Fast delivery within 72 Hours
Wago 2585-524
Relay module; Nominal input voltage: 24 VAC; 2 changeover contacts; Limiting continuous current: 6 A; with manual operation; Set of relay socket and elementary relay; Yellow status indicator; Module w…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Relay module; Nominal input voltage: 24 VAC; 2 changeover contacts; Limiting continuous current: 6 A; with manual operation; Set of relay socket and elementary relay; Yellow status indicator; Module width: 27 mm 2585-524
Specification
Technical data - Control circuit
| Nominal input voltage U<sub>N</sub> | 24 VAC |
|---|---|
| Input voltage range | -20 … +10 % |
| Nominal input current at U<sub>N</sub> | 54.5 mA |
Technical data - Load circuit
| Number of changeover/switchover contacts | 2 |
|---|---|
| Contact material (relay) | AgSnO2 |
| Limiting continuous current | 6 A |
| Switching Voltage, Max. | 250 VAC; 30 VDC |
| Switching power (resistive) max. | AC 1500 VA; DC 180 W |
| Switching capacity | AC-15: 3 A / 250 VAC; DC-13: 2 A / 30 VDC |
| Recommended minimum load | 5 V / 100 mA |
| Pull-in time (typ.) | 25 ms |
| Drop-out time (typ.) | 25 ms |
| Electrical life (NO; resistive load; 23 °C) | 100 x 10³ switching operations |
| Mechanical life | 10 x 10⁶ switching operations |
Technical data - Signaling
| Status indicator | Yellow LED, Mechanical |
|---|
Safety and protection
| Rated voltage | 300 V |
|---|---|
| Rated impulse withstand voltage | 2.5 kV |
| Overvoltage category | II |
| Pollution degree | 2 |
| Dielectric strength (control/load circuit) (AC, 1 min) | 2.5 kVrms |
| Dielectric strength (open contact) (AC, 1 min) | 1.5 kVrms |
| Dielectric strength (load/load circuit) (AC, 1 min) | 2.5 kVrms |
| Insulation type (open contact) | Functional insulation |
| Insulation type (load/load circuit) | Basic insulation |
| Insulation type (adjacent devices) | Reinforced insulation (safe isolation) |
| Protection type | IP20 |
Connection data
| Connection technology | Push-in |
|---|---|
| Solid conductor | 0.25 … 2.5 mm² / 22 … 14 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.25 … 2.5 mm² / 22 … 14 AWG |
| Strip length | 10 … 11 mm / 0.39 … 0.43 inches |
| Note (conductor cross-section) | 2 x 0.34 … 2 x 1.5 mm² / 1 x 2.5 mm² / 2 x 22 … 2 x 16 AWG |
Physical data
| Width | 26.8 mm / 1.06 inches |
|---|---|
| Height | 92.5 mm / 3.64 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 78 mm / 3.07 inches |
Mechanical data
| Mounting type | DIN-35 rail |
|---|---|
| Mounting position | horizontal (standing/lying); vertical |
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Weight | 110 g |
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation at U<sub>N</sub>) | -40 … +55 °C |
|---|---|
| Ambient temperature (storage) | -40 … +70 °C |
| Processing temperature | -25 … +50 °C |
| Temperature range of connection cable | ≥ (Tambient + 25 K) |
| Relative humidity | 20 … 80 % (no condensation permissible) |
| Operating altitude (max.) | 2000 m |
Standards and specifications
| Standards/specifications | EN 60947-5-1 |
|---|
Commercial data
| PU (SPU) | 10 pcs |
|---|---|
| Packaging type | Box |
| Country of origin | CN |
| GTIN | 4066966758665 |
| Customs tariff number | 85364900990 |
Product Classification
| UNSPSC | 39122334 |
|---|---|
| ETIM 9.0 | EC001437 |
| ETIM 10.0 | EC001437 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 2585-524” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.