Fast delivery within 72 Hours
Wago 250-1409
PCB terminal block, 250 Series, grayThis PCB terminal block (item number 250-1409) is designed for easy and secure connections. It is a universal connector that can be used practically anywhere, for e…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
PCB terminal block, 250 Series, grayThis PCB terminal block (item number 250-1409) is designed for easy and secure connections. It is a universal connector that can be used practically anywhere, for example, as a pluggable PCB connector, panel feedthrough header, connector for rail-mount terminal blocks, or a floating connector for different mounting methods. This PCB terminal block has a rated voltage of 160 V and can handle currents up to 4 A. Conductors should only be connected to this PCB terminal block if their strip length is between 8.5 mm and 9.5 mm. Featuring one conductor terminal along with Push-in CAGE CLAMP®, this product outperforms the competition. Push-in CAGE CLAMP® connection technology is ideal for connecting all conductor types. Both solid and fine-stranded conductors with ferrules can be inserted without needing to use any tools—all thanks to its pluggable design. The dimensions are 24.36 x 16.7 x 12 mm (width x height x depth). Depending on the type of conductor, this PCB terminal block is ideal for conductor cross sections ranging from 0.14 mm² to 0.5 mm². It has one level. Nine potentials can connect nine poles using the nine clamping points The gray housing is made of polyamide (PA66) for insulation and the clamping spring is made of a Copper alloy. The contact surface is coated with tin. A push-button is used to operate this PCB terminal block. The PCB terminal block is designed for THT soldering. The conductor is designed to be inserted into the board at an angle of 45°.. The solder pins, which are 0.4 x 0.75 mm in cross-section and 3.6 mm long, are set out over the entire terminal strip (staggered). There are one solder pin per potential.
Specification
Notes
| Variants: | Other pole numbers, Other colors, Mixed-color PCB connector strips, Terminal strips with spacers, Direct marking, Other versions (or variants) can be requested from WAGO Sales or configured at https://configurator.wago.com/. |
|---|
Electrical data - Ratings per IEC/EN
| Ratings per | IEC/EN 60664-1 |
|---|---|
| Nominal voltage (III/3) | 160 V |
| Rated impulse withstand voltage (III / 3) | 2.5 kV |
| Rated voltage (III/2) | 160 V |
| Rated impulse withstand voltage (III/2) | 2.5 kV |
| Nominal voltage (II/2) | 320 V |
| Rated impulse withstand voltage (II/2) | 2.5 kV |
| Rated current | 4 A |
| Legend (ratings) | (III / 2) ≙ Overvoltage category III / Pollution degree 2 |
| Ratings per | IEC/EN 60664-1 / IEC/EN 60664-1 / IEC/EN 60664-1 |
| Overvoltage category | III / III / II |
| Pollution degree | 3 / 2 / 2 |
| Nominal voltage | 160 V / 160 V / 320 V |
| Rated impulse withstand voltage | 2.5 kV / 2.5 kV / 2.5 kV |
| Rated current | 4 A / 4 A / 4 A |
Electrical data - Ratings per UL
| Approvals per | UL 1059 |
|---|---|
| Rated voltage UL (Use Group B) | 300 V |
| Rated current UL (Use Group B) | 5 A |
| Rated voltage UL (Use Group D) | 300 V |
| Rated current UL (Use Group D) | 5 A |
| Approvals per | UL 1059 / UL 1059 / UL 1059 |
| Use group | B / C / D |
| Rated voltage | 300 V / 300 V |
| Rated current | 5 A / 5 A |
Electrical data - Ratings per CSA
| Approvals per | CSA |
|---|---|
| Rated voltage CSA (Use Group B) | 300 V |
| Rated current CSA (Use Group B) | 5 A |
| Rated voltage CSA (Use Group D) | 300 V |
| Rated current CSA (Use Group D) | 5 A |
| Approvals per | CSA / CSA / CSA |
| Use group | B / C / D |
| Rated voltage | 300 V / 300 V |
| Rated current | 5 A / 5 A |
Connection data
| Clamping units | 9 |
|---|---|
| Total number of potentials | 9 |
| Number of connection types | 1 |
| Number of levels | 1 |
Connection data - Connection 1
| Connection technology | Push-in CAGE CLAMP® |
|---|---|
| Actuation type | Push-button |
| Solid conductor | 0.14 … 0.5 mm² / 24 … 20 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.2 … 0.5 mm² / 24 … 20 AWG |
| Conductor diameter | 0.4 … 0.8 mm / 24 … 20 AWG |
| Strip length | 8.5 … 9.5 mm / 0.33 … 0.37 inches |
| Conductor connection direction to PCB | 45 ° |
| Pole number | 9 |
Physical data
| Pin spacing | 2.54 mm / 0.1 inches |
|---|---|
| Width | 24.36 mm / 0.959 inches |
| Height | 16.7 mm / 0.657 inches |
| Height from the surface | 13.1 mm / 0.516 inches |
| Depth | 12 mm / 0.472 inches |
| Solder pin length | 3.6 mm |
| Solder pin dimensions | 0.4 x 0.75 mm |
| Drilled hole diameter with tolerance | 1.1 (+0.1) mm |
PCB contact
| PCB contact | THT |
|---|---|
| Solder pin arrangement | over the entire terminal strip (staggered) |
| Number of solder pins per potential | 1 |
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | gray |
| Material group | I |
| Insulation material (main housing) | Polyamide (PA66) |
| Flammability class per UL94 | V0 |
| Clamping spring material | Copper alloy |
| Contact plating | Tin |
| Fire load | 0.069 MJ |
| Weight | 3.3 g |
Environmental requirements
| Limit temperature range | -60 … +105 °C |
|---|
Commercial data
| Product Group | 4 (Printed Circuit Connectors) |
|---|---|
| PU (SPU) | 180 (45) pcs |
| Packaging type | box |
| Country of origin | CH |
| GTIN | 4044918643283 |
| Customs tariff number | 85369010000 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121409 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-44-04-01 |
| eCl@ss 9.0 | 27-44-04-01 |
| ETIM 9.0 | EC002643 |
| ETIM 10.0 | EC002643 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.