Fast delivery within 72 Hours
Wago 250-513
PCB terminal block, 250 Series, solder pin dimensions 0.5 x 0.75 mmThis PCB terminal block (item number 250-513) streamlines wire connections, making them both quick and easy. It is ideal for custom i…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
PCB terminal block, 250 Series, solder pin dimensions 0.5 x 0.75 mmThis PCB terminal block (item number 250-513) streamlines wire connections, making them both quick and easy. It is ideal for custom installations with different mounting types. This PCB terminal block has a rated voltage of 320 V and can handle currents up to 17.5 A, making it suitable for high-load applications. Ensure that the strip lengths are between 9 mm and 10 mm when connecting conductors to this PCB terminal block. This product incorporates one conductor terminal and utilizes Push-in CAGE CLAMP®. Push-in CAGE CLAMP® technology provides a universal connection solution for all conductor types. It allows both solid and fine-stranded conductors with ferrules to be inserted directly into the clamping point without the need for tools. The item’s dimensions are 66.5 x 20.5 x 13 mm (width x height x depth). This PCB terminal block is suitable for conductor cross sections ranging from 0.5 mm² to 1.5 mm². Up to thirteen potentials / thirteen poles can be connected to this terminal strip using thirteen clamping points on one level. The gray housing is made of polyamide (PA66) for insulation, the contacts are made of electrolytic copper (ECu), and the clamping spring is made of chrome-nickel spring steel (CrNi). Tin is used for coating the contact surfaces. A push-button is used to operate this PCB terminal block. THT is used to assemble the PCB terminal block. The conductor is designed to be inserted into the board at a 45° angle.. The solder pins measure 0.5 x 0.75 mm in cross-section and 4 mm in length and are arranged over the entire terminal strip (in-line). There are one solder pin per potential.
Specification
Notes
| Variants: | Other pole numbers, Other colors, Mixed-color PCB connector strips, Direct marking, Other versions (or variants) can be requested from WAGO Sales or configured at https://configurator.wago.com/. |
|---|
Electrical data - Ratings per IEC/EN
| Ratings per | IEC/EN 60664-1 |
|---|---|
| Nominal voltage (III/3) | 320 V |
| Rated impulse withstand voltage (III / 3) | 4 kV |
| Rated voltage (III/2) | 320 V |
| Rated impulse withstand voltage (III/2) | 4 kV |
| Nominal voltage (II/2) | 630 V |
| Rated impulse withstand voltage (II/2) | 4 kV |
| Rated current | 17.5 A |
| Legend (ratings) | (III / 2) ≙ Overvoltage category III / Pollution degree 2 |
| Ratings per | IEC/EN 60664-1 / IEC/EN 60664-1 / IEC/EN 60664-1 |
| Overvoltage category | III / III / II |
| Pollution degree | 3 / 2 / 2 |
| Nominal voltage | 320 V / 320 V / 630 V |
| Rated impulse withstand voltage | 4 kV / 4 kV / 4 kV |
| Rated current | 17.5 A / 17.5 A / 17.5 A |
Electrical data - Ratings per UL
| Approvals per | UL 1059 |
|---|---|
| Rated voltage UL (Use Group B) | 300 V |
| Rated current UL (Use Group B) | 10 A |
| Rated voltage UL (Use Group D) | 300 V |
| Rated current UL (Use Group D) | 10 A |
| Approvals per | UL 1059 / UL 1059 / UL 1059 |
| Use group | B / C / D |
| Rated voltage | 300 V / 300 V |
| Rated current | 10 A / 10 A |
Electrical data - Ratings per CSA
| Approvals per | CSA |
|---|---|
| Rated voltage CSA (Use Group B) | 300 V |
| Rated current CSA (Use Group B) | 10 A |
| Rated voltage CSA (Use Group D) | 300 V |
| Rated current CSA (Use Group D) | 10 A |
| Approvals per | CSA / CSA / CSA |
| Use group | B / C / D |
| Rated voltage | 300 V / 300 V |
| Rated current | 10 A / 10 A |
Connection data
| Clamping units | 13 |
|---|---|
| Total number of potentials | 13 |
| Number of connection types | 1 |
| Number of levels | 1 |
Connection data - Connection 1
| Connection technology | Push-in CAGE CLAMP® |
|---|---|
| Actuation type | Push-button |
| Solid conductor | 0.5 … 1.5 mm² / 20 … 14 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.75 … 1.5 mm² / 18 … 16 AWG |
| Fine-stranded conductor; with insulated ferrule | 0.5 … 1 mm² |
| Fine-stranded conductor; with uninsulated ferrule | 0.5 … 1 mm² |
| Note (conductor cross-section) | Fine-stranded conductor 0.75 … 1.5 mm² (I max. 4 A)Fine-stranded conductor 0.5 mm² (I max. 2 A) |
| Strip length | 9 … 10 mm / 0.35 … 0.39 inches |
| Conductor connection direction to PCB | 45 ° |
| Pole number | 13 |
Physical data
| Pin spacing | 5 mm / 0.197 inches |
|---|---|
| Width | 66.5 mm / 2.618 inches |
| Height | 20.5 mm / 0.807 inches |
| Height from the surface | 16.5 mm / 0.65 inches |
| Depth | 13 mm / 0.512 inches |
| Solder pin length | 4 mm |
| Solder pin dimensions | 0.5 x 0.75 mm |
| Drilled hole diameter with tolerance | 1.2 (+0.1) mm |
PCB contact
| PCB contact | THT |
|---|---|
| Solder pin arrangement | over the entire terminal strip (in-line) |
| Number of solder pins per potential | 1 |
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | gray |
| Material group | I |
| Insulation material (main housing) | Polyamide (PA66) |
| Flammability class per UL94 | V0 |
| Clamping spring material | Chrome-nickel spring steel (CrNi) |
| Contact material | Electrolytic copper (ECu) |
| Contact plating | Tin |
| Fire load | 0.268 MJ |
| Weight | 12.5 g |
Environmental requirements
| Limit temperature range | -60 … +105 °C |
|---|
Commercial data
| Product Group | 4 (Printed Circuit Connectors) |
|---|---|
| PU (SPU) | 60 (15) pcs |
| Packaging type | box |
| Country of origin | PL |
| GTIN | 4044918303743 |
| Customs tariff number | 85369010000 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121409 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-44-04-01 |
| eCl@ss 9.0 | 27-44-04-01 |
| ETIM 9.0 | EC002643 |
| ETIM 10.0 | EC002643 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.