Fast delivery within 72 Hours
Wago 258-5000
Thermal transfer printer; Smart Printer; for complete control cabinet marking; 300 dpi; With marking material 258-5000
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Thermal transfer printer; Smart Printer; for complete control cabinet marking; 300 dpi; With marking material 258-5000
Specification
System requirements
| Memory | 4 GB |
|---|---|
| Supported operating systems | Windows 7, Windows 8, Windows 10, Windows 11, Linux® |
Technical data
| Marking method | Thermal transfer |
|---|---|
| Print head | Glass layer, spring-mounted |
| Print resolution | 300 |
| Print resolution | 300 dpi (12 pixels/mm) |
| Print speed | max. 127 mm/s (WAGO recommends 50.8 mm/s) |
| Recommended print speed | 50 |
| Print speed (max.) | 127 |
| Print width | 47 mm |
| Print length (max.) | 762 mm |
| See-through/reflective sensor | yes, centrally fixed |
| Memory | 8,192 MB |
| Marking software | Smart Script |
| Interfaces | USB, RS-232, ETHERNET 10/100 Mbps |
| Operating voltage | 100 … 240 VAC, 50 … 60 Hz (automatic adjustment) |
| Safety approvals | CE (EMC) |
| Operating display | Color TFT LCD with navigation button |
| Ink ribbon | Reel outside diameter: 40 mm; core inside diameter 12.7 mm (0.5 inch); max. length 110 m; max. width 58 mm |
| Ink ribbon width | 50 mm / 1.969 inches |
| Ink ribbon length | 74 m / 360.9 |
| Ink ribbon external roll diameter | 33 mm / 1.299 inches |
| Ink ribbon internal core diameter | 12.5 mm / 0.492 inches |
| Scope of delivery | Power supply + cable, 2 rollers (258-5006 + 258-5007), 1 reel holder, 1 ink ribbon (258-5005), Smart Script marking software and driver, USB cable, external unwinder, 1 empty cardboard core, 1 reel each of marking strips (2009-110) and WMB Inline markers (2009-115) |
Physical data
| Height | 175 mm / 6.89 inches |
|---|---|
| Width | 135 mm / 5.315 inches |
| Depth | 245 mm / 9.646 inches |
Material data
| Weight | 3840 g |
|---|---|
| Fire load | 10.153 MJ |
Environmental requirements
| Ambient temperature (storage) | -20 … +50 °C |
|---|---|
| Ambient temperature (operation) | +5 … +40 °C |
Commercial data
| Product Group | 14 (Tools) |
|---|---|
| PU (SPU) | 1 pcs |
| Packaging type | box |
| Country of origin | TW |
| GTIN | 4050821520993 |
| Customs tariff number | 84433210000 |
| End of Sale | 2025-03-31 |
| End of Production | 2025-04-07 |
| End of Delivery | 2025-04-14 |
| End of Service and Repair | 2027-04-14 |
Product Classification
| UNSPSC | 43212108 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 24-32-11-02 |
| eCl@ss 9.0 | 19-14-01-90 |
| ETIM 9.0 | EC000610 |
| ETIM 10.0 | EC000610 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|---|
| SCIP notification number (Austria) | 1d59937a-c4eb-496b-a640-477fd57d7a15 |
| SCIP notification number (Belgium) | 0f4f4012-c62b-40e5-9027-ff6a2914ec24 |
| SCIP notification number (Bulgaria) | 1e5c7a01-c01b-478c-8d04-a4fb4d1b4b69 |
| SCIP notification number (Czech Republic) | ab67ea8d-d25b-473b-931d-78b472db2c98 |
| SCIP notification number (Denmark) | ed11c478-44ab-4cf6-97ae-89de96fe1cac |
| SCIP notification number (Finland) | ce0e3a64-c660-4d05-a925-beb2c34a0610 |
| SCIP notification number (France) | 9ef3f5c1-f254-43fb-aadf-68425f75f310 |
| SCIP notification number (Germany) | 533c232e-6845-422d-9bf4-1dbef5ae6818 |
| SCIP notification number (Hungary) | 4879af45-fbbe-4dcb-b75e-95a605ca5dad |
| SCIP notification number (Italy) | 9370af9e-99cb-4bf3-9f85-a28ac351ca43 |
| SCIP notification number (Netherlands) | 95e4f065-039b-48f1-9f7b-bc16f792610e |
| SCIP notification number (Poland) | 33a5df54-b358-4967-a849-8d485ff03263 |
| SCIP notification number (Romania) | 1cb93669-686a-4eaa-b88c-0eaa1d87dae1 |
| SCIP notification number (Sweden) | b762d2a2-427f-4a14-a915-68c9f21f7c5e |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 258-5000” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.