Fast delivery within 72 Hours
Wago 236-405/334-604/997-406
PCB terminal block, 236 Series, 45 °conductor entry to boardQuick and easy connections are guaranteed with this PCB terminal block (item number 236-405/334-604/997-406). It is a universal connector th…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
PCB terminal block, 236 Series, 45 °conductor entry to boardQuick and easy connections are guaranteed with this PCB terminal block (item number 236-405/334-604/997-406). It is a universal connector that can be used practically anywhere, e.g., as a pluggable PCB connector, panel feedthrough header, connector for rail-mount terminal blocks, or a floating connector for different mounting methods. Rated current and voltage are important parameters when choosing a PCB terminal block, as they indicate possible applications and uses. This product has a rated voltage of 320 V and a rated current of 24 A, making it suitable for high-load applications. Ensure that the strip lengths are between 5 mm and 6 mm when connecting conductors to this PCB terminal block. This product features one conductor terminal and utilizes CAGE CLAMP®. Our renowned universal connection known as CAGE CLAMP® is industry-leading when it comes to connection technology and electrical interconnections. Dimensions: 27.3 x 16.6 x 14 mm (width x height x depth). Depending on the conductor type, this PCB terminal block is ideal for conductor cross sections ranging from 0.08 mm² to 2.5 mm². Up to five potentials / five poles can be connected to this terminal strip using five clamping points on one level. The black housing is made of polyamide (PA46) for insulation, the clamping spring is made of chrome-nickel spring steel (CrNi), and the contacts are made of electrolytic copper (ECu). The contact surface is coated with tin. This PCB terminal block is operated with an operating tool. The PCB terminal block is designed for THR soldering. The conductor is designed to be inserted at a 45° angle.. The solder pins measure 0.7 x 0.7 mm in cross-section and 3.6 mm in length and are arranged over the entire terminal strip (in-line). There are two solder pins per potential.
Specification
Notes
| Note | Application notes:Suitable for lead-free, reflow-soldering profiles per DIN EN 61760-1 and IEC 60068-2-58 up to max. 260°C peak temperature. Due to application-specific variables (component configuration and orientation, type of soldering machine, solder paste), trial runs are recommended to ensure product and process compatibility under actual manufacturing conditions. |
|---|---|
| Variants: | Other pole numbers, Direct marking, Other versions (or variants) can be requested from WAGO Sales or configured at https://configurator.wago.com/. |
Electrical data - Ratings per IEC/EN
| Ratings per | IEC/EN 60664-1 |
|---|---|
| Nominal voltage (III/3) | 200 V |
| Rated impulse withstand voltage (III / 3) | 4 kV |
| Rated voltage (III/2) | 320 V |
| Rated impulse withstand voltage (III/2) | 4 kV |
| Nominal voltage (II/2) | 320 V |
| Rated impulse withstand voltage (II/2) | 4 kV |
| Rated current | 24 A |
| Legend (ratings) | (III / 2) ≙ Overvoltage category III / Pollution degree 2 |
| Ratings per | IEC/EN 60664-1 / IEC/EN 60664-1 / IEC/EN 60664-1 |
| Overvoltage category | III / III / II |
| Pollution degree | 3 / 2 / 2 |
| Nominal voltage | 200 V / 320 V / 320 V |
| Rated impulse withstand voltage | 4 kV / 4 kV / 4 kV |
| Rated current | 24 A / 24 A / 24 A |
Electrical data - Ratings per UL
| Approvals per | UL 1059 |
|---|---|
| Rated voltage UL (Use Group B) | 300 V |
| Rated current UL (Use Group B) | 15 A |
| Rated voltage UL (Use Group D) | 300 V |
| Rated current UL (Use Group D) | 10 A |
| Approvals per | UL 1059 / UL 1059 / UL 1059 |
| Use group | B / C / D |
| Rated voltage | 300 V / 300 V |
| Rated current | 15 A / 10 A |
Electrical data - Ratings per CSA
| Approvals per | CSA |
|---|---|
| Rated voltage CSA (Use Group B) | 300 V |
| Rated current CSA (Use Group B) | 15 A |
| Rated voltage CSA (Use Group D) | 300 V |
| Rated current CSA (Use Group D) | 10 A |
| Approvals per | CSA / CSA / CSA |
| Use group | B / C / D |
| Rated voltage | 300 V / 300 V |
| Rated current | 15 A / 10 A |
Connection data
| Clamping units | 5 |
|---|---|
| Total number of potentials | 5 |
| Number of connection types | 1 |
| Number of levels | 1 |
Connection data - Connection 1
| Connection technology | CAGE CLAMP® |
|---|---|
| Actuation type | Operating tool |
| Solid conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 12 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 12 AWG |
| Fine-stranded conductor; with insulated ferrule | 0.25 … 1.5 mm² |
| Fine-stranded conductor; with uninsulated ferrule | 0.25 … 1.5 mm² |
| Note (conductor cross-section) | 12 AWG: THHN, THWN |
| Strip length | 5 … 6 mm / 0.2 … 0.24 inches |
| Conductor connection direction to PCB | 45 ° |
| Pole number | 5 |
Physical data
| Pin spacing | 5 mm / 0.197 inches |
|---|---|
| Width | 27.3 mm / 1.075 inches |
| Height | 16.6 mm / 0.654 inches |
| Height from the surface | 13 mm / 0.512 inches |
| Depth | 14 mm / 0.551 inches |
| Solder pin length | 3.6 mm |
| Solder pin dimensions | 0.7 x 0.7 mm |
| Plated through-hole diameter (THR) | 1.1 (+0.1) mm |
| Reel diameter of tape-and-reel packaging | 330 mm |
| Tape width | 44 mm |
PCB contact
| PCB contact | THR |
|---|---|
| Solder pin arrangement | over the entire terminal strip (in-line) |
| Number of solder pins per potential | 2 |
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | black |
| Material group | IIIa |
| Insulation material (main housing) | Polyamide (PA46) |
| Flammability class per UL94 | V2 |
| Clamping spring material | Chrome-nickel spring steel (CrNi) |
| Contact material | Electrolytic copper (ECu) |
| Contact plating | Tin |
| Weight | 4.6 g |
| MSL per J-STD 020D | 1 |
Environmental requirements
| Limit temperature range | -60 … +115 °C |
|---|
Commercial data
| PU (SPU) | 140 pcs |
|---|---|
| Packaging type | box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4055143289924 |
| Customs tariff number | 85369010000 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121409 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-44-04-01 |
| eCl@ss 9.0 | 27-44-04-01 |
| ETIM 9.0 | EC002643 |
| ETIM 10.0 | EC002643 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.