Fast delivery within 72 Hours
Wago 236-207
PCB terminal block, 236 Series, CAGE CLAMP®Our PCB terminal block (item number 236-207) makes connecting wires quick and easy. You can count on trusted safety with these PCB terminal blocks, perfect f…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
PCB terminal block, 236 Series, CAGE CLAMP®Our PCB terminal block (item number 236-207) makes connecting wires quick and easy. You can count on trusted safety with these PCB terminal blocks, perfect for a wide range of applications when designing your devices. Our PCB terminal block is rated for 630 V and is designed for use with a rated current of up to 24 A. It can therefore be used in high-load applications. Conductors should only be connected to this PCB terminal block if their strip length is between 5 mm and 6 mm. Featuring one conductor terminal along with CAGE CLAMP®, this connector delivers reliable performance. Our tried-and-tested universal connection known as CAGE CLAMP® is industry-leading when it comes to connection technology and electrical interconnections. The dimensions are 54.8 x 17 x 14 mm (width x height x depth). This PCB terminal block is suitable for conductor cross sections ranging from 0.08 mm² to 2.5 mm². Up to seven potentials / seven poles can be connected to this terminal strip using seven clamping points on one level. The gray housing is made of polyamide (PA66) for insulation, the contacts are made of electrolytic copper (ECu), and the clamping spring is made of chrome-nickel spring steel (CrNi). The contact surface is coated with tin. This PCB terminal block is operated with an operating tool. The PCB terminal block is designed for THT soldering. The conductor is designed to be inserted into the board at a 45° angle.. The solder pins are organized over the entire terminal strip (in-line) and are 0.7 x 0.7 mm and 4 mm in length. Each potential has one solder pin.
Specification
Notes
| Variants: | Other pole numbers, Versions for Ex e II and Ex i, Other colors, Mixed-color PCB connector strips, Direct marking, Solder pin length: 3.6 mm, Solder pin length: 5.5 mm, Other versions (or variants) can be requested from WAGO Sales or configured at https://configurator.wago.com/. |
|---|
Electrical data - Ratings per IEC/EN
| Ratings per | IEC/EN 60664-1 |
|---|---|
| Nominal voltage (III/3) | 400 V |
| Rated impulse withstand voltage (III / 3) | 6 kV |
| Rated voltage (III/2) | 630 V |
| Rated impulse withstand voltage (III/2) | 6 kV |
| Nominal voltage (II/2) | 1000 V |
| Rated impulse withstand voltage (II/2) | 6 kV |
| Rated current | 24 A |
| Legend (ratings) | (III / 2) ≙ Overvoltage category III / Pollution degree 2 |
| Ratings per | IEC/EN 60664-1 / IEC/EN 60664-1 / IEC/EN 60664-1 |
| Overvoltage category | III / III / II |
| Pollution degree | 3 / 2 / 2 |
| Nominal voltage | 400 V / 630 V / 1000 V |
| Rated impulse withstand voltage | 6 kV / 6 kV / 6 kV |
| Rated current | 24 A / 24 A / 24 A |
Electrical data - Ratings per UL
| Approvals per | UL 1059 |
|---|---|
| Rated current UL (Use Group B) | 300 A |
| Rated current UL (Use Group B), factory wiring only | 15 A |
| Rated voltage UL (Use Group D) | 300 V |
| Rated current UL (Use Group D) | 10 A |
| Approvals per | UL 1059 / UL 1059 / UL 1059 |
| Use group | B / C / D |
| Rated voltage | 300 V |
| Rated current | 10 A |
Electrical data - Ratings per CSA
| Approvals per | CSA |
|---|---|
| Rated voltage CSA (Use Group B) | 300 V |
| Rated current CSA (Use Group B) | 15 A |
| Rated voltage CSA (Use Group D) | 300 V |
| Rated current CSA (Use Group D) | 10 A |
| Approvals per | CSA / CSA / CSA |
| Use group | B / C / D |
| Rated voltage | 300 V / 300 V |
| Rated current | 15 A / 10 A |
Connection data
| Clamping units | 7 |
|---|---|
| Total number of potentials | 7 |
| Number of connection types | 1 |
| Number of levels | 1 |
Connection data - Connection 1
| Connection technology | CAGE CLAMP® |
|---|---|
| Actuation type | Operating tool |
| Solid conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 12 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 12 AWG |
| Fine-stranded conductor; with insulated ferrule | 0.25 … 1.5 mm² |
| Fine-stranded conductor; with uninsulated ferrule | 0.25 … 1.5 mm² |
| Note (conductor cross-section) | 12 AWG: THHN, THWN |
| Strip length | 5 … 6 mm / 0.2 … 0.24 inches |
| Conductor connection direction to PCB | 45 ° |
| Pole number | 7 |
Physical data
| Pin spacing | 7.5/7.62 mm / 0.295/0.3 inches |
|---|---|
| Width | 54.8 mm / 2.157 inches |
| Height | 17 mm / 0.669 inches |
| Height from the surface | 13 mm / 0.512 inches |
| Depth | 14 mm / 0.551 inches |
| Solder pin length | 4 mm |
| Solder pin dimensions | 0.7 x 0.7 mm |
| Drilled hole diameter with tolerance | 1.1 (+0.1) mm |
PCB contact
| PCB contact | THT |
|---|---|
| Solder pin arrangement | over the entire terminal strip (in-line) |
| Number of solder pins per potential | 1 |
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | gray |
| Material group | I |
| Insulation material (main housing) | Polyamide (PA66) |
| Flammability class per UL94 | V0 |
| Clamping spring material | Chrome-nickel spring steel (CrNi) |
| Contact material | Electrolytic copper (ECu) |
| Contact plating | Tin |
| Fire load | 0.137 MJ |
| Weight | 7.6 g |
Environmental requirements
| Limit temperature range | -60 … +105 °C |
|---|
Commercial data
| Product Group | 4 (Printed Circuit Connectors) |
|---|---|
| PU (SPU) | 80 (20) pcs |
| Packaging type | box |
| Country of origin | CH |
| GTIN | 4044918767989 |
| Customs tariff number | 85369010000 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121409 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-44-04-01 |
| eCl@ss 9.0 | 27-44-04-01 |
| ETIM 9.0 | EC002643 |
| ETIM 10.0 | EC002643 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.