Fast delivery within 72 Hours
Wago 2587-2346
Features:Optical status indicationSuitable for both parallel and series operationNatural convection cooling when horizontally mountedConnection technology with push-in terminationElectrically isolated…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Features:Optical status indicationSuitable for both parallel and series operationNatural convection cooling when horizontally mountedConnection technology with push-in terminationElectrically isolated output voltage (SELV) per EN 61010-2-201/UL 61010-2-201
Specification
Technical data - Input
| Phases | 3 |
|---|---|
| Nominal input voltage U<sub>i nom</sub> | 3 x 400 … 500 VAC |
| Input voltage range | 3 x 340 … 550 VAC |
| Nominal mains frequency range | 50 … 60 Hz |
| Input current I<sub>i</sub> | ≤ 1 A (340 VAC; nominal load) |
| Inrush current | ≤ 30 A (at 400 VAC / 25 °C) |
| Power factor | ≥ 0.5 |
| Mains failure hold-up time | ≥ 20 ms (400 VAC) |
Technical data - Output
| Nominal output voltage U<sub>o nom</sub> | 24 VDC (SELV) |
|---|---|
| Output voltage range | 23.5 … 28 VDC |
| Default setting | DC 24 V |
| Nominal output current I<sub>o nom</sub> | 10 A (24 VDC) |
| Nominal output power | 240 W |
| Deviation | ≤ 3 % |
| Load regulation | ≤ 1 % |
| Residual ripple | ≤ 60 mV (peak-to-peak) |
| Overload behavior | Constant power up to 150%; short-circuit shutdown with automatic restart |
Technical data - Signaling and communication
| Signaling | Optical status indication (DC OK, green LED), Signal output (DC OK) |
|---|
Technical data - Efficiency/power losses
| Power loss P<sub>l</sub> | ≤ 7 W (no load); ≤ 28.8 W (nominal load) |
|---|---|
| Efficiency (typ.) | 88 % (400 VAC; nominal load) |
Technical data - Circuit protection
| Internal fuse | T 3.15 A / 600 VAC |
|---|
Safety and protection
| Isolation voltage (pri.-sec., AC) | 3,510 V |
|---|---|
| Isolation voltage (pri.-PE, AC) | 2,200 V |
| Isolation voltage (sec.-PE) | 0.5 kVDC |
| Isolation voltage (sec.-signal) | 0.5 kVDC |
| Protection class | I |
| Protection type | IP20 |
| Reverse voltage protection | Yes |
| Resistance to reverse feed | ≤ 35 VDC |
| Overvoltage category | III (≤ 2000 m a.s.l.; at 300 V ); II (≤ 5000 m a.s.l.; at 300 V) |
| Pollution degree | 2 |
| Transient suppression (primary) | Yes |
| Overvoltage protection; secondary | ≤ 35 VDC (in the event of a fault) |
| Short-circuit-protected | Yes |
| Open-circuit-proof | Yes |
| MTBF | > 1,000,000 h (at 25 °C; per IEC 61709; SN 29500) |
Connection data - Connection 1
| Connection type | Input/output |
|---|---|
| Connection technology | Push-in CAGE CLAMP® |
| WAGO connector | WAGO 2624 Series |
| Solid conductor | 0.2 … 6 mm² / 24 … 10 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.2 … 6 mm² / 24 … 10 AWG |
| Fine-stranded conductor; with insulated ferrule | 0.25 … 2.5 mm² |
| Fine-stranded conductor; with uninsulated ferrule | 0.25 … 2.5 mm² |
| Strip length | 10 … 12 mm / 0.39 … 0.47 inches |
Connection data - Connection 2
| Connection type | Signaling |
|---|---|
| Connection technology | Push-in CAGE CLAMP® |
| WAGO connector | WAGO 2086 Series |
| Solid conductor | 0.14 … 1.5 mm² / 28 … 16 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.14 … 1.5 mm² / 28 … 16 AWG |
| Fine-stranded conductor; with insulated ferrule | 0.25 … 0.75 mm² |
| Fine-stranded conductor; with uninsulated ferrule | 0.25 … 1.5 mm² |
| Strip length | 8 … 9 mm / 0.31 … 0.35 inches |
Physical data
| Width | 48 mm / 1.89 inches |
|---|---|
| Height | 125 mm / 4.92 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 125 mm / 4.92 inches |
Mechanical data
| Mounting type | DIN-35 rail |
|---|
Material data
| Weight | 700 g |
|---|
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation) | -30 … +70 °C (Device starts at -40 °C (type-tested)) |
|---|---|
| Ambient temperature (storage) | -40 … +85 °C |
| Relative humidity | 5 … 96 % (no condensation permissible) |
| Derating | -4.8 W/°C (> 50 °C) |
| Climatic category | 3K3 (per EN 60721) |
| Operating altitude (max.) | 5000 m |
Standards and specifications
| Conformity marking | CE |
|---|---|
| Standards/specifications | SEMI F47, EN 55032, EN 55035, EN 61000-3-3, EN 61204-3, EN 61558-2-16, EN IEC 61000-3-2, EN IEC 61010-1, EN IEC 61010-2-201, UL 61010-1, UL 61010-2-201 |
Commercial data
| PU (SPU) | 1 pcs |
|---|---|
| Packaging type | Box |
| Country of origin | CN |
| GTIN | 4066966767933 |
| Customs tariff number | 85044083900 |
Product Classification
| ETIM 9.0 | EC002540 |
|---|---|
| ETIM 10.0 | EC002540 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 2587-2346” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.