Fast delivery within 72 Hours
Wago 250-205/353-604
PCB terminal block, 250 Series, blackOur PCB terminal block (item number 250-205/353-604) is the ideal way to connect conductors quickly and securely. It is perfect for custom installations with diffe…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
PCB terminal block, 250 Series, blackOur PCB terminal block (item number 250-205/353-604) is the ideal way to connect conductors quickly and securely. It is perfect for custom installations with different mounting types. This PCB terminal block has a rated voltage of 320 V and can handle currents up to 8 A. Conductors can only be connected to this PCB terminal block if their strip length is between 8.5 mm and 9.5 mm. This product features one conductor terminal and utilizes Push-in CAGE CLAMP®. Push-in CAGE CLAMP® connection technology is ideal for connecting all conductor types. It allows direct insertion of both solid and fine-stranded conductors with ferrules without the need for tools—all thanks to its pluggable design. The item’s dimensions are 19 x 15.5 x 12 mm (width x height x depth). This PCB terminal block is suitable for conductor cross sections ranging from 0.2 mm² to 1.5 mm². It has one level. You can connect five potentials / five poles using the five clamping points. The black housing is made of polyamide (PA46) for insulation and the clamping spring is made of a Copper alloy. The contact surface is coated with tin. This PCB terminal block is operated with a push-button. The PCB terminal block is designed for THR soldering. Insert the conductor into the board at an angle of 45°.. The solder pins measure 0.4 x 0.75 mm in cross-section and 2.4 mm in length and are laid out over the entire terminal strip (staggered). There are one solder pin per potential.
Specification
Notes
| Note | Application notes:Suitable for lead-free, reflow-soldering profiles per DIN EN 61760-1 and IEC 60068-2-58 up to max. 260°C peak temperature. Due to application-specific variables (component configuration and orientation, type of soldering machine, solder paste), trial runs are recommended to ensure product and process compatibility under actual manufacturing conditions. |
|---|---|
| Variants: | Other pole numbers, Direct marking, Other versions (or variants) can be requested from WAGO Sales or configured at https://configurator.wago.com/. |
Electrical data - Ratings per IEC/EN
| Ratings per | IEC/EN 60664-1 |
|---|---|
| Nominal voltage (III/3) | 200 V |
| Rated impulse withstand voltage (III / 3) | 4 kV |
| Rated voltage (III/2) | 320 V |
| Rated impulse withstand voltage (III/2) | 4 kV |
| Nominal voltage (II/2) | 320 V |
| Rated impulse withstand voltage (II/2) | 4 kV |
| Rated current | 8 A |
| Legend (ratings) | (III / 2) ≙ Overvoltage category III / Pollution degree 2 |
| Ratings per | IEC/EN 60664-1 / IEC/EN 60664-1 / IEC/EN 60664-1 |
| Overvoltage category | III / III / II |
| Pollution degree | 3 / 2 / 2 |
| Nominal voltage | 200 V / 320 V / 320 V |
| Rated impulse withstand voltage | 4 kV / 4 kV / 4 kV |
| Rated current | 8 A / 8 A / 8 A |
Electrical data - Ratings per UL
| Approvals per | UL 1059 |
|---|---|
| Rated voltage UL (Use Group B) | 300 V |
| Rated current UL (Use Group B) | 8 A |
| Rated voltage UL (Use Group D) | 300 V |
| Rated current UL (Use Group D) | 5 A |
| Approvals per | UL 1059 / UL 1059 / UL 1059 |
| Use group | B / C / D |
| Rated voltage | 300 V / 300 V |
| Rated current | 8 A / 5 A |
Electrical data - Ratings per CSA
| Approvals per | CSA |
|---|---|
| Rated voltage CSA (Use Group B) | 300 V |
| Rated current CSA (Use Group B) | 10 A |
| Rated voltage CSA (Use Group D) | 300 V |
| Rated current CSA (Use Group D) | 10 A |
| Approvals per | CSA / CSA / CSA |
| Use group | B / C / D |
| Rated voltage | 300 V / 300 V |
| Rated current | 10 A / 10 A |
Connection data
| Clamping units | 5 |
|---|---|
| Total number of potentials | 5 |
| Number of connection types | 1 |
| Number of levels | 1 |
Connection data - Connection 1
| Connection technology | Push-in CAGE CLAMP® |
|---|---|
| Actuation type | Push-button |
| Solid conductor | 0.2 … 1.5 mm² / 24 … 16 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.2 … 1.5 mm² / 24 … 16 AWG |
| Fine-stranded conductor; with insulated ferrule | 0.25 … 1 mm² |
| Fine-stranded conductor; with uninsulated ferrule | 0.25 … 1 mm² |
| Strip length | 8.5 … 9.5 mm / 0.33 … 0.37 inches |
| Conductor connection direction to PCB | 45 ° |
| Pole number | 5 |
Physical data
| Pin spacing | 3.5 mm / 0.138 inches |
|---|---|
| Width | 19 mm / 0.748 inches |
| Height | 15.5 mm / 0.61 inches |
| Height from the surface | 13.1 mm / 0.516 inches |
| Depth | 12 mm / 0.472 inches |
| Solder pin length | 2.4 mm |
| Solder pin dimensions | 0.4 x 0.75 mm |
PCB contact
| PCB contact | THR |
|---|---|
| Solder pin arrangement | over the entire terminal strip (staggered) |
| Number of solder pins per potential | 1 |
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | black |
| Material group | IIIa |
| Insulation material (main housing) | Polyamide (PA46) |
| Flammability class per UL94 | V2 |
| Clamping spring material | Copper alloy |
| Contact plating | Tin |
| Fire load | 0.056 MJ |
| Weight | 2.5 g |
| MSL per J-STD 020D | 1 |
Environmental requirements
| Limit temperature range | -60 … +105 °C |
|---|
Commercial data
| Product Group | 4 (Printed Circuit Connectors) |
|---|---|
| PU (SPU) | 240 (60) pcs |
| Packaging type | box |
| Country of origin | CH |
| GTIN | 4045454915957 |
| Customs tariff number | 85369010000 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121409 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-44-04-01 |
| eCl@ss 9.0 | 27-44-04-01 |
| ETIM 9.0 | EC002643 |
| ETIM 10.0 | EC002643 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.