Fast delivery within 72 Hours
Wago 249-146
L-type spacer module; modular; e.g., bridging commoned terminal blocks; gray 249-146
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
L-type spacer module; modular; e.g., bridging commoned terminal blocks; gray 249-146
Specification
Notes
| Safety Information | These spacer modules are not suitable for Ex e applications. |
|---|
Physical data
| Width | 6 mm / 0.236 inches |
|---|---|
| Height | 18 mm / 0.709 inches |
| Depth | 27.5 mm / 1.083 inches |
| Module width | 6 mm / 0.236 inches |
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | gray |
| Insulation material (main housing) | Polyamide (PA66) |
| Flammability class per UL94 | V0 |
| Fire load | 0.034 MJ |
| Weight | 1.1 g |
Commercial data
| Product Group | 2 (Terminal Block Accessories) |
|---|---|
| PU (SPU) | 100 (25) pcs |
| Packaging type | box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4017332295987 |
| Customs tariff number | 39269097900 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121702 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-14-11-92 |
| eCl@ss 9.0 | 27-14-11-48 |
| ETIM 9.0 | EC002848 |
| ETIM 10.0 | EC002848 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 249-146” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.