Fast delivery within 72 Hours
Wago 2585-127
Basic relay; Nominal input voltage: 110 VDC; 2 changeover contacts; Limiting continuous current: 10 A; with manual operation; Module width: 21 mm; Module height: 35mm 2585-127
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Basic relay; Nominal input voltage: 110 VDC; 2 changeover contacts; Limiting continuous current: 10 A; with manual operation; Module width: 21 mm; Module height: 35mm 2585-127
Specification
Technical data - Control circuit
| Nominal input voltage U<sub>N</sub> | 110 VDC |
|---|---|
| Input voltage range | 88 … 121 VDC |
| Nominal input current at U<sub>N</sub> | 8.4 mA |
Technical data - Load circuit
| Number of changeover/switchover contacts | 2 |
|---|---|
| Contact material (relay) | AgSnO2 |
| Limiting continuous current | 10 A |
| Inrush current (resistive) max. | (AC) 30 A / 0.03 s |
| Switching Voltage, Max. | 250 VAC; 30 VDC |
| Switching power (resistive) max. | AC 2500 VA; DC 300 W |
| Switching capacity | AC-15: 3 A / 250 VAC; DC-13: 2 A / 30 VDC |
| Recommended minimum load | 5 V / 100 mA |
| Pull-in time (typ.) | 25 ms |
| Drop-out time (typ.) | 25 ms |
| Bounce time (typ.) | 4 ms |
| Electrical life (NO; resistive load; 23 °C) | 100 x 10³ switching operations |
| Mechanical life | 10 x 10⁶ switching operations |
Technical data - Signaling
| Status indicator | Yellow LED, Mechanical |
|---|
Safety and protection
| Dielectric strength (control/load circuit) (AC, 1 min) | 2.5 kVrms |
|---|---|
| Dielectric strength (open contact) (AC, 1 min) | 1.5 kVrms |
| Dielectric strength (load/load circuit) (AC, 1 min) | 2.5 kVrms |
| Protection type | IP20 |
Physical data
| Width | 21 mm / 0.827 inches |
|---|---|
| Height from the surface | 35.5 mm / 1.398 inches |
| Depth | 27.5 mm / 1.083 inches |
Mechanical data
| Mounting type | Pluggable module |
|---|
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Weight | 35 g |
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation at U<sub>N</sub>) | -40 … +70 °C |
|---|---|
| Ambient temperature (storage) | -40 … +70 °C |
| Relative humidity | 20 … 80 % (no condensation permissible) |
Standards and specifications
| Standards/specifications | EN 61810-1, UL 508 |
|---|
Commercial data
| PU (SPU) | 10 pcs |
|---|---|
| Packaging type | Box |
| Country of origin | CN |
| GTIN | 4066966757262 |
| Customs tariff number | 85364900990 |
Product Classification
| UNSPSC | 39122334 |
|---|---|
| ETIM 9.0 | EC001437 |
| ETIM 10.0 | EC001437 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 2585-127” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.