Fast delivery within 72 Hours
Wago 250-203/353-604
PCB terminal block, 250 Series, push-buttonOur PCB terminal block (item number 250-203/353-604) makes connecting wires quick and easy. You can rely on proven safety with these PCB terminal blocks, per…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
PCB terminal block, 250 Series, push-buttonOur PCB terminal block (item number 250-203/353-604) makes connecting wires quick and easy. You can rely on proven safety with these PCB terminal blocks, perfect for a wide range of applications when designing your devices. Rated current and voltage are key factors to consider when selecting a PCB terminal block, as they indicate possible applications and uses. This product has a rated voltage of 320 V and a rated current of 8 A. Conductors can only be connected to this PCB terminal block if their strip length is between 8.5 mm and 9.5 mm. This product features one conductor terminal and utilizes Push-in CAGE CLAMP®. Push-in CAGE CLAMP® connection technology is ideal for connecting all conductor types. It allows direct insertion of both solid and fine-stranded conductors with ferrules without the need for tools—all thanks to its pluggable design. The item’s dimensions are 12 x 15.5 x 12 mm (width x height x depth). Depending on the conductor type, this PCB terminal block is ideal for conductor cross sections ranging from 0.2 mm² to 1.5 mm². Up to three potentials / three poles can be connected to this terminal strip using three clamping points on one level. The black housing is made of polyamide (PA46) for insulation and the clamping spring is made of a Copper alloy. The contact surface is coated with tin. A push-button is used to operate this PCB terminal block. The PCB terminal block is designed for THR soldering. Insert the conductor at a 45° angle.. The solder pins, which are 0.4 x 0.75 mm in cross-section and 2.4 mm long, are arranged over the entire terminal strip (staggered). There are one solder pin per potential.
Specification
Notes
| Note | Application notes:Suitable for lead-free, reflow-soldering profiles per DIN EN 61760-1 and IEC 60068-2-58 up to max. 260°C peak temperature. Due to application-specific variables (component configuration and orientation, type of soldering machine, solder paste), trial runs are recommended to ensure product and process compatibility under actual manufacturing conditions. |
|---|---|
| Variants: | Other pole numbers, Direct marking, Other versions (or variants) can be requested from WAGO Sales or configured at https://configurator.wago.com/. |
Electrical data - Ratings per IEC/EN
| Ratings per | IEC/EN 60664-1 |
|---|---|
| Nominal voltage (III/3) | 200 V |
| Rated impulse withstand voltage (III / 3) | 4 kV |
| Rated voltage (III/2) | 320 V |
| Rated impulse withstand voltage (III/2) | 4 kV |
| Nominal voltage (II/2) | 320 V |
| Rated impulse withstand voltage (II/2) | 4 kV |
| Rated current | 8 A |
| Legend (ratings) | (III / 2) ≙ Overvoltage category III / Pollution degree 2 |
| Ratings per | IEC/EN 60664-1 / IEC/EN 60664-1 / IEC/EN 60664-1 |
| Overvoltage category | III / III / II |
| Pollution degree | 3 / 2 / 2 |
| Nominal voltage | 200 V / 320 V / 320 V |
| Rated impulse withstand voltage | 4 kV / 4 kV / 4 kV |
| Rated current | 8 A / 8 A / 8 A |
Electrical data - Ratings per UL
| Approvals per | UL 1059 |
|---|---|
| Rated voltage UL (Use Group B) | 300 V |
| Rated current UL (Use Group B) | 8 A |
| Rated voltage UL (Use Group D) | 300 V |
| Rated current UL (Use Group D) | 5 A |
| Approvals per | UL 1059 / UL 1059 / UL 1059 |
| Use group | B / C / D |
| Rated voltage | 300 V / 300 V |
| Rated current | 8 A / 5 A |
Electrical data - Ratings per CSA
| Approvals per | CSA |
|---|---|
| Rated voltage CSA (Use Group B) | 300 V |
| Rated current CSA (Use Group B) | 10 A |
| Rated voltage CSA (Use Group D) | 300 V |
| Rated current CSA (Use Group D) | 10 A |
| Approvals per | CSA / CSA / CSA |
| Use group | B / C / D |
| Rated voltage | 300 V / 300 V |
| Rated current | 10 A / 10 A |
Connection data
| Clamping units | 3 |
|---|---|
| Total number of potentials | 3 |
| Number of connection types | 1 |
| Number of levels | 1 |
Connection data - Connection 1
| Connection technology | Push-in CAGE CLAMP® |
|---|---|
| Actuation type | Push-button |
| Solid conductor | 0.2 … 1.5 mm² / 24 … 16 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.2 … 1.5 mm² / 24 … 16 AWG |
| Fine-stranded conductor; with insulated ferrule | 0.25 … 1 mm² |
| Fine-stranded conductor; with uninsulated ferrule | 0.25 … 1 mm² |
| Strip length | 8.5 … 9.5 mm / 0.33 … 0.37 inches |
| Conductor connection direction to PCB | 45 ° |
| Pole number | 3 |
Physical data
| Pin spacing | 3.5 mm / 0.138 inches |
|---|---|
| Width | 12 mm / 0.472 inches |
| Height | 15.5 mm / 0.61 inches |
| Height from the surface | 13.1 mm / 0.516 inches |
| Depth | 12 mm / 0.472 inches |
| Solder pin length | 2.4 mm |
| Solder pin dimensions | 0.4 x 0.75 mm |
PCB contact
| PCB contact | THR |
|---|---|
| Solder pin arrangement | over the entire terminal strip (staggered) |
| Number of solder pins per potential | 1 |
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | black |
| Material group | IIIa |
| Insulation material (main housing) | Polyamide (PA46) |
| Flammability class per UL94 | V2 |
| Clamping spring material | Copper alloy |
| Contact plating | Tin |
| Fire load | 0.036 MJ |
| Weight | 1.6 g |
| MSL per J-STD 020D | 1 |
Environmental requirements
| Limit temperature range | -60 … +105 °C |
|---|
Commercial data
| Product Group | 4 (Printed Circuit Connectors) |
|---|---|
| PU (SPU) | 400 (100) pcs |
| Packaging type | box |
| Country of origin | CH |
| GTIN | 4045454915933 |
| Customs tariff number | 85369010000 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121409 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-44-04-01 |
| eCl@ss 9.0 | 27-44-04-01 |
| ETIM 9.0 | EC002643 |
| ETIM 10.0 | EC002643 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.