Fast delivery within 72 Hours
Wago 253-109
PCB terminal block, 253 Series, PUSH WIRE®Quick and easy connections are guaranteed with this PCB terminal block (item number 253-109). It offers the flexibility needed for different mounting types. S…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
PCB terminal block, 253 Series, PUSH WIRE®Quick and easy connections are guaranteed with this PCB terminal block (item number 253-109). It offers the flexibility needed for different mounting types. Strip lengths must be between 8.5 and 9.5 mm when connecting conductors to this PCB terminal block. This product incorporates two conductor terminals and utilizes PUSH WIRE® and PUSH WIRE®. Our PUSH WIRE® connection uses the stiffness of the conductor to overcome the clamping spring’s contact force, allowing you to clamp the conductor in place more quickly and easily. The dimensions are (47 x 16.6 x 12.8) mm (width x height x depth). Depending on the type of conductor, this PCB terminal block is suitable for conductor cross sections ranging from 0.5 mm² to 1.5 mm² on one side and for conductor cross sections from 0.5 mm² to 1.5 mm² on the other side.The contact surface is coated with tin. This PCB terminal block is operated with an operating tool. The PCB terminal block is designed for THT soldering. The conductor is designed to be inserted into the board at a 0° angle..
Specification
Notes
| Variants: | Other pole numbers, Other colors, Mixed-color PCB connector strips, Direct marking, Other versions (or variants) can be requested from WAGO Sales or configured at https://configurator.wago.com/. |
|---|
Electrical data - Ratings per IEC/EN
| Ratings per | IEC/EN 60664-1 |
|---|---|
| Nominal voltage (III/3) | 320 V |
| Rated impulse withstand voltage (III / 3) | 4 kV |
| Rated voltage (III/2) | 320 V |
| Rated impulse withstand voltage (III/2) | 4 kV |
| Nominal voltage (II/2) | 630 V |
| Rated impulse withstand voltage (II/2) | 4 kV |
| Rated current | 17.5 A |
| Legend (ratings) | (III / 2) ≙ Overvoltage category III / Pollution degree 2 |
| Ratings per | IEC/EN 60664-1 / IEC/EN 60664-1 / IEC/EN 60664-1 |
| Overvoltage category | III / III / II |
| Pollution degree | 3 / 2 / 2 |
| Nominal voltage | 320 V / 320 V / 630 V |
| Rated impulse withstand voltage | 4 kV / 4 kV / 4 kV |
| Rated current | 17.5 A / 17.5 A / 17.5 A |
Electrical data - Ratings per UL
| Approvals per | UL 1059 |
|---|---|
| Rated voltage UL (Use Group B) | 300 V |
| Rated current UL (Use Group B) | 8 A |
| Rated voltage UL (Use Group D) | 300 V |
| Rated current UL (Use Group D) | 5 A |
| Approvals per | UL 1059 / UL 1059 / UL 1059 |
| Use group | B / C / D |
| Rated voltage | 300 V / 300 V |
| Rated current | 8 A / 5 A |
Electrical data - Ratings per CSA
| Approvals per | CSA |
|---|---|
| Rated voltage CSA (Use Group B) | 300 V |
| Rated current CSA (Use Group B) | 8 A |
| Rated voltage CSA (Use Group D) | 300 V |
| Rated current CSA (Use Group D) | 5 A |
| Approvals per | CSA / CSA / CSA |
| Use group | B / C / D |
| Rated voltage | 300 V / 300 V |
| Rated current | 8 A / 5 A |
Connection data
| Clamping units | 18 |
|---|---|
| Total number of potentials | 9 |
| Number of connection types | 2 |
| Number of levels | 1 |
Connection data - Connection 1
| Connection type | PUSH WIRE® connection |
|---|---|
| Connection technology | PUSH WIRE® |
| Number of connection points | 1 |
| Actuation type | Operating tool |
| Solid conductor | 0.5 … 1.5 mm² / 20 … 16 AWG |
| Strip length | 8.5 … 9.5 mm / 0.33 … 0.37 inches |
| Note (strip length) | 7 … 8 mm / 0.28 … 0.31 inch (for wiring on both sides) |
| Conductor connection direction to PCB | 0 ° |
| Pole number | 9 |
Connection data - Connection 2
| Connection type | PUSH WIRE® connection |
|---|---|
| Connection technology | PUSH WIRE® |
| Number of connection points | 1 |
| Solid conductor | 0.5 … 1.5 mm² / 20 … 16 AWG |
| Strip length | 8.5 … 9.5 mm / 0.33 … 0.37 inches |
| Note (strip length) | 7 … 8 mm / 0.28 … 0.31 inch (for wiring on both sides) |
| Conductor connection direction to PCB | 90 ° |
Physical data
| Pin spacing | 5 mm / 0.197 inches |
|---|---|
| Width | 47 mm / 1.85 inches |
| Height | 16.6 mm / 0.654 inches |
| Height from the surface | 13 mm / 0.512 inches |
| Depth | 12.8 mm / 0.504 inches |
| Solder pin length | 3.6 mm |
| Solder pin dimensions | 0.5 x 0.8 mm |
| Drilled hole diameter with tolerance | 1.1 (+0.1) mm |
PCB contact
| PCB contact | THT |
|---|---|
| Solder pin arrangement | over the entire terminal strip (staggered) |
| Number of solder pins per potential | 1 |
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | gray |
| Material group | I |
| Insulation material (main housing) | Polyamide (PA66) |
| Flammability class per UL94 | V0 |
| Clamping spring material | Chrome-nickel spring steel (CrNi) |
| Contact material | Electrolytic copper (ECu) |
| Contact plating | Tin |
| Fire load | 0.163 MJ |
| Weight | 7.9 g |
Environmental requirements
| Limit temperature range | -60 … +105 °C |
|---|
Commercial data
| Product Group | 4 (Printed Circuit Connectors) |
|---|---|
| PU (SPU) | 100 (25) pcs |
| Packaging type | box |
| Country of origin | CN |
| GTIN | 4044918689557 |
| Customs tariff number | 85369010000 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121409 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-44-04-01 |
| eCl@ss 9.0 | 27-44-04-01 |
| ETIM 9.0 | EC002643 |
| ETIM 10.0 | EC002643 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.