Fast delivery within 72 Hours
Wago 236-402/000-004
PCB terminal block, 236 Series, solder pin dimensions 0.7 x 0.7 mmConnecting conductors is quick and easy with this PCB terminal block (item number 236-402/000-004). It is a universal connector that c…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
PCB terminal block, 236 Series, solder pin dimensions 0.7 x 0.7 mmConnecting conductors is quick and easy with this PCB terminal block (item number 236-402/000-004). It is a universal connector that can be used almost anywhere, for example, as a pluggable PCB connector, panel feedthrough header, connector for rail-mount terminal blocks, or a floating connector for different mounting methods. Conductors can only be connected to this PCB terminal block if their strip length is between 5 and 6 mm . This product incorporates one conductor terminal and utilizes CAGE CLAMP®. Our CAGE CLAMP® connection provides a reliable and maintenance-free way to connect all types of conductors. You do not need to prepare the conductor in any way, such as crimping ferrules. The dimensions are (12.3 x 17 x 14) mm (width x height x depth). Depending on the conductor type, this PCB terminal block is suitable for conductor cross sections ranging from 0.08 mm² to 2.5 mm².The contact surface is coated with tin. An operating tool is used to operate this PCB terminal block. THT is used to assemble the PCB terminal block. The conductor is designed to be inserted into the board at an angle of 45°..
Specification
Notes
| Variants: | Other pole numbers, Versions for Ex e II and Ex i, Other colors, Mixed-color PCB connector strips, Direct marking, Solder pin length: 3.6 mm, Solder pin length: 5.5 mm, Other versions (or variants) can be requested from WAGO Sales or configured at https://configurator.wago.com/. |
|---|
Connection data - Connection 1
| Connection technology | CAGE CLAMP® |
|---|---|
| Actuation type | Operating tool |
| Solid conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 12 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 12 AWG |
| Fine-stranded conductor; with insulated ferrule | 0.25 … 1.5 mm² |
| Fine-stranded conductor; with uninsulated ferrule | 0.25 … 1.5 mm² |
| Note (conductor cross-section) | 12 AWG: THHN, THWN |
| Strip length | 5 … 6 mm / 0.2 … 0.24 inches |
| Conductor connection direction to PCB | 45 ° |
| Pole number | 2 |
Physical data
| Pin spacing | 5/5.08 mm / 0.197/0.2 inches |
|---|---|
| Width | 12.3 mm / 0.484 inches |
| Height | 17 mm / 0.669 inches |
| Height from the surface | 13 mm / 0.512 inches |
| Depth | 14 mm / 0.551 inches |
| Solder pin length | 4 mm |
| Solder pin dimensions | 0.7 x 0.7 mm |
| Drilled hole diameter with tolerance | 1.1 (+0.1) mm |
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Clamping spring material | Chrome-nickel spring steel (CrNi) |
| Contact plating | Tin |
| Fire load | 0.03 MJ |
Environmental requirements
| Limit temperature range | -60 … +105 °C |
|---|
Commercial data
| Product Group | 4 (Printed Circuit Connectors) |
|---|---|
| PU (SPU) | 420 (105) pcs |
| Country of origin | CH |
| GTIN | 4045454265441 |
| Customs tariff number | 85369010000 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121409 |
|---|---|
| ETIM 9.0 | EC002643 |
| ETIM 10.0 | EC002643 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.