WAGO Sales or configured at https://configurator.wago.com/. |
|---|
Electrical data - Ratings per IEC/EN
| Ratings per | IEC/EN 60664-1 |
|---|---|
| Nominal voltage (III/3) | 1000 V |
| Rated impulse withstand voltage (III / 3) | 8 kV |
| Rated voltage (III/2) | 1000 V |
| Rated impulse withstand voltage (III/2) | 8 kV |
| Nominal voltage (II/2) | 1000 V |
| Rated impulse withstand voltage (II/2) | 8 kV |
| Rated current | 41 A |
| Legend (ratings) | (III / 2) ≙ Overvoltage category III / Pollution degree 2 |
| Ratings per | IEC/EN 60664-1 / IEC/EN 60664-1 / IEC/EN 60664-1 |
| Overvoltage category | III / III / II |
| Pollution degree | 3 / 2 / 2 |
| Nominal voltage | 1000 V / 1000 V / 1000 V |
| Rated impulse withstand voltage | 8 kV / 8 kV / 8 kV |
| Rated current | 41 A / 41 A / 41 A |
Electrical data - Ratings per UL
| Approvals per | UL 1059 |
|---|---|
| Rated voltage UL (Use Group B) | 600 V |
| Rated current UL (Use Group B) | 26 A |
| Rated voltage UL (Use Group C) | 600 V |
| Rated current UL (Use Group C) | 26 A |
| Approvals per | UL 1059 / UL 1059 / UL 1059 |
| Use group | B / C / D |
| Rated voltage | 600 V / 600 V |
| Rated current | 26 A / 26 A |
Electrical data - Ratings per CSA
| Approvals per | CSA |
|---|---|
| Rated voltage CSA (Use Group B) | 600 V |
| Rated current CSA (Use Group B) | 26 A |
| Rated voltage CSA (Use Group C) | 600 V |
| Rated current CSA (Use Group C) | 26 A |
| Approvals per | CSA / CSA / CSA |
| Use group | B / C / D |
| Rated voltage | 600 V / 600 V |
| Rated current | 26 A / 26 A |
Connection data
| Clamping units | 4 |
|---|---|
| Total number of potentials | 4 |
| Number of connection types | 1 |
| Number of levels | 1 |
Connection data - Connection 1
| Connection technology | Push-in CAGE CLAMP® |
|---|---|
| Actuation type | Operating tool |
| Solid conductor | 0.2 … 6 mm² / 24 … 10 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.2 … 6 mm² / 24 … 10 AWG |
| Fine-stranded conductor; with insulated ferrule | 0.25 … 2.5 mm² |
| Fine-stranded conductor; with uninsulated ferrule | 0.25 … 2.5 mm² |
| Fine-stranded conductor; with twin ferrule | 0.25 … 1.5 mm² |
| Strip length | 10 … 12 mm / 0.39 … 0.47 inches |
| Conductor connection direction to PCB | 90 ° |
| Pole number | 4 |
Physical data
| Pin spacing | 11.5 mm / 0.453 inches |
|---|---|
| Width | 41 mm / 1.614 inches |
| Height | 20.3 mm / 0.799 inches |
| Height from the surface | 16.3 mm / 0.642 inches |
| Depth | 15.4 mm / 0.606 inches |
| Solder pin length | 4 mm |
| Solder pin dimensions | 0.8 x 1 mm |
| Drilled hole diameter with tolerance | 1.3 (+0.1) mm |
Mechanical data
| Mounting type | Feed-through mounting |
|---|
PCB contact
| PCB contact | THT |
|---|---|
| Solder pin arrangement | over the entire terminal strip (in-line) |
| Number of solder pins per potential | 2 |
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | gray |
| Material group | I |
| Insulation material (main housing) | Polyamide (PA66) |
| Flammability class per UL94 | V0 |
| Clamping spring material | Chrome-nickel spring steel (CrNi) |
| Contact material | Electrolytic copper (ECu) |
| Contact plating | Tin |
| Fire load | 0.08 MJ |
| Weight | 9.3 g |
Environmental requirements
| Limit temperature range | -60 … +105 °C |
|---|---|
| Processing temperature | -35 … +60 °C |
| Continuous operating temperature | -60 … +105 °C |
Commercial data
| PU (SPU) | 50 pcs |
|---|---|
| Packaging type | box |
| Country of origin | PL |
| GTIN | 4055143579605 |
| Customs tariff number | 85369010000 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121409 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-44-04-01 |
| eCl@ss 9.0 | 27-44-04-01 |
| ETIM 9.0 | EC002643 |
| ETIM 10.0 | EC002643 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.