Fast delivery within 72 Hours
Wago 236-402/000-009
PCB terminal block, 236 Series, CAGE CLAMP®Our PCB terminal block (item number 236-402/000-009) makes connections quick and easy. You can rely on proven safety with these PCB terminal blocks, perfect…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
PCB terminal block, 236 Series, CAGE CLAMP®Our PCB terminal block (item number 236-402/000-009) makes connections quick and easy. You can rely on proven safety with these PCB terminal blocks, perfect for a wide range of applications when designing your devices. Ensure that the strip lengths are between 5 and 6 mm when connecting conductors to this PCB terminal block. Featuring one conductor terminal along with CAGE CLAMP®, this product delivers reliable performance. Our CAGE CLAMP® connection provides a reliable and maintenance-free way to connect all types of conductors. You do not need to prepare the conductor in any way, such as crimping ferrules. Dimensions: (12.3 x 17 x 14) mm (width x height x depth). This PCB terminal block is suitable for conductor cross sections ranging from 0.08 mm² to 2.5 mm².The contact surface is coated with tin. This PCB terminal block is operated with an operating tool. The PCB terminal block is designed for THT soldering. The conductor is designed to be inserted at an angle of 45°..
Specification
Notes
| Variants: | Other pole numbers, Versions for Ex e II and Ex i, Other colors, Mixed-color PCB connector strips, Direct marking, Solder pin length: 3.6 mm, Solder pin length: 5.5 mm, Other versions (or variants) can be requested from WAGO Sales or configured at https://configurator.wago.com/. |
|---|
Connection data
| Clamping units | 2 |
|---|
Connection data - Connection 1
| Connection technology | CAGE CLAMP® |
|---|---|
| Actuation type | Operating tool |
| Solid conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 12 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 12 AWG |
| Fine-stranded conductor; with insulated ferrule | 0.25 … 1.5 mm² |
| Fine-stranded conductor; with uninsulated ferrule | 0.25 … 1.5 mm² |
| Note (conductor cross-section) | 12 AWG: THHN, THWN |
| Strip length | 5 … 6 mm / 0.2 … 0.24 inches |
| Conductor connection direction to PCB | 45 ° |
| Pole number | 2 |
Physical data
| Pin spacing | 5/5.08 mm / 0.197/0.2 inches |
|---|---|
| Width | 12.3 mm / 0.484 inches |
| Height | 17 mm / 0.669 inches |
| Height from the surface | 13 mm / 0.512 inches |
| Depth | 14 mm / 0.551 inches |
| Solder pin length | 4 mm |
| Solder pin dimensions | 0.7 x 0.7 mm |
| Drilled hole diameter with tolerance | 1.1 (+0.1) mm |
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Clamping spring material | Chrome-nickel spring steel (CrNi) |
| Contact plating | Tin |
| Weight | 1.9 g |
Environmental requirements
| Limit temperature range | -60 … +105 °C |
|---|
Commercial data
| Product Group | 4 (Printed Circuit Connectors) |
|---|---|
| PU (SPU) | 420 (105) pcs |
| Country of origin | CH |
| GTIN | 4044918768740 |
| Customs tariff number | 85369010000 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121409 |
|---|---|
| ETIM 9.0 | EC002643 |
| ETIM 10.0 | EC002643 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.