Fast delivery within 72 Hours
Wago 250-602/000-012
PCB terminal block, 250 Series, 45 °conductor entry to boardThis PCB terminal block (item number 250-602/000-012) is designed to connect conductors quickly and easily. It offers the flexibility needed…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
PCB terminal block, 250 Series, 45 °conductor entry to boardThis PCB terminal block (item number 250-602/000-012) is designed to connect conductors quickly and easily. It offers the flexibility needed for different mounting types. Rated current and voltage are important parameters when choosing a PCB terminal block, as they indicate how the product can be used. This product has a rated voltage of 630 V and a rated current of 17.5 A, making it suitable for high-load applications. Strip lengths must be between 9 mm and 10 mm when connecting conductors to this PCB terminal block. This product features one conductor terminal and utilizes Push-in CAGE CLAMP®. Push-in CAGE CLAMP® technology provides a universal connection solution for all conductor types. It allows both solid and fine-stranded conductors with ferrules to be inserted directly into the clamping point without the need for tools. The item’s dimensions are 14 x 20.5 x 13 mm (width x height x depth). This PCB terminal block is suitable for conductor cross sections ranging from 0.5 mm² to 1.5 mm². It features one level and two clamping points that you can use to connect two potentials / 2 poles. The contacts are made of electrolytic copper (ECu), the clamping spring is made of chrome-nickel spring steel (CrNi), and the orange housing is made of polyamide (PA66) for insulation. Tin is used for coating the contact surfaces. A push-button is used to operate this PCB terminal block. THT is used to assemble the PCB terminal block. Insert the conductor at an angle of 45°.. The solder pins measure 0.5 x 0.75 mm in cross-section and 4 mm in length and are organized over the entire terminal strip (in-line). There are one solder pin per potential.
Specification
Notes
| Variants: | Other pole numbers, Other colors, Mixed-color PCB connector strips, Direct marking, Other versions (or variants) can be requested from WAGO Sales or configured at https://configurator.wago.com/. |
|---|
Electrical data - Ratings per IEC/EN
| Ratings per | IEC/EN 60664-1 |
|---|---|
| Nominal voltage (III/3) | 500 V |
| Rated impulse withstand voltage (III / 3) | 6 kV |
| Rated voltage (III/2) | 630 V |
| Rated impulse withstand voltage (III/2) | 6 kV |
| Nominal voltage (II/2) | 1000 V |
| Rated impulse withstand voltage (II/2) | 6 kV |
| Rated current | 17.5 A |
| Legend (ratings) | (III / 2) ≙ Overvoltage category III / Pollution degree 2 |
| Ratings per | IEC/EN 60664-1 / IEC/EN 60664-1 / IEC/EN 60664-1 |
| Overvoltage category | III / III / II |
| Pollution degree | 3 / 2 / 2 |
| Nominal voltage | 500 V / 630 V / 1000 V |
| Rated impulse withstand voltage | 6 kV / 6 kV / 6 kV |
| Rated current | 17.5 A / 17.5 A / 17.5 A |
Electrical data - Ratings per UL
| Approvals per | UL 1059 |
|---|---|
| Rated voltage UL (Use Group B) | 300 V |
| Rated current UL (Use Group B) | 10 A |
| Rated voltage UL (Use Group D) | 300 V |
| Rated current UL (Use Group D) | 10 A |
| Approvals per | UL 1059 / UL 1059 / UL 1059 |
| Use group | B / C / D |
| Rated voltage | 300 V / 300 V |
| Rated current | 10 A / 10 A |
Electrical data - Ratings per CSA
| Approvals per | CSA |
|---|---|
| Rated voltage CSA (Use Group B) | 300 V |
| Rated current CSA (Use Group B) | 10 A |
| Rated voltage CSA (Use Group D) | 300 V |
| Rated current CSA (Use Group D) | 10 A |
| Approvals per | CSA / CSA / CSA |
| Use group | B / C / D |
| Rated voltage | 300 V / 300 V |
| Rated current | 10 A / 10 A |
Connection data
| Clamping units | 2 |
|---|---|
| Total number of potentials | 2 |
| Number of connection types | 1 |
| Number of levels | 1 |
Connection data - Connection 1
| Connection technology | Push-in CAGE CLAMP® |
|---|---|
| Actuation type | Push-button |
| Solid conductor | 0.5 … 1.5 mm² / 20 … 14 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.75 … 1.5 mm² / 18 … 16 AWG |
| Fine-stranded conductor; with insulated ferrule | 0.5 … 1 mm² |
| Fine-stranded conductor; with uninsulated ferrule | 0.5 … 1 mm² |
| Note (conductor cross-section) | Fine-stranded conductor 0.75 … 1.5 mm² (I max. 4 A)Fine-stranded conductor 0.5 mm² (I max. 2 A) |
| Strip length | 9 … 10 mm / 0.35 … 0.39 inches |
| Conductor connection direction to PCB | 45 ° |
| Pole number | 2 |
Physical data
| Pin spacing | 7.5 mm / 0.295 inches |
|---|---|
| Width | 14 mm / 0.551 inches |
| Height | 20.5 mm / 0.807 inches |
| Height from the surface | 16.5 mm / 0.65 inches |
| Depth | 13 mm / 0.512 inches |
| Solder pin length | 4 mm |
| Solder pin dimensions | 0.5 x 0.75 mm |
| Drilled hole diameter with tolerance | 1.2 (+0.1) mm |
PCB contact
| PCB contact | THT |
|---|---|
| Solder pin arrangement | over the entire terminal strip (in-line) |
| Number of solder pins per potential | 1 |
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | orange |
| Material group | I |
| Insulation material (main housing) | Polyamide (PA66) |
| Flammability class per UL94 | V0 |
| Clamping spring material | Chrome-nickel spring steel (CrNi) |
| Contact material | Electrolytic copper (ECu) |
| Contact plating | Tin |
| Fire load | 0.056 MJ |
| Weight | 2.4 g |
Environmental requirements
| Limit temperature range | -60 … +105 °C |
|---|
Commercial data
| Product Group | 4 (Printed Circuit Connectors) |
|---|---|
| PU (SPU) | 340 (85) pcs |
| Packaging type | box |
| Country of origin | PL |
| GTIN | 4044918634809 |
| Customs tariff number | 85369010000 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121409 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-44-04-01 |
| eCl@ss 9.0 | 27-44-04-01 |
| ETIM 9.0 | EC002643 |
| ETIM 10.0 | EC002643 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.