Fast delivery within 72 Hours
Wago 2596-3668/000-080
Features:Space-saving ECB with eight channelsNominal current: 1 … 10 A (adjustable for each channel via rotary selector switch, software, or communication interface)Switch-on capacity > 50,000 μF…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Features:Space-saving ECB with eight channelsNominal current: 1 … 10 A (adjustable for each channel via rotary selector switch, software, or communication interface)Switch-on capacity > 50,000 μF per channelOne illuminated, three-colored button per channel simplifies switching (on/off), resetting, and on-site diagnosticsTime-delayed switching of channelsStatus, configuration and control for each specific channel via IO-LinkConfiguration port for use with intuitive IF-Config software
Specification
Technical data - Input
| Nominal input voltage U<sub>i nom</sub> | 24 VDC |
|---|---|
| Input voltage range | 18 … 30 VDC |
| Input current I<sub>i</sub> | ≤ 70 A |
Technical data - Output
| Total number of channels (module) | 8 |
|---|---|
| Nominal output voltage U<sub>o nom</sub> | 8 x 24 VDC |
| Output voltage range | 18 … 30 VDC (Ue − voltage drop) |
| Voltage drop | ≤ 250 mV (Input (+)) |
| Nominal output current I<sub>o nom</sub> | 8 x 1 / 2 / 4 / 6 / 8 / 10 A (adjustable for each channel via selector switch) |
| Default setting | C (Communication); switched off |
| Trip time | 16 ms … 100 s (load-dependent) |
| Switch-on capacity | > 50000 µF per channel |
| Switch-on behavior | Sequential switching per channel (load-dependent, min. 50 ms / max. 250 ms) |
| Active current limitation | No |
| Switch-on threshold | DC 20.3 V |
Technical data - Signaling and communication
| Signaling | 8 x Status LED (green/red/orange), 1 x COM LED (red/green), 1 x IO-Link interface |
|---|---|
| Operation status indicator | Green LED (channel OK), Red LED (tripped channel) |
| Communications | IO-Link |
| Remote input | Switching on/off any number of channels via IO-Link interface |
| IO-Link version | 1.1 |
| Bit transfer | 38.4 kbit/s (COM2) |
Technical data - Efficiency/power losses
| Power loss P<sub>l</sub> | ≤ 1.6 W; ≤ 20 W (8 x 10 A) |
|---|---|
| Efficiency (typ.) | 98 % |
Technical data - Circuit protection
| Internal fuse | T 12 A per channel |
|---|
Safety and protection
| Isolation voltage (connectors – housing) | 0.5 kVDC |
|---|---|
| Protection class | III |
| Protection type | IP20; per EN 60529 |
| Reverse voltage protection | No |
| Resistance to reverse feed | ≤ 35 VDC |
| Pollution degree | 2 |
| Transient suppression (primary) | Suppressor diode (33 V) |
| Parallel operation of single channels | Permissible |
| Series operation | No |
Connection data - Connection 1
| Connection type | Input (+) |
|---|---|
| Connection technology | Push-in CAGE CLAMP® |
| WAGO connector | WAGO 831 Series |
| Solid conductor | 0.5 … 10 mm² / 20 … 8 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.5 … 10 mm² / 20 … 8 AWG |
| Strip length | 13 … 15 mm / 0.51 … 0.59 inches |
Connection data - Connection 2
| Connection type | Input (–); output; signaling |
|---|---|
| Connection technology | CAGE CLAMP® |
| WAGO connector | WAGO 721 Series |
| Solid conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 12 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 12 AWG |
| Strip length | 8 … 9 mm / 0.31 … 0.35 inches |
Physical data
| Width | 32 mm / 1.26 inches |
|---|---|
| Height | 115 mm / 4.527 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 157.5 mm / 6.2 inches |
Mechanical data
| Mounting type | DIN-35 rail |
|---|
Material data
| Color | light gray |
|---|---|
| Insulation material (main housing) | Polycarbonate (PC) |
| Fire load | 3.697 MJ |
| Weight | 251.8 g |
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation) | -25 … +70 °C |
|---|---|
| Ambient temperature (storage) | -25 … +85 °C |
| Relative humidity | 5 … 96 % (no condensation permissible) |
| Derating | ≥ 50 °C (see instruction manual) |
Standards and specifications
| Conformity marking | CE; UKCA |
|---|---|
| Standards/specifications | EN 61000-6-2, EN 61000-6-3, UL 61010-2-201, UL 2367 |
Commercial data
| PU (SPU) | 1 pcs |
|---|---|
| Packaging type | Box |
| Country of origin | IN |
| Customs tariff number | 85362010900 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121601 |
|---|---|
| ETIM 9.0 | EC001440 |
| ETIM 10.0 | EC001440 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.