Fast delivery within 72 Hours
Wago 250-316
PCB terminal block, 250 Series, Push-in CAGE CLAMP®This PCB terminal block (item number 250-316) is designed for quick and simple connections. You can rely on proven safety with these PCB terminal blo…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
PCB terminal block, 250 Series, Push-in CAGE CLAMP®This PCB terminal block (item number 250-316) is designed for quick and simple connections. You can rely on proven safety with these PCB terminal blocks, perfect for a host of applications when designing your devices. Our PCB terminal block is rated for 160 V and is designed for use with a rated current of up to 4 A. Strip lengths must be between 8.5 mm and 9.5 mm when connecting conductors to this PCB terminal block. This product features one conductor terminal and utilizes Push-in CAGE CLAMP®. Push-in CAGE CLAMP® technology provides a universal connection solution for all conductor types. It allows both solid and fine-stranded conductors with ferrules to be inserted directly into the clamping point without the need for tools. The dimensions are 41.5 x 16.7 x 12 mm (width x height x depth). This PCB terminal block is suitable for conductor cross sections ranging from 0.14 mm² to 0.5 mm². Up to sixteen potentials / sixteen poles can be connected to this terminal strip using sixteen clamping points on one level. The gray housing is made of polyamide (PA66) for insulation and the clamping spring is made of a Copper alloy. The contact surface is coated with tin. A push-button is used to operate this PCB terminal block. THT is used to assemble the PCB terminal block. Insert the conductor into the board at a 45° angle.. The solder pins, which are 0.4 x 0.75 mm in cross-section and 3.6 mm long, are arranged over the entire terminal strip (in-line). There are one solder pin per potential.
Specification
Notes
| Variants: | Other pole numbers, Other colors, Mixed-color PCB connector strips, Terminal strips with spacers, Direct marking, Other versions (or variants) can be requested from WAGO Sales or configured at https://configurator.wago.com/. |
|---|
Electrical data - Ratings per IEC/EN
| Ratings per | IEC/EN 60664-1 |
|---|---|
| Nominal voltage (III/3) | 100 V |
| Rated impulse withstand voltage (III / 3) | 2.5 kV |
| Rated voltage (III/2) | 160 V |
| Rated impulse withstand voltage (III/2) | 2.5 kV |
| Nominal voltage (II/2) | 320 V |
| Rated impulse withstand voltage (II/2) | 2.5 kV |
| Rated current | 4 A |
| Legend (ratings) | (III / 2) ≙ Overvoltage category III / Pollution degree 2 |
| Ratings per | IEC/EN 60664-1 / IEC/EN 60664-1 / IEC/EN 60664-1 |
| Overvoltage category | III / III / II |
| Pollution degree | 3 / 2 / 2 |
| Nominal voltage | 100 V / 160 V / 320 V |
| Rated impulse withstand voltage | 2.5 kV / 2.5 kV / 2.5 kV |
| Rated current | 4 A / 4 A / 4 A |
Electrical data - Ratings per UL
| Approvals per | UL 1059 |
|---|---|
| Rated voltage UL (Use Group B) | 300 V |
| Rated current UL (Use Group B) | 5 A |
| Rated voltage UL (Use Group D) | 300 V |
| Rated current UL (Use Group D) | 5 A |
| Approvals per | UL 1059 / UL 1059 / UL 1059 |
| Use group | B / C / D |
| Rated voltage | 300 V / 300 V |
| Rated current | 5 A / 5 A |
Electrical data - Ratings per CSA
| Approvals per | CSA |
|---|---|
| Rated voltage CSA (Use Group B) | 300 V |
| Rated current CSA (Use Group B) | 2 A |
| Rated voltage CSA (Use Group D) | 300 V |
| Rated current CSA (Use Group D) | 2 A |
| Approvals per | CSA / CSA / CSA |
| Use group | B / C / D |
| Rated voltage | 300 V / 300 V |
| Rated current | 2 A / 2 A |
Connection data
| Clamping units | 16 |
|---|---|
| Total number of potentials | 16 |
| Number of connection types | 1 |
| Number of levels | 1 |
Connection data - Connection 1
| Connection technology | Push-in CAGE CLAMP® |
|---|---|
| Actuation type | Push-button |
| Solid conductor | 0.14 … 0.5 mm² / 24 … 20 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.2 … 0.5 mm² / 24 … 20 AWG |
| Conductor diameter | 0.4 … 0.8 mm / 24 … 20 AWG |
| Strip length | 8.5 … 9.5 mm / 0.33 … 0.37 inches |
| Conductor connection direction to PCB | 45 ° |
| Pole number | 16 |
Physical data
| Pin spacing | 2.5 mm / 0.098 inches |
|---|---|
| Width | 41.5 mm / 1.634 inches |
| Height | 16.7 mm / 0.657 inches |
| Height from the surface | 13.1 mm / 0.516 inches |
| Depth | 12 mm / 0.472 inches |
| Solder pin length | 3.6 mm |
| Solder pin dimensions | 0.4 x 0.75 mm |
| Drilled hole diameter with tolerance | 1.1 (+0.1) mm |
PCB contact
| PCB contact | THT |
|---|---|
| Solder pin arrangement | over the entire terminal strip (in-line) |
| Number of solder pins per potential | 1 |
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | gray |
| Material group | I |
| Insulation material (main housing) | Polyamide (PA66) |
| Flammability class per UL94 | V0 |
| Clamping spring material | Copper alloy |
| Contact plating | Tin |
| Fire load | 0.134 MJ |
| Weight | 5.6 g |
Environmental requirements
| Limit temperature range | -60 … +105 °C |
|---|
Commercial data
| Product Group | 4 (Printed Circuit Connectors) |
|---|---|
| PU (SPU) | 100 (25) pcs |
| Packaging type | box |
| Country of origin | CH |
| GTIN | 4050821573227 |
| Customs tariff number | 85369010000 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121409 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-44-04-01 |
| eCl@ss 9.0 | 27-44-04-01 |
| ETIM 9.0 | EC002643 |
| ETIM 10.0 | EC002643 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.