Fast delivery within 72 Hours
Wago 2624-3302/000-004
PCB terminal block, 2624 Series, operating toolOur PCB terminal block (item number 2624-3302/000-004) makes connections quick and easy. It is ideal for custom installations with different mounting typ…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
PCB terminal block, 2624 Series, operating toolOur PCB terminal block (item number 2624-3302/000-004) makes connections quick and easy. It is ideal for custom installations with different mounting types. Our PCB terminal block is rated for 1000 V and is designed for use with a rated current of up to 41 A. It can therefore be used in high-load applications. Strip lengths must be between 10 mm and 12 mm when connecting conductors to this PCB terminal block. Featuring one conductor terminal along with Push-in CAGE CLAMP®, this product outperforms the competition. Push-in CAGE CLAMP® technology provides a universal connection solution for all conductor types. It allows both solid and fine-stranded conductors with ferrules to be inserted directly into the clamping point without the need for tools. Dimensions: 14 x 20.3 x 16.3 mm (width x height x depth). Depending on the type of conductor, this PCB terminal block is designed for conductor cross sections ranging from 0.2 mm² to 6 mm². It has one level. Two potentials can connect two poles using the two clamping points The clamping spring is made of chrome-nickel spring steel (CrNi), the black housing is made of polyamide (PA66) for insulation, and the contacts are made of electrolytic copper (ECu). The contact surface is coated with tin. This PCB terminal block is operated with an operating tool. The PCB terminal block is designed for THT soldering. These PCB terminal blocks are mounted using feed-through mounts.. The conductor is designed to be inserted into the board at a 90° angle.. The solder pins, which are 0.8 x 1 mm in cross-section and 4 mm long, are set out over the entire terminal strip (in-line). There are two solder pins per potential.
Specification
Notes
| Variants: | Other pole numbers, Direct marking, Other colors, Other versions (or variants) can be requested from WAGO Sales or configured at https://configurator.wago.com/. |
|---|
Electrical data - Ratings per IEC/EN
| Ratings per | IEC/EN 60664-1 |
|---|---|
| Nominal voltage (III/3) | 630 V |
| Rated impulse withstand voltage (III / 3) | 6 kV |
| Rated voltage (III/2) | 1000 V |
| Rated impulse withstand voltage (III/2) | 6 kV |
| Nominal voltage (II/2) | 1000 V |
| Rated impulse withstand voltage (II/2) | 6 kV |
| Rated current | 41 A |
| Legend (ratings) | (III / 2) ≙ Overvoltage category III / Pollution degree 2 |
| Ratings per | IEC/EN 60664-1 / IEC/EN 60664-1 / IEC/EN 60664-1 |
| Overvoltage category | III / III / II |
| Pollution degree | 3 / 2 / 2 |
| Nominal voltage | 630 V / 1000 V / 1000 V |
| Rated impulse withstand voltage | 6 kV / 6 kV / 6 kV |
| Rated current | 41 A / 41 A / 41 A |
Electrical data - Ratings per UL
| Approvals per | UL 1059 |
|---|---|
| Rated voltage UL (Use Group B) | 300 V |
| Rated current UL (Use Group B) | 26 A |
| Rated voltage UL (Use Group C) | 150 V |
| Rated current UL (Use Group C) | 26 A |
| Rated voltage UL (Use Group D) | 300 V |
| Rated current UL (Use Group D) | 10 A |
| Approvals per | UL 1059 / UL 1059 / UL 1059 |
| Use group | B / C / D |
| Rated voltage | 300 V / 150 V / 300 V |
| Rated current | 26 A / 26 A / 10 A |
Electrical data - Ratings per CSA
| Approvals per | CSA |
|---|---|
| Rated voltage CSA (Use Group B) | 300 V |
| Rated current CSA (Use Group B) | 26 A |
| Rated voltage CSA (Use Group D) | 300 V |
| Rated current CSA (Use Group D) | 5 A |
| Approvals per | CSA / CSA / CSA |
| Use group | B / C / D |
| Rated voltage | 300 V / 300 V |
| Rated current | 26 A / 5 A |
Connection data
| Clamping units | 2 |
|---|---|
| Total number of potentials | 2 |
| Number of connection types | 1 |
| Number of levels | 1 |
Connection data - Connection 1
| Connection technology | Push-in CAGE CLAMP® |
|---|---|
| Actuation type | Operating tool |
| Solid conductor | 0.2 … 6 mm² / 24 … 10 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.2 … 6 mm² / 24 … 10 AWG |
| Fine-stranded conductor; with insulated ferrule | 0.25 … 2.5 mm² |
| Fine-stranded conductor; with uninsulated ferrule | 0.25 … 2.5 mm² |
| Fine-stranded conductor; with twin ferrule | 0.25 … 1.5 mm² |
| Strip length | 10 … 12 mm / 0.39 … 0.47 inches |
| Conductor connection direction to PCB | 90 ° |
| Pole number | 2 |
Physical data
| Pin spacing | 7.5 mm / 0.295 inches |
|---|---|
| Width | 14 mm / 0.551 inches |
| Height | 20.3 mm / 0.799 inches |
| Height from the surface | 16.3 mm / 0.642 inches |
| Depth | 16.3 mm / 0.642 inches |
| Solder pin length | 4 mm |
| Solder pin dimensions | 0.8 x 1 mm |
| Drilled hole diameter with tolerance | 1.3 (+0.1) mm |
Mechanical data
| Mounting type | Feed-through mounting |
|---|
PCB contact
| PCB contact | THT |
|---|---|
| Solder pin arrangement | over the entire terminal strip (in-line) |
| Number of solder pins per potential | 2 |
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | black |
| Material group | I |
| Insulation material (main housing) | Polyamide (PA66) |
| Flammability class per UL94 | V0 |
| Clamping spring material | Chrome-nickel spring steel (CrNi) |
| Contact material | Electrolytic copper (ECu) |
| Contact plating | Tin |
| Fire load | 0.028 MJ |
| Weight | 3.7 g |
Environmental requirements
| Limit temperature range | -60 … +105 °C |
|---|---|
| Processing temperature | -35 … +60 °C |
| Continuous operating temperature | -60 … +105 °C |
Commercial data
| PU (SPU) | 200 pcs |
|---|---|
| Packaging type | Box |
| Country of origin | PL |
| GTIN | 4066966376289 |
| Customs tariff number | 85369010000 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121409 |
|---|---|
| ETIM 9.0 | EC002643 |
| ETIM 10.0 | EC002643 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.