Fast delivery within 72 Hours
Wago 250-303
PCB terminal block, 250 Series, grayOur PCB terminal block (item number 250-303) is the ideal way to connect conductors quickly and securely. It offers the flexibility needed for different mounting ty…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
PCB terminal block, 250 Series, grayOur PCB terminal block (item number 250-303) is the ideal way to connect conductors quickly and securely. It offers the flexibility needed for different mounting types. Rated current and voltage are key factors to consider when choosing a PCB terminal block, as they indicate possible applications and uses. This product has a rated voltage of 160 V and a rated current of 4 A. Strip lengths must be between 8.5 mm and 9.5 mm when connecting conductors to this PCB terminal block. Featuring one conductor terminal along with Push-in CAGE CLAMP®, this product delivers reliable performance. Our Push-in CAGE CLAMP® is a universal, maintenance-free connection solution for all conductor types, offering a key advantage: both solid and fine-stranded conductors with ferrules can be directly inserted without the need for tools or any preparation, such as crimping the ferrule. Dimensions: 9 x 16.7 x 12 mm (width x height x depth). This PCB terminal block is suitable for conductor cross sections ranging from 0.14 mm² to 0.5 mm². It features one level and three clamping points that you can use to connect three potentials / 3 poles. The gray housing is made of polyamide (PA66) for insulation and the clamping spring is made of a Copper alloy. Tin is used for coating the contact surfaces. A push-button is used to operate this PCB terminal block. The PCB terminal block is designed for THT soldering. The conductor is designed to be inserted into the board at an angle of 45°.. The solder pins measure 0.4 x 0.75 mm in cross-section and 3.6 mm in length and are organized over the entire terminal strip (in-line). There are one solder pin per potential.
Specification
Notes
| Variants: | Other pole numbers, Other colors, Mixed-color PCB connector strips, Terminal strips with spacers, Direct marking, Other versions (or variants) can be requested from WAGO Sales or configured at https://configurator.wago.com/. |
|---|
Electrical data - Ratings per IEC/EN
| Ratings per | IEC/EN 60664-1 |
|---|---|
| Nominal voltage (III/3) | 100 V |
| Rated impulse withstand voltage (III / 3) | 2.5 kV |
| Rated voltage (III/2) | 160 V |
| Rated impulse withstand voltage (III/2) | 2.5 kV |
| Nominal voltage (II/2) | 320 V |
| Rated impulse withstand voltage (II/2) | 2.5 kV |
| Rated current | 4 A |
| Legend (ratings) | (III / 2) ≙ Overvoltage category III / Pollution degree 2 |
| Ratings per | IEC/EN 60664-1 / IEC/EN 60664-1 / IEC/EN 60664-1 |
| Overvoltage category | III / III / II |
| Pollution degree | 3 / 2 / 2 |
| Nominal voltage | 100 V / 160 V / 320 V |
| Rated impulse withstand voltage | 2.5 kV / 2.5 kV / 2.5 kV |
| Rated current | 4 A / 4 A / 4 A |
Electrical data - Ratings per UL
| Approvals per | UL 1059 |
|---|---|
| Rated voltage UL (Use Group B) | 300 V |
| Rated current UL (Use Group B) | 5 A |
| Rated voltage UL (Use Group D) | 300 V |
| Rated current UL (Use Group D) | 5 A |
| Approvals per | UL 1059 / UL 1059 / UL 1059 |
| Use group | B / C / D |
| Rated voltage | 300 V / 300 V |
| Rated current | 5 A / 5 A |
Electrical data - Ratings per CSA
| Approvals per | CSA |
|---|---|
| Rated voltage CSA (Use Group B) | 300 V |
| Rated current CSA (Use Group B) | 2 A |
| Rated voltage CSA (Use Group D) | 300 V |
| Rated current CSA (Use Group D) | 2 A |
| Approvals per | CSA / CSA / CSA |
| Use group | B / C / D |
| Rated voltage | 300 V / 300 V |
| Rated current | 2 A / 2 A |
Connection data
| Clamping units | 3 |
|---|---|
| Total number of potentials | 3 |
| Number of connection types | 1 |
| Number of levels | 1 |
Connection data - Connection 1
| Connection technology | Push-in CAGE CLAMP® |
|---|---|
| Actuation type | Push-button |
| Solid conductor | 0.14 … 0.5 mm² / 24 … 20 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.2 … 0.5 mm² / 24 … 20 AWG |
| Conductor diameter | 0.4 … 0.8 mm / 24 … 20 AWG |
| Strip length | 8.5 … 9.5 mm / 0.33 … 0.37 inches |
| Conductor connection direction to PCB | 45 ° |
| Pole number | 3 |
Physical data
| Pin spacing | 2.5 mm / 0.098 inches |
|---|---|
| Width | 9 mm / 0.354 inches |
| Height | 16.7 mm / 0.657 inches |
| Height from the surface | 13.1 mm / 0.516 inches |
| Depth | 12 mm / 0.472 inches |
| Solder pin length | 3.6 mm |
| Solder pin dimensions | 0.4 x 0.75 mm |
| Drilled hole diameter with tolerance | 1.1 (+0.1) mm |
PCB contact
| PCB contact | THT |
|---|---|
| Solder pin arrangement | over the entire terminal strip (in-line) |
| Number of solder pins per potential | 1 |
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | gray |
| Material group | I |
| Insulation material (main housing) | Polyamide (PA66) |
| Flammability class per UL94 | V0 |
| Clamping spring material | Copper alloy |
| Contact plating | Tin |
| Fire load | 0.03 MJ |
| Weight | 1.2 g |
Environmental requirements
| Limit temperature range | -60 … +105 °C |
|---|
Commercial data
| Product Group | 4 (Printed Circuit Connectors) |
|---|---|
| PU (SPU) | 520 (130) pcs |
| Packaging type | box |
| Country of origin | CH |
| GTIN | 4050821573098 |
| Customs tariff number | 85369010000 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121409 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-44-04-01 |
| eCl@ss 9.0 | 27-44-04-01 |
| ETIM 9.0 | EC002643 |
| ETIM 10.0 | EC002643 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.