Fast delivery within 72 Hours
Wago 2587-2147
Features:Optical status indicationSuitable for both parallel and series operationNatural convection cooling when horizontally mountedConnection technology with push-in terminationElectrically isolated…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Features:Optical status indicationSuitable for both parallel and series operationNatural convection cooling when horizontally mountedConnection technology with push-in terminationElectrically isolated output voltage (SELV) per EN 62368-1/UL 61010-1
Specification
Technical data - Input
| Phases | 1 |
|---|---|
| Nominal input voltage U<sub>i nom</sub> | 1 x 100 … 240 VAC |
| Input voltage range | 1 x 90 … 264 VAC (Derating −1 %/V for voltage < 100 VAC) |
| Nominal mains frequency range | 50 Hz / 60 Hz |
| Input current I<sub>i</sub> | ≤ 7 A |
| Inrush current | ≤ 20 A (at 230 VAC / 25 °C) |
| Power factor | ≥ 0.98 (230 VAC) |
| Power factor correction (PFC) | Active |
| Mains failure hold-up time | ≥ 16 ms (230 VAC) |
Technical data - Output
| Nominal output voltage U<sub>o nom</sub> | 24 VDC (SELV) |
|---|---|
| Output voltage range | 23.5 … 28 VDC (adjustable) |
| Default setting | DC 24 V |
| Nominal output current I<sub>o nom</sub> | 20 A |
| Nominal output power | 480 W |
| Deviation | ≤ 1 % |
| Residual ripple | ≤ 100 mV (peak-to-peak) |
| Overload behavior | Shutdown and automatic restart in the event of a short circuit |
Technical data - Signaling and communication
| Signaling | Optical status indication (DC OK) |
|---|
Technical data - Efficiency/power losses
| Power loss P<sub>l</sub> | ≤ 5 W (no load); ≤ 32.5 W (Full load) |
|---|---|
| Efficiency (typ.) | 94 % |
Technical data - Circuit protection
| Internal fuse | T 8 A / 250 V |
|---|
Safety and protection
| Isolation voltage (pri.-sec., AC) | 3,510 V |
|---|---|
| Isolation voltage (pri.-PE, AC) | 2,210 V |
| Protection class | I |
| Protection type | IP20; per EN 60529 |
| Overvoltage category | III (≤ 2000 m); II (> 2000 m) |
| Pollution degree | 2 |
| Short-circuit-protected | Yes |
| Open-circuit-proof | Yes |
| Parallel operation | Yes |
| Series operation | Yes |
| MTBF | > 1,000,000 h (at 25 °C; per IEC 61709; SN 29500) |
Connection data - Connection 1
| Connection type | Input/output |
|---|---|
| Connection technology | Push-in CAGE CLAMP® |
| WAGO connector | WAGO 2626 Series |
| Solid conductor | 0.2 … 10 mm² / 24 … 8 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.2 … 10 mm² / 24 … 8 AWG |
| Fine-stranded conductor; with insulated ferrule | 0.25 … 6 mm² |
| Fine-stranded conductor; with uninsulated ferrule | 0.25 … 6 mm² |
| Strip length | 13 … 15 mm / 0.51 … 0.59 inches |
Physical data
| Width | 56 mm / 2.2 inches |
|---|---|
| Height | 125 mm / 4.92 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 138 mm / 5.43 inches |
Mechanical data
| Mounting type | DIN-35 rail |
|---|
Material data
| Weight | 1149 g |
|---|
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation) | -30 … +70 °C (Device starts at -40 °C (type-tested)) |
|---|---|
| Ambient temperature (storage) | -40 … +85 °C |
| Relative humidity | 5 … 96 % (no condensation permissible) |
| Derating | -9.6 W/°C (> 45 °C and < 200 V); -9.6 W/°C (> 50 °C and ≥ 200 V) |
| Climatic category | 3K3 (per EN 60721) |
| Operating altitude (max.) | 5000 m |
Standards and specifications
| Conformity marking | CE |
|---|---|
| Standards/specifications | EN 62368-1, EN 55032, EN 55035, EN IEC 61000-3-2, EN 61000-3-3, EN IEC 61000-6-4, EN IEC 61000-6-2, UL 61010-1, UL 61010-2-201, SEMI F47, EN 61558-2-16 |
Commercial data
| PU (SPU) | 1 pcs |
|---|---|
| Packaging type | Box |
| Country of origin | CN |
| GTIN | 4066966626698 |
| Customs tariff number | 85044083900 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121004 |
|---|---|
| ETIM 9.0 | EC002540 |
| ETIM 10.0 | EC002540 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 2587-2147” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.