Fast delivery within 72 Hours
Wago 258-5108
Thermal transfer printer; Smart Printer; for complete control cabinet marking; basic kit; Without marking material 258-5108
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Thermal transfer printer; Smart Printer; for complete control cabinet marking; basic kit; Without marking material 258-5108
Specification
System requirements
| Memory | 4 GB |
|---|---|
| Supported operating systems | Windows 7, Windows 8, Windows 10, Windows 11, Linux® |
Technical data
| Print head | Glass layer, spring-mounted |
|---|---|
| Print resolution | 300 |
| Print resolution | 300 dpi (12 pixels/mm) |
| Print speed | Max. 127 mm/s (WAGO recommends 50.8 mm/s) |
| Print width | 47 mm |
| Print length (max.) | 762 mm |
| See-through/reflective sensor | Yes, centrally mounted |
| Memory | 8,192 MB |
| Interfaces | USB type A, (for BT and WiFi connection), USB type B (for PC connection), RS-232, ETHERNET 10/100 Mbps |
| Operating voltage | 100 … 240 VAC, 50 … 60 Hz (automatic adjustment) |
| Safety approvals | CE (EMC) |
| Operating display | Color TFT LCD with navigation button |
| Ink ribbon | Roll outer diameter: 40 mm; Core inner diameter: 12.7 mm (0.5 inch); Max. length: 110 m; Max. width: 58 mm |
| Ink ribbon length | 360.9 |
| Scope of delivery | Power supply + cable, 2 rollers (258-5006 + 258-5007), 1 roller holder, 1 ink ribbon (258-5005), Smart Script marking software and driver, USB cable, external unwinder, 1 empty cardboard core |
Physical data
| Height | 175 mm / 6.89 inches |
|---|---|
| Width | 135 mm / 5.315 inches |
| Depth | 245 mm / 9.646 inches |
Material data
| Weight | 3404 g |
|---|
Environmental requirements
| Ambient temperature (storage) | -20 … +50 °C |
|---|---|
| Ambient temperature (operation) | +5 … +40 °C |
Commercial data
| PU (SPU) | 1 pcs |
|---|---|
| Packaging type | Box |
| Country of origin | TW |
| GTIN | 4066966520835 |
| Customs tariff number | 84433210000 |
Product Classification
| UNSPSC | 43212108 |
|---|---|
| ETIM 9.0 | EC000610 |
| ETIM 10.0 | EC000610 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 258-5108” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.