Fast delivery within 72 Hours
Wago 250-208/000-005
PCB terminal block, 250 Series, solder pin dimensions 0.4 x 0.75 mmOur PCB terminal block (item number 250-208/000-005) simplifies electrical installations. You can count on trusted safety with these…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
PCB terminal block, 250 Series, solder pin dimensions 0.4 x 0.75 mmOur PCB terminal block (item number 250-208/000-005) simplifies electrical installations. You can count on trusted safety with these PCB terminal blocks, perfect for a wide range of applications when designing your devices. This PCB terminal block has a rated voltage of 320 V and can handle currents up to 8 A. Conductors can only be connected to this PCB terminal block if their strip length is between 8.5 mm and 9.5 mm. This product features one conductor terminal and utilizes Push-in CAGE CLAMP®. Push-in CAGE CLAMP® technology provides a universal connection solution for any type of conductor. It allows both solid and fine-stranded conductors with ferrules to be inserted directly into the clamping point without the need for tools. The dimensions are 29.5 x 16.7 x 12 mm (width x height x depth). Depending on the conductor type, this PCB terminal block is designed for conductor cross sections ranging from 0.2 mm² to 1.5 mm². Up to eight potentials / eight poles can be connected to this terminal strip using eight clamping points on one level. The red housing is made of polyamide (PA66) for insulation and the clamping spring is made of a Copper alloy. The contact surface is coated with tin. This PCB terminal block is operated with a push-button. The PCB terminal block is designed for THT soldering. Insert the conductor at a 45° angle.. The solder pins measure 0.4 x 0.75 mm in cross-section and 3.4 mm in length and are laid out over the entire terminal strip (staggered). There are one solder pin per potential.
Specification
Notes
| Variants: | Other pole numbers, Other colors, Mixed-color PCB connector strips, Terminal strips with spacers, Direct marking, Other versions (or variants) can be requested from WAGO Sales or configured at https://configurator.wago.com/. |
|---|
Electrical data - Ratings per IEC/EN
| Ratings per | IEC/EN 60664-1 |
|---|---|
| Nominal voltage (III/3) | 250 V |
| Rated impulse withstand voltage (III / 3) | 4 kV |
| Rated voltage (III/2) | 320 V |
| Rated impulse withstand voltage (III/2) | 4 kV |
| Nominal voltage (II/2) | 630 V |
| Rated impulse withstand voltage (II/2) | 4 kV |
| Rated current | 8 A |
| Legend (ratings) | (III / 2) ≙ Overvoltage category III / Pollution degree 2 |
| Ratings per | IEC/EN 60664-1 / IEC/EN 60664-1 / IEC/EN 60664-1 |
| Overvoltage category | III / III / II |
| Pollution degree | 3 / 2 / 2 |
| Nominal voltage | 250 V / 320 V / 630 V |
| Rated impulse withstand voltage | 4 kV / 4 kV / 4 kV |
| Rated current | 8 A / 8 A / 8 A |
Electrical data - Ratings per UL
| Approvals per | UL 1059 |
|---|---|
| Rated voltage UL (Use Group B) | 300 V |
| Rated current UL (Use Group B) | 8 A |
| Rated voltage UL (Use Group D) | 300 V |
| Rated current UL (Use Group D) | 5 A |
| Approvals per | UL 1059 / UL 1059 / UL 1059 |
| Use group | B / C / D |
| Rated voltage | 300 V / 300 V |
| Rated current | 8 A / 5 A |
Electrical data - Ratings per CSA
| Approvals per | CSA |
|---|---|
| Rated voltage CSA (Use Group B) | 300 V |
| Rated current CSA (Use Group B) | 10 A |
| Rated voltage CSA (Use Group D) | 300 V |
| Rated current CSA (Use Group D) | 10 A |
| Approvals per | CSA / CSA / CSA |
| Use group | B / C / D |
| Rated voltage | 300 V / 300 V |
| Rated current | 10 A / 10 A |
Connection data
| Clamping units | 8 |
|---|---|
| Total number of potentials | 8 |
| Number of connection types | 1 |
| Number of levels | 1 |
Connection data - Connection 1
| Connection technology | Push-in CAGE CLAMP® |
|---|---|
| Actuation type | Push-button |
| Solid conductor | 0.2 … 1.5 mm² / 24 … 16 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.2 … 1.5 mm² / 24 … 16 AWG |
| Fine-stranded conductor; with insulated ferrule | 0.25 … 1 mm² |
| Fine-stranded conductor; with uninsulated ferrule | 0.25 … 1 mm² |
| Strip length | 8.5 … 9.5 mm / 0.33 … 0.37 inches |
| Conductor connection direction to PCB | 45 ° |
| Pole number | 8 |
Physical data
| Pin spacing | 3.5 mm / 0.138 inches |
|---|---|
| Width | 29.5 mm / 1.161 inches |
| Height | 16.7 mm / 0.657 inches |
| Height from the surface | 13.1 mm / 0.516 inches |
| Depth | 12 mm / 0.472 inches |
| Solder pin length | 3.4 mm |
| Solder pin dimensions | 0.4 x 0.75 mm |
| Drilled hole diameter with tolerance | 1.1 (+0.1) mm |
PCB contact
| PCB contact | THT |
|---|---|
| Solder pin arrangement | Over the entire terminal strip (staggered) |
| Number of solder pins per potential | 1 |
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | red |
| Material group | I |
| Insulation material (main housing) | Polyamide (PA66) |
| Flammability class per UL94 | V0 |
| Clamping spring material | Copper alloy |
| Contact plating | Tin |
| Fire load | 0.131 MJ |
| Weight | 4 g |
Environmental requirements
| Limit temperature range | -60 … +105 °C |
|---|
Commercial data
| PU (SPU) | 160 (40) pcs |
|---|---|
| Packaging type | box |
| Country of origin | CH |
| GTIN | 4066966124385 |
| Customs tariff number | 85369010000 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121409 |
|---|---|
| ETIM 9.0 | EC002643 |
| ETIM 10.0 | EC002643 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.