Fast delivery within 72 Hours
Wago 249-198
Screwless end stop; 14 mm wide; for DIN-rail 35 x 15 and 35 x 7.5; gray 249-198
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Screwless end stop; 14 mm wide; for DIN-rail 35 x 15 and 35 x 7.5; gray 249-198
Specification
Technical data
| Mounting type | DIN-35 rail |
|---|
Physical data
| Width | 14 mm / 0.51 inches |
|---|---|
| Height | 60.75 mm / 2.392 inches |
| Height from upper-edge of DIN-rail | 60 mm / 2.362 inches |
| Depth | 60 mm / 2.362 inches |
Material data
| Color | gray |
|---|---|
| Insulation material (main housing) | Polyamide (PA66) |
| Flammability class per UL94 | V0 |
| Fire load | 0.576 MJ |
| Weight | 22.9 g |
Commercial data
| PU (SPU) | 10 pcs |
|---|---|
| Packaging type | box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4055143960533 |
| Customs tariff number | 39269097900 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121702 |
|---|---|
| ETIM 9.0 | EC001041 |
| ETIM 10.0 | EC001041 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 249-198” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.