Fast delivery within 72 Hours
Wago 235-802
PCB terminal block, 235 Series, operating toolOur PCB terminal block (item number 235-802) ensures effortless electrical installations. It is perfect for custom installations with different mounting t…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
PCB terminal block, 235 Series, operating toolOur PCB terminal block (item number 235-802) ensures effortless electrical installations. It is perfect for custom installations with different mounting types. Rated current and voltage are key factors to consider when selecting a PCB terminal block, as they indicate possible applications and uses. This product has a rated voltage of 1000 V and a rated current of 24 A, making it suitable for high-load applications. Ensure that the strip lengths are between 9 mm and 10 mm when connecting conductors to this PCB terminal block. This product features one conductor terminal and utilizes PUSH WIRE®. Our PUSH WIRE® connection offers a quick and simple solution for connecting solid conductors. The dimensions are 21.5 x 12.8 x 12.5 mm (width x height x depth). Depending on the conductor type, this PCB terminal block is ideal for conductor cross sections ranging from 0.5 mm² to 2.5 mm². It comes with one level and two clamping points that you can use to connect two potentials / 2 poles. The gray housing is made of polyamide (PA66) for insulation, the contacts are made of electrolytic copper (ECu), and the clamping spring is made of chrome-nickel spring steel (CrNi). The contact surface is coated with tin. This PCB terminal block is operated with an operating tool. The PCB terminal block is designed for THT soldering. The conductor is designed to be inserted at an angle of 0°.. The solder pins are organized over the entire terminal strip (in-line) and are 0.8 x 0.4 mm and 3.6 mm in length. Each potential has two solder pins.
Specification
Notes
| Variants: | Other pole numbers, Other colors, Terminal strips with 7.5/7.62 mm and 10/10.16 mm pin spacing, Mixed-color PCB connector strips, Direct marking, Versions for Ex i, Other versions (or variants) can be requested from WAGO Sales or configured at https://configurator.wago.com/. |
|---|
Electrical data - Ratings per IEC/EN
| Ratings per | IEC/EN 60664-1 |
|---|---|
| Nominal voltage (III/3) | 630 V |
| Rated impulse withstand voltage (III / 3) | 8 kV |
| Rated voltage (III/2) | 1000 V |
| Rated impulse withstand voltage (III/2) | 8 kV |
| Nominal voltage (II/2) | 1000 V |
| Rated impulse withstand voltage (II/2) | 8 kV |
| Rated current | 24 A |
| Legend (ratings) | (III / 2) ≙ Overvoltage category III / Pollution degree 2 |
| Ratings per | IEC/EN 60664-1 / IEC/EN 60664-1 / IEC/EN 60664-1 |
| Overvoltage category | III / III / II |
| Pollution degree | 3 / 2 / 2 |
| Nominal voltage | 630 V / 1000 V / 1000 V |
| Rated impulse withstand voltage | 8 kV / 8 kV / 8 kV |
| Rated current | 24 A / 24 A / 24 A |
Electrical data - Ratings per UL
| Approvals per | UL 1059 |
|---|---|
| Rated voltage UL (Use Group B) | 300 V |
| Rated current UL (Use Group B) | 10 A |
| Rated voltage UL (Use Group D) | 300 V |
| Rated current UL (Use Group D) | 10 A |
| Approvals per | UL 1059 / UL 1059 / UL 1059 |
| Use group | B / C / D |
| Rated voltage | 300 V / 300 V |
| Rated current | 10 A / 10 A |
Electrical data - Ratings per CSA
| Rated voltage CSA (Use Group B) | 300 V |
|---|---|
| Rated current CSA (Use Group B) | 15 A |
Connection data
| Clamping units | 2 |
|---|---|
| Total number of potentials | 2 |
| Number of connection types | 1 |
| Number of levels | 1 |
Connection data - Connection 1
| Connection technology | PUSH WIRE® |
|---|---|
| Actuation type | Operating tool |
| Solid conductor | 0.5 … 2.5 mm² / 20 … 14 AWG |
| Fine-stranded conductor; with insulated ferrule | 0.25 … 1.5 mm² |
| Fine-stranded conductor; with uninsulated ferrule | 0.25 … 1.5 mm² |
| Strip length | 9 … 10 mm / 0.35 … 0.39 inches |
| Conductor connection direction to PCB | 0 ° |
| Pole number | 2 |
Physical data
| Pin spacing | 10/10.16 mm / 0.394/0.4 inches |
|---|---|
| Width | 21.5 mm / 0.846 inches |
| Height | 12.8 mm / 0.504 inches |
| Height from the surface | 9.2 mm / 0.362 inches |
| Depth | 12.5 mm / 0.492 inches |
| Solder pin length | 3.6 mm |
| Solder pin dimensions | 0.8 x 0.4 mm |
| Drilled hole diameter with tolerance | 1 (+0.1) mm |
PCB contact
| PCB contact | THT |
|---|---|
| Solder pin arrangement | over the entire terminal strip (in-line) |
| Number of solder pins per potential | 2 |
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | gray |
| Material group | I |
| Insulation material (main housing) | Polyamide (PA66) |
| Flammability class per UL94 | V0 |
| Clamping spring material | Chrome-nickel spring steel (CrNi) |
| Contact material | Electrolytic copper (ECu) |
| Contact plating | Tin |
| Fire load | 0.046 MJ |
| Weight | 2.1 g |
Environmental requirements
| Limit temperature range | -60 … +105 °C |
|---|
Commercial data
| Product Group | 4 (Printed Circuit Connectors) |
|---|---|
| PU (SPU) | 220 (55) pcs |
| Packaging type | box |
| Country of origin | CN |
| GTIN | 4044918833172 |
| Customs tariff number | 85369010000 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121409 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-44-04-01 |
| eCl@ss 9.0 | 27-44-04-01 |
| ETIM 9.0 | EC002643 |
| ETIM 10.0 | EC002643 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.